Demokratski deficit mladih – nužnost obrazovanja o ljudskim pravima

27.04.2015.

Iako je druš­tve­ni anga­žman mla­dih jedan od jama­ca ops­toj­nos­ti i razvo­ja demo­krat­skog poret­ka, oni ne samo da ima­ju sve manje inte­re­sa za poli­ti­ku, već i sma­tra­ju da ima­ju vrlo slab utje­caj na poli­tič­ka doga­đa­nja, poka­za­lo je istra­ži­va­nje koje je tije­kom siječ­nja 2015. na repre­zen­ta­tiv­nom uzor­ku od 1.000 ispi­ta­ni­ka pro­veo Institut za druš­tve­na istra­ži­va­nja  u surad­nji s GOOD ini­ci­ja­ti­vom uz podr­šku Open Society Foundations, piše gong.hr.

Više od polo­vi­ne gra­đa­na Hrvatske nema pozi­tiv­no miš­lje­nje o poli­ti­ci, a pri­sut­na je i rela­ti­vi­za­ci­ja zašti­te pra­va na slo­bo­du govo­ra i slo­bo­du medi­ja te slo­bo­du udru­ži­va­nja i pra­va naci­onal­nih manji­na, kao i kul­tur­nu auto­no­mi­ju i pra­va na azil, izni­je­la je neke od poda­ta­ka vodi­te­lji­ca istra­ži­va­nja Anja Gvozdanović iz Centra za omla­din­ska i rod­na istra­ži­va­nja Instituta za druš­tve­na istra­ži­va­nja u Zagrebu, pred­stav­lja­ju­ći rezul­ta­te u Pogonu – zagre­bač­kom cen­tru za neza­vis­nu kul­tu­ru i mlade.

Screen Shot 2015-04-27 at 14.39.34

Istaknula je kako poseb­no zabri­nja­va što u odno­su na osta­le dob­ne sku­pi­ne, mla­di izme­đu 18 i 29 godi­na ima­ju zna­čaj­no manje inte­re­sa za poli­ti­ku i sma­tra­ju da ima­ju vrlo slab utje­caj na poli­tič­ka doga­đa­nja, a i zna­čaj­no rje­đe su čla­no­vi poli­tič­kih stra­na­ka i sin­di­ka­ta.  Naime, mla­di sve manje vje­ru­ju u druš­tve­ne i poli­tič­ke ins­ti­tu­ci­je, a per­cep­ci­ja je da su jav­ne ins­ti­tu­ci­je ozbilj­no zahva­će­ne korup­ci­jom dok su one poli­tič­ke nepo­uz­da­ne i ne odgo­va­ra­ju građanima.

No, zanim­lji­vo je pri­tom da par­ti­ci­pa­ci­ja jest pre­poz­na­ta kao gra­đan­sko pra­vo, ali ne i kao vrlo važ­no obi­ljež­je ulo­ge gra­đa­ni­na. I s obzi­rom na manjak par­ti­ci­pa­tiv­ne poli­tič­ke kul­tu­re, poka­za­lo se da se ispi­ta­ni­ci uglav­nom ne bi uklju­či­li u poli­tič­ke aktiv­nos­ti u širem smis­lu, čak ni kada bi im se za to pru­ži­la pri­li­ka što je vrlo zabri­nja­va­ju­će. Iako je pro­cje­na vlas­ti­te poli­tič­ke infor­mi­ra­nos­ti dobra, poli­tič­ka kom­pe­ten­ci­ja je osred­nja što otva­ra pros­tor za ide­olo­ške i dru­ge mani­pu­la­ci­je, a zain­te­re­si­ra­nost za poli­ti­ku je donek­le pri­sut­na, navo­di se na gong.hr.

 Govoreći o padu poli­tič­ke i gra­đan­ske pisme­nos­ti, koje je poka­za­lo i ovo istra­ži­va­nje kao dio među­na­rod­nog vala istra­ži­va­nja International Social Survey Programme (Međunarodni pro­gram druš­tve­nih istra­ži­va­nja), Emina Bužinkić iz GOOD ini­ci­ja­ti­ve upo­zo­ri­la je na ele­men­te soci­okul­tur­ne isklju­či­vos­ti uz nepo­volj­no ins­ti­tu­ci­onal­no okru­že­nje: “Zabrinjava to što per­cep­ci­ja vlas­ti­te kom­pe­ten­ci­je infor­mi­ra­nos­ti o poli­ti­ci ras­te dok se demo­krat­ski defi­cit pro­dub­lju­je manj­kom par­ti­ci­pa­ci­je i kom­pe­ten­ci­je na svim razi­na­ma. Potrebne su pro­mje­ne u odgoj­no-obra­zov­nom sus­ta­vu kako bi se pove­ća­lo kom­pe­ten­ci­je gra­đa­na za aktiv­no i odgo­vor­no sudje­lo­va­nje u druš­tvu, eko­no­mi­ji i politici”.

Stoga će GOOD ini­ci­ja­ti­va na jesen kre­nu­ti u kam­pa­nju putem medi­ja, druš­tve­nih mre­ža te na tere­nu u surad­nji sa ško­la­ma, rodi­te­lji­ma, uče­ni­ci­ma, orga­ni­za­ci­ja­ma civil­nog druš­tva, umjet­ni­ci­ma i mno­gim dru­gi­ma. U među­vre­me­nu, dopus­ti li poli­ti­ka stru­ci da ovaj put dois­ta pro­ve­de kuri­ku­lar­nu refor­mu – moglo bi doći i do pra­ve pro­mje­ne u nači­nu uče­nja te usa­vr­ša­va­nja nas­tav­ni­ka i uči­te­lja, no ini­ci­ja­ti­va će, pouče­na iskus­tvom, biti na opre­zu i pra­ti­ti situ­aci­ju. Naime, kako je zaklju­či­la Bužinkić: “Trendovi uka­zu­ju na nuž­nost snaž­ne poli­tič­ke odlu­ke za snaž­nim zaokre­tom pre­ma demo­kra­ci­ji, a obra­zo­va­nje za ljud­ska pra­va i demo­krat­sko gra­đans­tvo može biti jedan od načina”.

Izvor

Slika