22. Sa(n)jam knjige u Istri: Vojnović i Ivanišević – “Ljubljana bere – Autor čita autora”

05.12.2016.

U Crvenom salo­nu Doma hrvat­skih bra­ni­te­lja u Puli, ovo­go­diš­nji “Sa(n)jam knji­ge” ugos­tio je 4. pro­sin­ca dvo­ji­cu auto­ra, Gorana Vojnovića iz Slovenije i Ivicu Ivaniševića iz Hrvatske koji su sudje­lo­va­li u disku­si­ji u sklo­pu pro­gra­ma pod nazi­vom “Ljubljana bere – Autor čita auto­ra” te pred­sta­vi­li, komen­ti­ra­li i čita­li vlas­ti­te knji­žev­ne rado­ve. Novinar Ivica Ivanišević se pred­sta­vio knji­gom “Primavera” (Hena com), a film­ski sce­na­rist Goran Vojnović roma­nom “Smokva” (Fraktura).

img_8058Ivanišević i Vojnović su u nefor­mal­nom raz­go­vo­ru među­sob­no uspo­re­đi­va­li vlas­ti­ta knji­žev­na dje­la za koja sam Vojnović priz­na­je da ih ništa među­sob­no ne pove­zu­je, te da su neus­po­re­di­ve osim sre­do­zem­nog kru­ga kojem pri­pa­da­ju. U šali su uspo­re­đi­va­li činje­ni­cu da je “Smokva” bit­no fizič­ki deb­lja od “Primavere” s većim bro­jem stra­ni­ca, te su ovu uspo­red­bu dove­li u odnos sa nji­ho­vim fizič­kim oso­bi­na­ma, pod­neb­lja u koji­ma žive, te naj­zad i poli­tič­kom situ­aci­jom odgo­va­ra­ju­ćih drža­va. Moja je knji­ga “user fri­end­ly” rekao je Ivica Ivanišević za svoj tanji roman, dok je Goran Vojnović uzvra­tio da je nje­go­va za duge slo­ven­ske zime te da bi volio da je “Primavera” malo dulja. Vojnović je tako­đer šale­ći se na račun veli­kog bro­ja objav­lje­nih roma­na Ivaniševića naga­đao da je pri­je par godi­na izgu­bio okla­du s Antom Tomićem, i da za kaz­nu mora uhva­ti­ti Miljenka Jergovića po bro­ju napi­sa­nih knjiga.

Govoreći o svom dje­lu kažu da pri­ča roma­na “Smokva” ima čak laž­ni poče­tak, a to nas­ta­je tako kad se pišu film­ski sce­na­ri­ji, koji su zbi­je­ni. U jed­nom tre­nut­ku, kaže Vojnović, pože­lio je nešto dru­go i u lite­ra­tu­ri je pro­na­šao što nije mogao naći u fil­mu. Nadalje, sve ide u tom smje­ru da mu pri­če pos­ta­ju kom­plek­s­ni­je, a sve se manje i teže sna­la­zi u fil­mu. “Bojim se da će sva­ka moja slje­de­ća knji­ga biti još deb­lja!”, zaklju­ču­je Goran Vojnović. “Smokva” je bit­no raz­li­či­ta i od pret­hod­nih dje­la Vojnovića, naj­slo­že­ni­ja je, puna digre­si­ja i mean­da­ra pri­če, zato se čita­te­lju čini da su u njoj opi­sa­ni lju­di koji su ima­li bla­gos­lov i povi­jes­nu nesre­ću ima­ti raz­li­či­ta pori­jek­la, dok je to za auto­ra knji­ga kak­vu je zamis­lio i kak­vu je želio stvo­ri­ti iz potre­be i užit­ka pisanja.

img_8071Junaci dva­ju knji­ga se tako­đer fun­da­men­tal­no raz­li­ku­ju: pri­po­vje­dač u “Smokvi” ima kom­pli­ci­ran višes­tru­ki iden­ti­tet, dok je “autis­tič­nim” juna­ci­ma “Primavere”, koje je život raza­suo na sve stra­ne, svi­jet rav­na plo­ha koja se sas­to­ji od dva split­ska pred­gra­đa. Ovaj je roman pre­kras­na, film­ska pri­ča u kojoj se sve deša­va u jed­noj noći, a tko nije poku­šao napi­sa­ti tako naiz­gled jed­nos­tav­nu pri­ču ne zna koli­ko je to zapra­vo teško s tom lako­ćom i brzi­nom pisa­nja kaže Vojnović.

Dvojica auto­ra uspo­re­đu­ju i vlas­ti­te gra­do­ve u koji­ma žive i stva­ra­ju, te koji su pos­ta­li kuli­se za nji­ho­va knji­žev­na dje­la. Postali su tako grad koji ima samo proš­lost i grad koje­mu se proš­lost stal­no mije­nja i čije se sta­nov­niš­tvo mije­nja, a viken­dom ide kući. No, dok se ne zna čija je Ljubljana i tko su nje­ni sta­nov­ni­ci, u Splitu se dav­ne 1939. godi­ne u noći Sv. Duje ras­pli­ću sud­bi­ne Ivaniševićevih junaka.

Užitak pisa­nja zna­či proš­lost nas­ta­ni­ti liko­vi­ma sadaš­njos­ti pomo­ću čuda mašte. Kako su auto­ri otkri­li, maštom se može uvje­ri­ti dru­ge u svo­je laži, do te mje­re da neki možda i sebe pre­poz­na­ju u izmiš­lje­nim likovima.

Tekst Marko ŠORGO
Fotografije Lidija KUHAR