U OVOME SMO ZAJEDNO: MASSIVE ATTACK OTVORILI 5. DIMENSIONS FESTIVAL U PULSKOJ ARENI

25.08.2016.

Koncertom koji pro­miš­lje­no seci­ra 25 godi­na nji­ho­ve kari­je­re, bri­tan­ski začet­ni­ci trip-hopa Massive Attack otvo­ri­li su u sri­je­du 24. kolo­vo­za u pul­skoj Areni 5. Dimensions fes­ti­val. Njihovi su pomoć­ni­ci bili jazz glaz­be­nik Kamasi Washington i vete­ran housea Moodyman koji su zaokru­ži­li cen­tral­no zbi­va­nje veče­ri tije­kom kojeg je posje­ti­te­lja bilo u naj­ve­ćem broju.

dim1Massive Attack ima­ju tu sre­ću da su zahva­lju­ju­ći kons­tant­noj i pro­duk­tiv­noj kari­je­ri, una­toč neiz­bjež­nim uspo­ni­ma i pado­vi­ma, uspje­li pre­mos­ti­ti gene­ra­cij­ski jaz pa nji­ho­vu glaz­bu jed­na­ko dobro poz­na­ju 20 godiš­nja­ci i oni koji su toli­ko godi­na ima­li kada je na MTV‑u Shara Nelson prvi put pro­še­ta­la kroz spot za „Unfinished Sympathy“. Njihov nas­tup u Areni bio je sat­kan od anto­lo­gij­skih pri­mje­ra­ka sa svih albu­ma sve do novog mate­ri­ja­la objav­lje­nog na EP‑u „Ritual Spirit“ ove godi­ne, no sam izbor i ras­po­red pje­sa­ma bio je popri­lič­no neujed­na­čen. U naj­go­rim situ­aci­ja­ma nas­tup je zvu­čao mono­to­no, no pre­vag­nu­le su svi­je­tle toč­ke i ponaj­vi­še gla­sov­ne bra­vu­re poseb­nih gostiju.

dim4Sve je poče­lo sa „Hymn of the Big Wheel“, za koju Horace Andy kaže da mu je omi­lje­na pje­sma Massive Attacka što se moglo i čuti u nje­go­voj izved­bi. Upravo su pje­sme u koji­ma je on glav­na zvi­jez­da, sve do vrhun­ske „Angel“ bile naj­e­mo­tiv­ni­je, a sli­je­di ih „Ritual Spirit“ u izved­bi Azakela. „Inertia Creeps“ je naj­vi­še pati­la zbog neujed­na­če­nos­ti u zvu­ku izme­đu sam­plo­va i svi­ra­nih ins­tru­me­na­ta, što je bila bolj­ka i u dru­gim pje­sma­ma, pa je u nekim tre­nu­ci­ma zvuk jed­ne od ključ­nih gita­ra bio jedva nas­lu­će­na jeka. Azakel se izvr­s­no sna­šao i u izved­bi „Pray for Rain“, a publi­ka je jedva doče­ka­la Deborah Miller koja je sa „Safe From Harm“ zatvo­ri­la kon­cert. Za bis, publi­ci je ser­vi­ra­na „Unfinished Sympathy“… i samo to.

Vizualni aspekt kon­cer­ta kom­bi­na­ci­ja je „too cool for scho­ol“ gar­da Del Naje i Marshalla na pozor­ni­ci i osvje­žu­ju­će mini­ma­lis­tič­ke pro­jek­ci­je na LED ekra­ni­ma. Interakcija među osta­lim glaz­be­ni­ci­ma sve­de­na je na mini­mum, fokus je na samoj pozi­ci­ji i ras­vje­ti koje su u naj­bo­ljim tre­nu­ci­ma bile izvr­s­no efek­t­ne, dok su poru­ke na ekra­ni­ma, bile one pita­nja i odgo­vo­ri na google hrvat­skom ili real­ni isječ­ci nas­lo­va iz doma­ćih novi­na dokaz pre­da­nos­ti kon­cep­tu. „U ovo­me smo zajed­no“ bio je glav­ni laj­t­mo­tiv koji se vrtio na ekra­nu i ono što su Massive Attack svo­jim nas­tu­pom želje­li pre­ni­je­ti. Sveukupni dojam je da se radi o dobro pod­ma­za­noj no inte­rak­tiv­no hlad­noj maši­ni koja una­toč toj odvo­je­nos­ti pro­izvo­di snaž­ne emo­ci­je bilo svi­ma dobro poz­na­tom glaz­bom ili ex tem­po­re tek­s­to­vi­ma na veli­kom ekra­nu. Poznajemo se, zna­mo što nas dira, osta­ni­mo svjes­ni i uči­ni­mo nešto – poru­ka je koja može zvu­ča­ti otr­ca­no ili hra­bro, ovis­no o tome na kojoj ste stra­ni sile…

Propuštene su, dodu­še i neke pri­li­ke, ali ovdje već zala­zi­mo u subjek­tiv­ni izbor kojeg može­mo legi­ti­mi­zi­ra­ti jedi­no činje­ni­com da je kon­cert tra­jao kra­će no što je to bilo naj­av­lje­no. Budući da je Azakel doka­zao da nije važ­no pje­va li pje­smu on ili Adebimpe, bilo bi zanim­lji­vo čuti kako bi se sna­šao mije­nja­ju­ći Calliera u „Live With Me“, da ne kaže­mo kako je goto­vo nera­zum­lji­vo da je Miller pje­va­la samo dvi­je pje­sme i to na samom kra­ju kon­cer­ta – gdje su „Daydreaming“ ili, zašto ne, „Be Thankful for What You’ve Got“? Tih dva­de­se­tak minu­ta Massive Attack nisu ima­li u pla­nu – neo­vis­no o ima­gi­nar­nom reper­to­aru kojim ga je mogao napu­ni­ti sva­ki poje­di­nač­ni obo­ža­va­telj – tako da to osta­je nji­ma na duši.

dim3Kao što je bilo i za oče­ki­va­ti, veći­nu publi­ke čini­li su tra­di­ci­onal­ni gos­ti „svog“ fes­ti­va­la – Englezi – koje uvi­jek kra­si pre­da­nost glaz­bi i izvo­đa­či­ma bilo to ple­som ili ova­ci­ja­ma. U publi­ci je bio i veli­ki broj Puljana koji­ma je, nakon toli­ko godi­na i jed­ne pro­pu­šte­ne šan­se, ovo bio prvi susret s Massive Attack u rod­nom gradu.

Za zagri­ja­va­nje publi­ke pobri­nuo se Kamasi Washington koji je proš­le godi­ne osvo­jio publi­ku i kri­ti­ku debi­tant­skim tros­tru­kim albu­mom The Epic. Washington je u prat­nji osme­ro­čla­nog orkes­tra doka­zao da bučan fusi­on jazz (s dva bub­nja­ra) može pri­vu­ći paž­nju dru­ga­či­je ples­no ori­jen­ti­ra­ne publi­ke. Njegov je nas­tup bio kata­li­za­tor prve veče­ri Dimensions fes­ti­va­la koji će se slje­de­ćih dana odr­ža­va­ti na šti­njan­skoj tvr­đa­vi i odli­čan uvod u kon­cert vete­ra­na Massive Attack koje je otpra­tio Moodyman sa svo­jim DJ setom.

Tekst Boris VINCEK

Fotografije Pozitivan ritam