Razgovor s Isabel: Glazba je paralelna konstrukcija vibracija koja ima svoj identitet

04.11.2015.

Premijera pred­sta­ve „Jabuka – Raj? Ili ponov­no Pakao?“, kopro­duk­ci­ja Teatra Rubikon i TOFA‑e u part­ner­stvu s Istarskim narod­nim kaza­li­štem Gradskim kaza­li­štem Pula na ras­po­re­du je veče­ras, 4. stu­de­nog u 20 sati u INK‑u. Za pred­sta­vu je je glaz­bu skla­da­la te će ju izvo­di­ti u živo poz­na­ta violi­nis­ti­ca Isabel. Njena zavid­na hrvat­ska kari­je­ra okru­nje­na broj­nim uspje­si­ma i nagra­da­ma poče­la je 2001. godi­ne, a s njom smo poraz­go­va­ra­li povo­dom veče­raš­nje pul­ske pre­mje­re „Jabuke“. Prvo što smo od Isabel htje­li doz­na­ti je od čega se sas­to­ji njen rad u kre­ira­nju glaz­be za tu predstavu.

P1110078 (450x600)

- Mislim da je moja ulo­ga stva­ra­nje kon­tra­pun­k­ta. U glaz­bi pos­to­je teme koje kli­ze kao u fugi i mogu­će ih je pro­na­ći na raz­li­či­tim mjes­ti­ma, a pone­kad se i susret­nu. U glaz­bi za pred­sta­vu bit će i Bachovih sklad­bi, ali veći­na mate­ri­ja­la je impro­vi­zi­ra­no. Teme će se susre­ta­ti goto­vo slu­čaj­no, no za nas slu­čaj­nost ne pos­to­ji jer pos­to­je zako­ni­tos­ti u glaz­bi koje orga­ni­zi­ra­ju slu­ča­je­ve. Općenito govo­re­ći sma­tram da glaz­ba u pred­sta­vi uvo­di kon­ti­nu­itet koji nije odmah vid­ljiv u sli­ka­ma i tek­s­to­vi­ma od kojih je pred­sta­va sat­ka­na. Redatelj Zvonimir Peranić puno radi upra­vo na frag­men­ta­ci­ji – poput rada moz­ga kada je u pita­nju sje­ća­nje – neke stva­ri se pojav­lju­ju, neke nes­ta­ju i odjed­nom se pomi­je­ša­ju da bi se na kra­ju raz­dvo­ji­le. Glazba je kon­ti­nu­itet iza te frag­men­ta­ci­je. Baza zvu­ka je violi­na, a njoj pri­do­da­jem efek­te koji utje­ču na kva­li­te­tu zvu­ka i dono­se nove konotacije.

Ovo nije prvi put da skla­da­te za kaza­li­šte – koji su iza­zo­vi tog pos­la? Kakva su bila vaša pri­jaš­nja iskus­tva i kako se raz­li­ku­ju od rada na „Jabuci“?

- U ovoj pred­sta­vi vrlo sam zado­volj­na jer mogu razvi­ti vlas­ti­ti ritam. Glazba ima svoj ritam, no u kaza­li­štu je čes­ti slu­čaj da se glaz­ba mora pri­la­go­di­ti kaza­liš­nom rit­mu – rije­či, pokre­ti glu­ma­ca, redos­li­jed sce­na, dra­ma­tur­gi­ja… Budući da u ovoj pred­sta­vi nema čis­te dra­ma­tur­gi­je, barem po meni, mogla sam se orga­ni­zi­ra­ti u stva­ra­nju glaz­be­nog raz­go­vo­ra koji ide svo­jim putem. Ako želim poja­ča­ti neki efekt ili pak biti njež­ni­ja u nekom dje­lu to si mogu pri­ušti­ti jer nisam rob impe­ra­ti­va da u odre­đe­nom tre­nut­ku nešto moram uči­ni­ti. Znam o čemu se radi u pred­sta­vi, no moj posao je stvo­ri­ti raz­go­vor s njom. Vrlo je rijet­ko ima­ti moguć­nost za ova­kav pris­tup u dru­gim pro­duk­ci­ja­ma. Često sam sura­đi­va­la s Peterom Brookom, ali to je sasvim dru­ga­či­ji rad jer uklju­ču­je rad s glum­ci­ma – živim meha­niz­mom glu­ma­ca na sce­ni – za pro­na­ći sim­bi­ozu izme­đu glaz­be i glu­ma­ca potreb­no je puno rada. Primjerice, na pred­sta­vi „Conference of the Birds“ radi­la sam dvi­je i pol godi­ne – radi se o pred­sta­vi koja je bazi­ra­na na pje­smi jed­nog per­zij­skog pjes­ni­ka iz 13. sto­lje­ća. Bio je to pro­ces u pokre­tu jer smo išli i na tur­ne­ju po cije­lom svi­je­tu, a Brook je uvi­jek bio pri­su­tan pa bi nakon sva­ke pred­sta­ve raz­go­va­ra­li o njoj i kons­tant­no ju nado­gra­đi­va­li. Za stva­ra­nje glaz­be za „Jabuku“ nisam ima­la puno vre­me­na, no mno­go smo o njoj pri­ča­li i pre­dvi­dje­li kako ona mora zvu­ča­ti. Rad u kaza­li­štu je uvi­jek kaoti­čan, moraš oda­bra­ti što ćeš saču­va­ti, a što odba­ci­ti sve pod stre­som premijere.

Screen Shot 2015-11-03 at 11.38.00

Osim za kaza­li­šte skla­da­li ste i za igra­ne i doku­men­tar­ne fil­mo­ve – kak­va je raz­li­ka izme­đu ta dva polja?

- Skladanje za fil­mo­ve je slič­no ono­me za ovu pred­sta­vu jer možeš ponav­lja­ti, pre­prav­lja­ti i stvo­ri­ti odre­đe­nu kons­truk­ci­ju. Ako imaš vre­me­na za to možeš razvi­ja­ti glaz­bu u nedo­gled. Puno ovi­si o tome s kim sura­đu­ješ. Kada skla­daš za film daju ti jed­nu kopi­ju pa radiš na ono­me što per­ci­pi­raš. U slu­ča­ju „Jabuke“ reda­telj je pri­su­tan i čes­to raz­go­va­ra­mo pa je to boga­ti­ji način rada.

U Hrvatskoj ste naj­poz­na­ti­ji po surad­nji s Darkom Rundekom – kako je doš­lo do te suradnje?

- Darko i ja smo se susre­li u Parizu, a u tom sam peri­odu radi­la pro­jekt na temu Bachovih sona­ta za voli­nu. Bio je to pro­jekt koji sam htje­la pre­to­či­ti u pred­sta­vu u kojoj bih i ple­sa­la, a važan mi je i po tome što sam tada odlu­či­la pos­ta­ti Isabel i u jav­nos­ti. Na tome sam radi­la s Darkovom ženom, pa sam ga upoz­na­la zahva­lju­ju­ći toj pred­sta­vi. Njega i nje­go­vu kari­je­ru nisam poz­na­va­la, no poče­li smo zajed­no svi­ra­ti jer to glaz­be­ni­ci jed­nos­tav­no vole radi­ti i odmah smo naš­li povez­ni­ce izme­đu naših glaz­be­nih izri­ča­ja. Darko me upi­tao želim li doći u Hrvatsku radi­ti glaz­bu s njim, a ja sam odmah pris­ta­la. Moj je jedi­ni uvjet bio da nas­tu­pam kao Isabel, a publi­ka me kao tak­vu pri­hva­ti­la s ova­ci­ja­ma što je za mene bilo fan­tas­tič­no. Meni je ta glaz­ba bila vrlo zanim­lji­va jer sam već ima­la iskus­tva u roc­ku, a odu­vi­jek mi se svi­đa­la bal­kan­ska glaz­ba koja je za violi­nu jako bit­na. No naš cilj nije bio radi­ti bal­kan­sku glaz­bu već novu i suvre­me­nu. Imali smo, tako, zajed­nič­ki put u stva­ra­nju glaz­be na koju su utje­ca­li raz­ni izvo­ri, no koja je u sušti­ni nova. Nažalost razo­ča­ra­na sam pona­ša­njem medi­ja u Hrvatskoj. Osvojili smo nagra­de i publi­ka odla­zi s naših kon­ce­ra­ta s osmje­hom na licu, no koju će pje­smu čuti na radi­ju? Kada žele govo­ri­ti o Rundeku pus­te „Apokalipso“ ili „Enu“. Kao da negi­ra­ju sve one dru­ge dobre pje­sme koje je napra­vio. Radi nove pje­sme, a umjes­to da mu pomog­nu da ih pri­bli­ži široj publi­ci jer ima puno lije­pih i pamet­nih stva­ri za reći, oni su i dalje na „Apokalipsu“ i „Eni“… Meni je to jed­nos­tav­no nevje­ro­jat­no – pos­to­je pozi­tiv­ne kri­ti­ke, priz­na­nja od stra­ne stru­kov­nih udru­ga i kole­ga, kao i dobar pri­jem publi­ke, ali medi­ji ne rade svoj posao. To je pro­blem današ­nji­ce, sve što nije rezul­tat utje­ca­ja anglo-sak­son­skog svi­je­ta i nji­ho­vog glaz­be­nog for­ma­ta ne pro­la­zi. Smatram da je to veli­ka gre­ška jer je po meni u Hrvatskoj, više nego u Francuskoj, publi­ka sprem­na za to, pos­to­ji sluh za tak­vu glaz­bu i osje­ća­je – to svi odmah pre­poz­na­ju jer su lju­di još uvi­jek edu­ci­ra­ni. No uz tak­ve utje­ca­je izgu­bit će i to jer će se sve formatirati.

U Hrvatskoj ste od 2001. godi­ne – kak­va je bila vaša glaz­be­na kari­je­ra pri­je dola­ska na ove prostore?

- Rođena sam u Švicarskoj, no mno­ge sam stva­ri radi­la u Francuskoj. Na mom život­nom puto­va­nju bilo mi je teško u pot­pu­nos­ti se iden­ti­fi­ci­ra­ti s jed­nim ili dru­gim smje­rom, uvi­jek sam tra­ži­la popreč­ne puto­ve gdje su dru­ga­či­ji iden­ti­te­ti i sti­lo­vi – ne samo u odi­je­va­nju već i u glaz­bi i istra­ži­va­nju. Ja sam iz hipi peri­oda pa smo otkri­va­li Indiju, Perziju, Afriku… Ušla sam dubo­ko u sve te izri­ča­je da stvo­rim svo­ju kom­bi­na­ci­ju – svo­ju kuhi­nju. To su isto­vre­me­no bile pri­li­ke za uče­nje ali i stva­ra­nje glaz­be i na taj način pro­mi­je­ni­ti i pro­na­ći vlas­tit način rada.

Kada ste zapo­če­li s glaz­be­nom edu­ka­ci­jom i kako ste oda­bra­li instrument?

- To je vrlo intim­no pita­nje. Ne bih zna­la sa sigur­noš­ću. Kad sam bila mala moja ses­tra je uči­la svi­ra­ti kla­vir – maj­ka nam je bila dobra kla­vi­ris­ti­ca. Imali smo, dak­le, kla­vir, ses­tra je uči­la svi­ra­ti pa sam to htje­la i ja. Kad sam prvi put na ses­tri­noj audi­ci­ji čula svi­ra­ti violi­nu odmah sam htje­la svi­ra­ti violi­nu. Prvi put kad sam ju vidje­la izbli­za zalju­bi­la sam se – kao da mi je govo­ri­la. Bila je to lju­bav na prvi pogled. Kasnije dođu pro­ble­mi jer je to jako zah­tje­van ins­tru­ment. Moram zahva­li­ti maj­ci koja me upor­no vozi­la na sato­ve, pazi­la da vjež­bam i dala mi onu dis­ci­pli­nu koja mi je nedos­ta­ja­la. Ne mogu zamis­li­ti svoj život bez glaz­be – kad ju čujem reak­ci­ja je tre­nu­tač­na: Ah, da, kako je lijep ovaj svi­jet – jer to je zapra­vo para­lel­ni svi­jet. Postoje i povez­ni­ce sa živo­tom jer sve je zvuk, sve je vibra­ci­ja, ali glaz­ba je para­lel­na kons­truk­ci­ja vibra­ci­ja koja ima svoj iden­ti­tet. To je svi­jet u sebi, total­ni svi­jet jer ima sve i sve je u nje­mu. Mogu pos­lu­ša­ti dvi­je note neke glaz­be i odmah ula­zim u tu para­lel­nu logi­ku. Zaboravim na sve ostalo.

Razgovarao Boris VINCEK