književna priredba mlađih autora “KOD MARULA”
U petak, 3. lipnja od 11:00 do 13:00 sati, u pulskom Parku kralja Zvonimira održat će se 5. izdanje književne priredbe mlađih autora “Kod Marula“. U programu će sudjelovati književnici: Milan Zagorac (Rijeka), Mladen Blažević (Rijeka), Maja Klarić (Umag/Šibenik), Maja Sabljak (Požega/Pula), Sanja Knežević (Pula) i Daniel Radočaj (Pula). Za glezbenu podršku biti će zaduženi Cannone i Dino Popović.
Organizator događaja je Istarski ogranak Društva hrvatskih književnika, Pula. Park kralja Zvonimira nalazi se kod hotela Riviera, uokolo spomenika Marku Maruliću, umjetnice Marije Ujević. U slučaju lošeg vremena, program će biti održan u Klubu hrvatskih književnika, sjedištu IO DHK, Sv. Ivana 1, Pula.
Više o književnicima:
Milan Zagorac rođen je 4. kolovoza 1976. u Rijeci. Završio je studij hrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Bio je pomoćnik glavnog urednika časopisa Rival. Za vrijeme studija pokretač i urednik časopisa Iže. Radio je i kao pomoćnik glavnog urednika u Izdavačkoj kući Adamić. Od 2005. do danas vodi sa suprugom Tamarom Modrić izdavačku kuću Studio TiM. Sudionik je i suorganizator književne neformalne skupine Ri-Lit, suosnivač i urednik časopisa i portala za književnost i umjetnost Književnost uživo, urednik nekoliko edicija u elektroničkom i klasičnom izdavaštvu. Objavljuje kritičke tekstove, osvrte, recenzije, prikaze, eseje, poeziju i prozu. Stalni je suradnik portala Korzo.net i Magazina GKR na kojima redovito objavljuje kolumne i recenzije. Do sada je objavio osam knjiga, te uredio više od 350 naslova.
Maja Klarić rođena je 1985. godine u Šibeniku. Diplomirala je engleski jezik i književnost i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, s diplomskim radom na temu „Suvremeni hrvatski putopis“. Radi kao književna prevoditeljica za razne nakladničke kuće u Hrvatskoj za koje prevodi umjetničku i znanstvenu literaturu. Također je prevodila za razne kulturološke časopise i HR radio. Dobitnica je UNESCO/Aschberg stipendije za rezidencijalni boravak na otoku Itaparica, Brazil, 2012. te stipendije organizacije MOKS za rezidencijalni boravak u Estoniji (Mooste, Tartu). Objavila je tri zbirke putopisne poezije: Život u ruksaku (AGM, 2012.), Quinta Pitanga (V.B.Z., 2013.) i Nedovršeno stvaranje (vlastita naklada, 2015.) te niz pojedinačnih tekstova u raznim publikacijama. Trenutačno priprema svoju četvrtu knjigu, Vrijeme badema, putopis s hodočašća Camino de Santiago, 880 km dugog puta koji je prehodala 2010. godine.
Mladen Blažević Rođen je 1969. godine u Rijeci. Radio je kao novinar u dnevnim novinama „Ri-telefax“, „Novi list“, „Dnevnik“, i „Karlovački list“. Tijekom novinarskog rada surađivao je s različitim tjednicima. Početkom 2000. preselio se u mjesto Vojnić, blizu Karlovca gdje se bavio poljoprivredom, te pokrenuo i uređivao mjesečnik „Moj Kordun“. 2008. objavio je roman „Tragovi goveda“ u izdanju „Prosvjete“, a od 2010. bio je urednik književnog časopisa „Slijepi putnik“. 2013. godine u suautorstvu objavljuje zbirku distopijskih priča „NDH 2033“. 2015. objavljuje roman „Ilirik“, također u izdanju „SKD Prosvjete“. Tijekom dosadašnjeg rada objavio je veliki broj kratkih priča u raznim književnim časopisima. Pjesme su mu prevođene na slovenski i ukrajinski jezik. Pred objavom je zbirke pjesama „Posljednji tasmanijski tigar“.
Maja Sabljak rođena je 15. svibnja 1990. u Požegi, živi i studira u Puli. Poezija koju piše je ljubavna, slobodnog stiha i nenaslovljena. Članica je društva mladih pjesnika DIM iz Pule. Pjesnički uzor joj je A. B. Šimić.
Sanja Knežević rođena je 16. 10. 1990. godine u Puli gdje je studirala Hrvatski jezik i književnost na odjelu za Kroatistiku. Članica je društva mladih pjesnika DIM sa kojima godinama nastupa i režira neobične i nesvakidašnje večeri poezije. Predsjednica je Udruge „Vrisak“ koja se bavi promicanjem kulture te provedbama projekata prevencije nasilja među mladim. Bivša je povjerenica građanske inicijative „Stegnite vi svoj remen bando lopovska“. Zbog zalaganja za učinkovitiji rad zdravstvenog sustava nagrađena je poveljom „Prijatelj pacijenta“. Svojim radovima zastupljena je u publikacijama „Nova Istra“, „Libra“ (Švicarska), „Sensa“, te na portalu Atma.hr. s kojim redovito surađuje.
Daniel Radočaj rođen je 1979. u Puli. Član je Istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika. Zastupljen je u četrdesetak književno-kulturoloških publikacija. Na petom anonimnom natječaju za prozni tekst Matice hrvatske – Osijek, 2010. proglašen je jednim od pet najboljih autora. Iste godine, istim tekstom razlomljenim u stihove, proglašen je i jednim od pet najboljih autora na pjesničkom natječaju „Josip Sever“ zagrebačke udruge Jutro poezije. Fragmentima iz rukopisa crtičnih zapisa u pripremi ušao je u finale za književne nagrade: „Prozak“ 2013. (naklada Algoritam), i „Josip Eugen Šeta“ 2013. (Hrvatsko književno društvo – Rijeka). Pojedinačni književni radovi su mu više puta nagrađivani ili pohvaljeni. Objavio je četiri samostalne knjige i jednu koautorsku s Ivanom Glišićem (Šabac). Za portal Kvarnerski.com piše kolumnu „Priče uz crni čaj“.