UN poziva korporacije da poštuju ljudska prava i prirodne resurse
Specijalni izvjestitelj UN‑a o pravu na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja, Maina Kiai, na nedavno u Ženevi održanom zasjedanju UN-ovog Vijeća za ljudska prava, pozvao je na novi ugovor koji bi tvrtke obvezivao na poštivanje temeljnih ljudskih prava, a Države i korporacije na potpunu suradnju s organizacijama civilnog društva u kontekstu iskorištavanja prirodnih resursa. “Korporacije igraju pretjerano veliki ulogu u procesima odlučivanja o iskorištavanju prirodnih resursa, ali istovremeno ne podliježu pravno obvezujućim odredbama o poštivanju ljudskih prava. Vrijeme je da se snažnije suočimo s tim problemom; korporacije ne smiju pobjeći od odgovornosti za zaštitu ljudskih prava.”, kaže uz ostalo Kiai u svom novom izvješću predstavljenom na zasjedanju Vijeća.
Kao odgovor na ove probleme, Specijalni izvjestitelj pozvao je članice da usvoje pravno obvezujući instrument za ljudska prava koji se odnosi na sva poduzeća, bez obzira na njihovu veličinu ili zemljopisni opseg. “Svjestan sam da bi neki radije jačali usklađenost s temeljnim načelima nego da imaju obvezujući sporazum. No, to ne bi trebao biti ili/ili pitanje: I jedno i drugo potrebno je za nastavak zaštite ljudskih prava “. Specijalni izvjestitelj također je istaknuo odgovornost država da priznaju organizacije civilnog društva, uključujući zahvaćene zajednice, kao ključne aktere u kontekstu iskorištavanja prirodnih resursa. Istaknuo je da, u mnogim zemljama, zainteresirane stranke nemaju mehanizme kojima bi slobodno izrazile svoju zabrinutost, te upozorile da su “Vlade osjetljivije za pozicije korporacija nego za potrebe i probleme pogođenih zajednica.”
“Vlasti nastoje ušutkati pojedince i udruge koje izražavaju protivljenje procesima iskorištavanja prirodnih resursa”, rekao je neovisni stručnjak. U svom izvješću, Specijalni izvjestitelj tvrdi da je sveprisutno nepoštivanje od strane država i korporacija spram doprinosa zajednica i udruga u sektoru prirodnih resursa kontraproduktivno, produbljuje razdore i vjerojatno pridonosi eroziji povjerenja u svjetski prevladavajući ekonomski sustav. “Prava na slobodu mirnog okupljanja i udruživanja su instrumentalna u postizanju održivog i obostrano korisnog iskorištavanja prirodnih resursa”, rekao je on. “Ta prava potiču povećanje transparentnosti i odgovornosti u iskorištavanju resursa i odgovornog angažmana u cijelom lancu odlučivanja.”
Tijekom svoje prezentacije, Kiai je također upozorio da vlasti pojačano nastoje ugušiti izraze kritike i protivljenja slamanjem, često s nepotrebnom silom, na mirnim prosvjedima; uhićenjima, progonima i zatvaranjem aktivista; racijama u prosvjednim kampovima; uznemiravanjem i zastrašivanjem aktivista za ljudska prava; donošenjem restriktivnih zakona o udrugama; te drugim načinima ometanja poslovanja organizacija civilnog društva. “Mirni prosvjedi zabranjuju se na mjestima gdje se događa eksploatacija prirodnih resursa, a situacija nije ništa bolja ni u odnosu na pravo na slobodu udruživanja”, istaknuo je. “Pojedinci i udruge koji izražavaju protivljenje procesima eksploatacije prirodnih resursa ocrnjuju se kao “protivnici razvoja”, “anti-domoljubi”, pa čak i kao“neprijatelji države”. Ova netrpeljivost očituje se kako u zemljama na globalnom sjeveru tako i na globalnom jugu”, rekao je specijalni izvjestitelj. “Unatoč tome, i dalje sam optimist zbog nevjerojatne hrabrosti i odlučnosti aktivista i običnih ljudi koji odbijaju biti zastrašeni ili poraženi, čak i ako to znači plaćati vlastitim životima.”
Cjelovito izvješće Posebnog izvjestitelja može se pročitati ovdje (/ HRC / 29⁄25 / Add.3)
Priredila. D. KNAPIĆ