Razgovor: Hrvoje Hiršl – umjetnički direktor Media Mediterranea 19 festivala

18.08.2017.

Festival Media Mediterranea ove se godi­ne odr­ža­va po 19. put, pono­vo u pul­skom Titovom par­ku, u petak 18. kolo­vo­za od 18 do 1 sat. Tema fes­ti­va­la je „Digitalna roman­ti­ka“, a tim povo­dom raz­go­va­ra­li smo s umjet­nič­kim direk­to­rom ovog izda­nja fes­ti­va­la Hrvojem Hiršlom koji je obra­dio temu pro­gra­ma i oda­brao među­na­rod­ne umjet­ni­ke koji će se na fes­ti­va­lu pred­sta­vi­ti sa svo­jim rado­vi­ma. Od Hiršla smo prvo htje­li doz­na­ti kako je razvio ovo­go­diš­nju temelj­nu ide­ju festivala.

hrvoje hiršl- Tema je bila već pre­de­fi­ni­ra­na, a razvio sam ju na teme­lju svo­jih raz­miš­lja­nja o digi­tal­nom i spe­ci­fič­nos­ti infras­truk­tu­ra koje se gra­de unu­tar decen­tra­li­zi­ra­nih mre­ža gdje je sam napre­dak i razvoj eks­po­nen­ci­ja­lan i toli­ko ubr­zan da se s jed­ne stra­ne uop­će ne može pra­ti­ti, a s dru­ge stra­ne samo vizu­al­no je zbog karak­te­ris­ti­ke kons­tant­nog pre­tum­ba­va­nja, obra­đi­va­nja i pre­ra­đi­va­nja pos­ta­lo više-manje nebit­no – pre­br­zo se apro­pri­ra, pre­br­zo pos­ta­ne zas­ta­rje­lo i gubi sna­gu koju je možda ima­lo pri­je. Ono što sam htio naz­na­či­ti unu­tar ras­pi­sa teme je da su sami sus­ta­vi koji leže iza toga puno bit­ni­ji. Kroz rado­ve koje sam pozvao i selek­ti­rao za izlož­bu poku­ša­vam pri­ka­za­ti to što je u poza­di­ni – kako se to kroz vizu­al­no može razot­kri­ti, kako se sama infras­truk­tu­ra koja leži iza toga se može naz­na­či­ti, kako da se uzdig­ne od sli­ke koja sli­je­di trend – jer sve što se danas radi na vizu­al­noj bazi može biti aktu­al­no samo unu­tar vrlo krat­kog vremena.

plakat_web-520x750Kako se u taj kon­cept digi­tal­nog ukla­pa roman­ti­ka, ili po tvom ras­pi­su romantizam?

- Inicijalni nas­lov se tiče roman­ti­ke, a ja sam to išao inter­pre­ti­ra­ti više sa stra­ne roman­tiz­ma. Kao pokret, roman­ti­zam je bio jako subjek­ti­van i bavio se tra­di­ci­jom. Ljudi ima­ju dru­ga­či­ju per­cep­ci­ju roman­tiz­ma kao nešto idi­lič­no, isti­ni­to i pri­rod­no, ali to su na kra­ju kra­je­va sve kons­truk­ti za koje zna­mo da su povi­jes­no utje­ca­li na neke vrlo pro­ble­ma­tič­ne pokre­te koji su kas­ni­je nastali.

U samom objaš­nje­nju kon­tek­s­ta kažeš da post-Internet art defi­ni­ra pre­la­zak digi­tal­nog u mate­ri­jal­ni svi­jet, da li su neki od rado­va koje si oda­brao tako­đer tak­ve prirode?

- Donekle i jesu. Svi rado­vi koje sam iza­brao su digi­tal­ni zbog same činje­ni­ce što smo mora­li unu­tar krat­kog vre­men­skog roka oku­pi­ti sve te umjet­ni­ke te zbog ogra­ni­če­nja samih uvje­ta pro­duk­ci­je. Eksplicitno sam tra­žio da ako umjet­nik pred­la­že svoj rad da bude mani­fes­ta­ci­ja nje­go­vog rada u sekun­dar­nom obli­ku  – kroz doku­men­ta­ci­ju ili nus­po­ja­vu nekog rada. Na pri­mjer: rad Jonasa Lunda gene­ri­ra sli­ke koje kas­ni­je pos­ta na Twitteru – te sli­ke koje nas­ta­ju kao nešto što se per­ci­pi­ra kao kraj­nji pro­izvod u stva­ri je samo pos­lje­di­ca sis­te­ma koji je on slo­žio koji je ujed­no i iro­ni­čan jer se zove „Artist on Vacation“.

Radovi neće biti pos­tav­lje­ni u gale­rij­skom pros­to­ru već u par­ku. Na koji će način taj otvo­re­ni pros­tor pos­lu­ži­ti kao okvir ovak­voj vrsti radova?

- Radi se o dos­ta zanim­lji­voj situ­aci­ji jer mis­lim da niti jedan od ovih rado­va nije bio pre­zen­ti­ran na otvo­re­nom već su svi naprav­lje­ni za gale­rij­ske pros­to­re. Sada su pos­tav­lje­ni u dru­gi kon­tekst, a možda sam park i drve­će u nje­mu i sim­bo­lič­ka šuma svih rado­va koji će biti mon­ti­ra­ni na raz­li­či­ti­ma loka­ci­ja­ma, mogu vizu­ali­zi­ra­ti samu ide­ju rizo­ma inter­ne­ta, gra­na­nja te šume infor­ma­ci­ja koja nas cije­lo vri­je­me bombardira.

Raspis teme te deta­ljan pro­gram fes­ti­va­la Media Medterranea 19 može­te pro­na­ći na služ­be­nim stra­ni­ca­ma udru­ge Metamedij. Zbog naj­a­ve lošeg vre­me­na u subo­tu 19. kolo­vo­za, dru­gi dan Media Mediterranea fes­ti­va­la se otkazuje.

Razgovarao Boris VINCEK

Foto