Media Mediterranea 3.dan: Poučci sa seminara „Brend ili ništa!“

27.10.2012.

Trosatno pre­da­va­nje „Brend ili ništa!“ , kojeg su u sklo­pu 14. Media Mediterranee, jutros odr­ža­li Marko Baus i Igor Stanišljević iz zagre­bač­ke agen­ci­je Parabureau, ana­li­zi­ra­lo je pro­ces bren­di­ra­nja te nje­go­vu ulo­gu u svi­je­tu tržiš­nih komu­ni­ka­ci­ja. Kako su na samom počet­ku objas­ni­li pre­da­va­či, brend je skup sim­bo­la, iskus­ta­va i aso­ci­ja­ci­ja veza­nih uz pro­izvod, uslu­gu, oso­bu ili bilo koji dru­gi arte­fakt ili entitet.

Korporacije koris­te bren­di­ra­nje ne bi li na taj način mogle kon­tro­li­ra­ti što lju­di mis­le o odre­đe­nom pro­izvo­du. Tim pro­ce­som žele „utis­nu­ti“  odre­đe­nu poru­ku u naš um. Brendiranje čes­to biva i zlo­upo­tri­jeb­lje­no, pri­mje­ri­ce kada pro­izvo­đa­či auto­mo­bil na ben­zin rek­la­mi­ra­ju kao eko­lo­ški, šalju­ći na taj način kri­vu poru­ku. Međutim, ako iza sli­ke, odnos­no poru­ke nema niče­ga, para­van pada.    – Nemojmo bren­di­ra­ti ono što nema­mo jer ćemo izgu­bi­ti čim kupac shva­ti da su naša obe­ća­nja bila laž­na, kazao je Baus doda­ju­ći kako dobar brend nedvo­smis­le­no pre­no­si vlas­ti­te kva­li­te­te koje su iza­bra­ne tako da dono­se pred­nost pred konkurencijom.

 

U dru­gom dje­lu semi­na­ra, Igor Stanišljević govo­rio je o bren­di­ra­nju gra­do­va. Naime, upra­vo je ovaj dvo­jac kre­irao brend „Pula je više“, koji je naža­lost već neko vri­je­me u fazi mirovanja.

 

 

- Pula ima veli­ki poten­ci­jal i baš kao što sam slo­gan kaže „Pula je više“. Pula je više od Arene, Pula ima i dru­ge zna­me­ni­tos­ti, Pula ima 150 km pla­že, ima kul­tu­ru i još mno­go toga. Pula je zbroj svih tih stva­ri, pojas­nio je Stanišljević izra­ziv­ši želju i nadu da se nji­hov pro­jekt nastavi.

 

 

Kad je u pita­nju naš grad, još jed­na zanim­lji­vost, ali sra­mot­na, na koju su uka­za­li je gra­fit navi­jač­ke sku­pi­ne Demoni na samom ula­zu u grad. Spomenuti nat­pis gla­si: „Naš grad, naša pra­vi­la“. Uz to se nala­zi i grb Grada te crtež koze. Riječ je o „fašis­tič­koj“ poru­ci, kako su je nazva­li pre­da­va­či, i ona šte­ti Puli. Taj je gra­fit čis­ta suprot­nost od poru­ka koje šalje „Pula +“ i ono­ga što se bren­di­ra­njem želi pos­ti­ći. To je nega­tiv­na „dobro­doš­li­ca“ svi­ma koji dola­ze u Pulu. Upravo zbog toga, kada se radi na bren­di­ra­nju gra­da, potreb­no je uklju­či­ti cije­lo društvo.

 

- Glavni cilj bren­di­ra­nja gra­do­va je pobolj­ša­nje kva­li­te­te živo­ta u nje­mu. Dokazano je da gra­do­vi koji se ne bren­di­ra­ju pro­pa­da­ju, izu­mi­ru, nado­dao je Igor Stanišljević.

 

 

[lang_hr]Kao dobre pri­mje­re uspješ­no bren­di­ra­nih gra­do­va, nave­li su Amsterdam i nje­gov slo­gan „I amster­dam“, Melbourne – „City of diver­sity“, Glasgow – „Scotland with style“, Copenhagen te engle­ske gra­do­ve Bristol i Birmingham.[/lang_hr]

 

Tekst i foto: L.Z.