Natječaj – Umjetnost protiv diskriminacije
Organizator: Tuzrakter
Tuzrakter, nezavisni kulturni centar iz Budimpešte, Mađarska, organizira festival pod nazivom ‘Umjetnost protiv diskriminacije’, koji se održava u svibnju i lipnju. Pozivaju se umjetnici koji mogu na originalni način dotaknuti ovu temu, putem plesa, glazbe, poezije, likovne umjetnosti, filma ili nekog drugog medija, da se prijave za sudjelovanje.
Prijave poslati na: internationalaffairs@tuzrakter.hu.
Više o tome saznajte klikom na Više…
Projekt ‘Umjetnost protiv diskriminacije’ dotaknut će koncept diskriminacije u svim oblicima, te pokazati mogućnost solidarnosti usprkos kulturnim, društvenim i jezičnim barijerama. Projekt se održava kao festival u trajanju mjesec dana, a uključivat će različite forme, uključujući film, kazalište, ples, književnost, vizualne umjetnosti, glazbu, predavanja i debate. U svakom navedenom području surađivat će umjetnici iz različitih krajeva svijeta, pronalazeći načine komunikacije putem umjetnosti, ali s uvažavanjem kulturnih različitosti.
U seriji filmskog kluba predstavljaju se filmovi različitih europskih redatelja, no okupljeni oko teme diskriminacije. Također, organiziraju se predavanja psihologa, sociologa i esteta kako bi diskutirali o razlozima postojanja diskriminacije u društvu, te pokušali naći rješenja kako bi ih izbjegli na osobnoj i društvenoj razini.
Desetominutne plesne i kazališne izvedbe uključuju međunarodne glumce i plesače. Budući da ne govore iste jezike, moraju pomoću tijela stvoriti razumijevanje. Te će predstave pokazati da smo sposobni komunicirati bez riječi, sve dok smo otvoreni na fokusiranje sličnosti koje povezuju, a ne na razlike koje udaljavaju.
U književnom dijelu projekta pozivaju se književnici i pjesnici da stvore djela na temu europskog identiteta i kulturne raznolikosti. Tekstovi će se tiskati na A1 plakate na izvornom jeziku i u prijevodu, koji će biti postavljeni na frekventna javna mjesta u pet različitih europskih gradova. Ovaj će dio projekta dotaknuti najveći broj ljudi, te ih potaknuti na razmišljanje o predodređenim kulturnim podjelama koje leže u europskom društvu, kao i na razmišljanje što zapravo znači ‘identitet’.
Također, pozivaju se i glazbeni bendovi na zajednički jam nakon pojedinačnih koncerata. Glazbeni je program posebno zanimljiv zbog kulturne raznolikosti, s fuzijom različitih glazbenih stilova koji stvaraju zanimljive zvukove.
Projekt nastoji predstaviti ljude različitih kultura koji rade i stvaraju zajedno novi, skladni i pozitivni materijal koji se bazira na konceptu diskriminacije, no koji će razbiti stereotipe koji iz njega proizlaze.





