Izložba Vlade Marteka “Geofiksacije 1984. – 2007.“ u Lamparni
[lang_hr]U sklopu ciklusa izložbi „Umjetnost i kaos“ u galeriji „Lamparna“ u petak 20. prosinca 2013., s početkom u 21 sat, održati će se otvaranje izložbe pod nazivom „Geofiksacije 1984. – 2007.“ istaknutog hrvatskog konceptualnog umjetnika Vlade Marteka. „Percipirajući neposrednu društveno-političku stvarnost, radi niz geopolitičkih „intervencija“ na prostorima zemalja bivše socijalističke Jugoslavije, prekrajajući granice u neki nepostojeći, apsurdni, turistički vodič, u širokom rasponu od ironičnih, duhovitih i zabavnih do bolno ledenih i dijaboličnih. Tim njegovim pseudoplaniranjem prostora, zemlje dobivaju imena omiljenih pjesnika ili filozofskih kategorija, postaju uzorak tkanja za ženske hlačice, ili su pak podloga za hladan, precizan komentar poput rada na kojem je Jugoslavija uobličena novčanicom od jednog dinara s mračnim „turističkim sloganom“ Glad-Golotinja-Geto-Umjetnik.
[/lang_hr]
[lang_hr]
Njegova svijest o potrebi povezivanja jezika i slike, upravo na jednak način na koji su nerazdjeljivo povezani život i umjetnost, transformirala je klasičnu razinu slike kao obojenog ili iscrtanog prizora-scene u polje koje afirmira svojevrsnu jezično-slikovnu površinu, gdje boja ima samo simbolični značaj (anarhističko crna, komunističko crvena…), stvarajući pritom osebujan alegorijski komentar društvene zbilje.“ (izvadak iz teksta kataloga, Sanja Švrljuga, 2013.)
Vlado Martek, konceptualni umjetnik, knjižničar i pjesnik ( Zagreb, 1951.). Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1976. U razdoblju od 1975. – 1978. djeluje u sklopu tada neformalne Grupe šestorice autora (Boris Demur, Željko Jerman, Vlado Martek, Mladen Stilinović, Sven Stilinovicć, Fedor Vučemilović. Grupa je djelovala na ulici i u otvorenim gradskim prostorima (Zagreb, Beograd, Moščenička Draga, Venecija), a djelovala je i u prostoru Prošireni mediji u Zagrebu. Grupa je izdavala časopis MAJ 75 (1978.-1984). Martekov umjetnički opus obuhvaća crteže, grafike, slike, agitacije, instalacije, ambijente, te raznovrsne anonimne akcije, zidne poruke i poetske objekte. Autor je sedamnaest samizdata koji sadrže stihove, crteže, grafike i fotografije. Tekstove objavljuje u katalozima likovnih izložbi, monografijama te brojnim časopisima.
2002. je objavljena monografija Martek, fatalne figure umjetnika, autora Miška Šuvakovića, a 2010. monografija Vlado Martek-Poezija u akciji, autorice Branke Stipančić.
[/lang_hr]





