Otkrivanje tople vode?!

„Strategija razvoja Grada Pule 2009. – 2015.“ iznosi čak 223 stranice. Kada uzmete u obzir njezinu opširnost i kada znate da je riječ o jednoj vrlo važnoj strategiji, sigurno vas zanima što takav dokument nudi svojim građanima.
Međutim, ako bacite pogled samo na zacrtane, strateške ciljeve: održivi razvoj, očuvanje i optimalna alokacija resursa, zatim uspješno gospodarstvo, te visoka kvaliteta usluga za stanovništvo (142. str u navedenoj Strategiji), doista se možete zapitati je li to realno za očekivati da u skoroj budućnosti se nešto od toga i ostvari.
Možemo li se doista nadati „boljem sutra“? Nudi li strategija nove načine razvoja te konkretne projekte? To su samo neka od pitanja na koje smo nastojali odgovoriti.
O čemu se tu radi?
Kako nam je pojasnio voditelj znanstveno- stručnog tima Branko Blažević, ova opširna strategija se sastoji od nekoliko faza, tj. dijelova.
Prva faza polazi od analize stanja, čiji su rezultati prezentirani u okviru prve faze istraživanja. Nakon toga, slijedi druga faza koja se odnosi na misiju, viziju, ciljeve i strateške prioritete razvoja, da bi se u okviru treće faze, prezentirale mjere poticanja razvoja, kao i kriteriji za izbor projekata razvoja te usklađenost ciljeva razvoja grada Pule sa višom razinom ciljeva. Primjerice, oni ciljevi na nacionalnoj razini.
Osim toga, treća faza istraživanja uključuje modele i izvore financiranja te način provođenja Strategije s posebnim naglaskom na kontrolu njenog provođenja.
‑Cilj je stvoriti grad u kojem žive zadovoljni građani koji svojim radom mogu ostvariti dobar životni standard i ispuniti svoje slobodno vrijeme na kvalitetan način, pojasnio nam je Branko Blažević.
Strategija, vrlo opisna i opširna sama po sebi, daje mnogo obećanja kojima bi Pula postao uspješan, hrvatski grad. No, pitanje je koliko je sve to ostvarivo. Sudeći po riječima voditelja stručnog tima, ukoliko se ispune početne pretpostavke, razdoblje do deset godina je dovoljno dugo da se ciljevi realiziraju.
‑Najveće ograničenje za uspješnost Strategije bit će isključivo i najviše ovisno o spremnosti najužeg rukovodstva grada Pule da zacrtane ciljeve i provede, kaže Blažević dodajući da će isto tako uspješnost strategije ovisiti i o organiziranju Pulskog centra za poduzetništvo i Radne grupe grada Pule koji moraju spremno odgovoriti na izazove stavljene na zadatak u ovoj Strategiji.
Osim toga, prednost ove Strategije je u njezinoj visokoj fleksibilnosti, tvrdi Blažević.
‑To se ponajprije odnosi na jasne kriterije ugrađene u Strategiju za vrednovanje projekata, odnosno za prepoznavanje ali i isto tako za neprepoznavanje projekata koji bi trebali ili ne bi trebali biti uključeni u Strategiju, veli Blažević.
Međutim, ne dijele svi isto mišljenje. Tako smo razgovarali s članicom Gradskog vijeća Loredanom Štok koja je jasno kazala za strategiju „da niti ne miriši, niti smrdi“, odnosno da sama strategija ne može nikome škoditi, ali da od nje nećemo imati neke velike koristi.
‑Riječ je o studiji koja je knjiški napisana te je jedan zbir prepisivanja u kojemu se ne nudi ništa konkretno već se samo iznose lijepe želje. Međutim, ova politički naručena studija nije specifikum za Pulu, zbog toga što može vrijediti za bilo koji grad u Hrvatskoj, oštro će Štok.
Naglasila je i da su u studiji sudjelovali ljudi iz politike, a ne stručnjaci za pojedina područja.
Nezadovoljstvo je izrazila i predsjednica udruge Zelena Istra, Dušica Radoičić. Kako nam je kazala, ona je odbila sudjelovati u izradi Strategije. Na to se odlučila nakon što je uvidjela da se njeno mišljenje i komentari ne uzimaju u obzir. Naime, putem danog upitnika, izložila je nekoliko primjedba i komentara stručnom timu za izradu Strategije, a odgovoreno joj je, tvrdi Radoičić, da nacrt Strategije već postoji te da se njeni prijedlozi i komentari ne mogu uzeti u obzir. Nakon toga, veli Radoičić, nije vidjela nikakvog smisla sudjelovati u izradi Strategije pa se povukla iz Partnerskog odbora.
Blažević pak tvrdi da je njihova cijela aktivnost bila temeljena na razgovoru sa svim ciljanim skupinama, a posebno s članovima Partnerskog odbora. Isto tako, tvrdi da niti jednu sugestiju nisu odbili, ukoliko nije kršila metodologiju izrade Studije.
Gdje je zapelo?!
Međutim, nezadovoljstvo ovom studijom i upravo njenom metodologijom ne staje kod Dušice Radoičić. Svoj kritični stav izložila nam je i Nataša Nefat iz pulskog Konzervatorskog odjela. Ona nas je pobliže upoznala i s pomalo neslavnom (ukoliko se nešto ubrzo ne promijeni!) Kulturnom strategijom razvoja Grada Pule. Riječ je o studiji koja je započela 2009. godine, a koja još uvijek nije prošla javnu raspravu. Gdje je zapelo, nije nam znala odgovoriti. Radna skupina Kulturne strategije zatražila je očitovanje od Grada, ali još uvijek konkretnih pomaka nema.
U razgovoru nam je kazala da kada je dobila poziv od sadašnjih izrađivača ove opće strategije razvoja Pule, upozorila ih je na zaustavljenu kulturnu strategiju te na potrebu usklađivanja tih dvaju dokumenata. No, veli, iz priložene strategije, ne vidi više mogućnost da će se ove dvije strategije ikako uskladiti.
– Ova je opširna strategija jednostavno prepisivanje iz raznih dokumenata i sažimanje u tekst koji je sam po sebi nedosljedan. Isto tako, način izrade šire strategije ne može biti zadovoljavajući, budući da se komunikacija odvijala putem e- maila te je odrađeno tek nekolicina radionica što nije dovoljno za razvitak kvalitetne strategije, kritično će Nefat.
Za kraj, dodala je da ova studija jednostavno nije metodološki dobro napravljena, što se vidi u samoj konačnoj verziji dokumenta koji je pun faktografskih podataka, a njima nije mjesto u strategiji.
S druge strane, i Blažević shvaća da ovaj jedan dokument nije dovoljan za ispunjenje strateških ciljeva koji su na početku članka istaknuti. Navodi da za uspješnost Strategije trebaju svi subjekti Grada Pule u svoje strateške planove uključiti ciljeve s konceptom održivosti. A što se tiče, primjerice, drugog strateškog cilja – uspješno gospodarstvo – potrebno je putem prioriteta i ponuđenih mjera osigurati željene razvojne ciljeve.
Usto, bilo bi poželjno, veli Blažević, donijeti još nekoliko važnih (pod)dokumenata kao što su: „Strategije gospodarskog razvoja“, „Strategije obrazovanja“, kao i „Glavni plan razvoja turizma grada Pule“ te „Marketinšku studiju razvoja starogradske jezgre“.
Slično stajalište iznosi voditeljica gradskog Odsjeka za kulturu Lidija Musi.
‑Strategija razvoja Grada daje smjernice, a “novosti” će, osobito u prvim godinama realizacije, bitno određivati otežane financijske mogućnosti u svim segmentima razvoja, tvrdi Musi.
Ni S od strategije.
I obični laik, ako baci oko na „Strategiju razvoja Grada Pule 2009. – 2015.“, može uvidjeti da su strateški ciljevi preopćeniti te da mjere i kriteriji koje idu uz njih, ne nude konkretne smjernice. Iako je zadovoljilo formu, u stilu da možemo reći: „Imamo taj dokument!“, on u biti ne donosi mnogo noviteta. Usto, Partnerski odbor sastavljen ponajprije od političara (najbrojnija skupina), nikako nije dovoljno stručan za izradu Strategije.
Usporedite li ovu Strategiju, primjerice, sa švedskom strategijom za održivi razvoj, uvidjet ćete velike razlike. Ova švedska studija (studija na nacionalnoj razini!) ima svega 22 stranice te po pitanju održivog razvoja obraća pozornost na velik broj segmenata koje čine to područje. Osim toga, sadrži niz kriterija sa svrhom ispunjavanja zacrtanih ciljeva, pa čak se u nekim dijelovima spominju vremenski rokovi za ispunjenje određenih, manjih ciljeva te i novčani iznosi koje će Vlada izdvojiti ne bili strategija bila realizirana u skladu s pravilima Europske Unije. (www.sweden.gov.se/content/1/c6/02/52/75/98358436.pdf ).
Bolje rečeno, ova pulska Strategija još uvijek je daleko od toga da je se naziva strategijom, već je prvenstveno riječ o dokumentu sa zacrtanim lijepim željama, ali koji ne nudi ništa više od toga.
Ono o čemu sad trebamo brinuti jest o Županijskoj razvojnoj strategiji koja je u izradi. Međutim, sudeći po organizaciji timova za izradu Strategije, vodeću ulogu opet će igrati političari. No, Što možemo očekivati od Strategije, nismo uspjeli saznati jer niti jedan koordinator Županijske razvojne strategije, nije odgovorio na naš e –mail upit.
Napisala: Vlasta VUJAČIĆ