Rajko Grlić na Doručku s autorom 24. Sa(n)jam knjige u Istri

10.12.2018.

Pulski filmski festival je izgubio veselje

• Filmski reži­ser, pro­du­cent, sce­na­rist a odne­dav­no i pisac, Rajko Grlić, gos­to­vao je u petak, 7. pro­sin­ca na Doručku s auto­rom 24. Sajma knji­ge u Istri.

Grlić je pro­fe­sor na jed­nom ame­rič­kom sve­uči­li­štu u Ohaiu, a pre­da­vao je i u New Yorku. U Ohaiu vodi film­sku ško­lu već pet godi­na i kako je rekao, na nje­mu je ogro­man posao. Naime, sa stu­den­ti­ma piše, reži­ra, radi fil­mo­ve… Nakon što je jed­nom pri­go­dom dobio grand prix za jedan takav film, u Americi su ga poče­li tre­ti­ra­ti kao „sve­ti kra­vu“ i nudi­ti mu suradnje.

Sa svo­jim stu­den­ti­ma napra­vi dva – tri fil­ma, a neke od njih dove­de i u Hrvatsku kako bi radi­li s njim na filmu.

Na pita­nje vodi­te­lja Doručka, Aljoše Pužara, kako to da ovdje nije „sve­ta kra­va“, odgo­vo­rio je: „Kod nas je kul­tu­ra peri­fer­na, zaba­va za one sa stra­ne, mno­gi su od nje digli ruke“, miš­lje­nja je Grlić.

Bilo je raz­go­vo­ra i o feno­me­nu Golog oto­ka na kojem su mu bila oba rodi­te­lja. „To je straš­no tra­uma­tič­na pri­ča. O tome se u našoj kući nije nika­da govo­ri­lo. Nisam nikad saz­nao jesu li moji rodi­te­lji pot­pi­sa­li neki doku­ment kao zavjet šut­nje ili ih je bilo strah o tome pri­ča­ti da ne otvo­re neke sta­re rane. Moja maj­ka o tome je pro­go­vo­ri­la pišu­ći a s ocem o tome nisam nikad raz­go­va­rao, to je samo leb­dje­lo među nama. Oboje su, una­toč tome, ima­li ogrom­nu ener­gi­ju i lju­bav pre­ma živo­tu“, ispri­čao je Grlić.

Bilo je govo­ra i o film­skom fes­ti­va­lu u Puli. Grlić je ispri­čao kako je Pula kul­t­no mjes­to nje­go­ve mla­dos­ti. Na Festivalu je prvi put bora­vio kao pet­na­es­to­go­diš­njak kada se nije usu­dio ni pri­bli­ži­ti Rivijeri. No, već je idu­će godi­ne osvo­jio nagra­du Mala Pula i od tada je dola­zio na pul­ski fes­ti­val, imao te godi­ne film ili ne.

„Jasno je da poli­ti­ka uz žiri kon­tro­li­ra Pulu, tako je bilo onda, tako je i danas. Danas poli­ti­ka kon­tro­li­ra Pulu kako se ne bi dogo­dio neki eks­ces. A žao mi je da Festival danas svat­ko s fil­mom poku­ša­va izbje­ći“, veli Grlić napo­mi­nju­ći kako na Festivalu vla­da neka „rigid­na“ atmo­sfe­ra za koju je zas­lu­žan, sma­tra, umjet­nič­ki rav­na­telj, Zlatko Vidačković.

Prema Grliću, Festival je izgu­bio vese­lje. Na pita­nje zašto je tomu tako, odgo­va­ra: „Pitajte lju­de iz HDZ‑a, oni su od Festivala napra­vi­li tu rigid­nost, pris­tu­pi­li mu megalomanski“.

Ističe kako je pul­ska orga­ni­za­ci­ja sjaj­na, ali kapa ide­olo­gi­je dola­zi „od gore“.

Grlić je stu­di­rao u Pragu, pa su on i nje­go­ve kole­ge pos­ta­li poz­na­ti kao polaz­ni­ci „pra­ške ško­le“ no ona, veli Grlić, ne pos­to­ji. „Svi smo mi stu­di­ra­li u jed­nom gra­du, for­mi­ra­li se, češka kine­ma­to­gra­fi­ja je ušla u nas, ta veli­ka kul­tu­ra – kom­po­zi­to­ri, reda­te­lji, nas je poni­je­la i osta­vi­la trag na nama a potom smo svi otiš­li svo­jim putem. To nam je jedi­no bila zajed­nič­ka toč­ka, no svih su nas drža­li u istoj ladi­ci“, veli on.

Pričajući o zna­ča­ju fil­ma, Grlić je rekao kako film ostav­lja trag jed­nog vre­me­na, svje­do­čans­tvo o tome kako se nekad živje­lo, što se doruč­ko­va­lo, o čemu se raz­go­va­ra­lo, pri­ka­zu­je čitav jedan ritu­al živo­ta i to je po nje­mu ono naj­v­rjed­ni­je na filmu.

Vrlo nos­tal­gič­no Grlić je govo­rio o tele­vi­zi­ji koja je pre­uze­la sli­ke – Netflix, HBO i nji­ho­ve seri­je pre­uze­le su sli­ku s fil­ma na TV, sma­tra. „Za mene su te seri­je razvod­nje­ne, kao da od jed­ne litre vina napra­vi­te njih četi­ri. Ono što tra­je 50 minu­ta moglo bi se sta­vi­ti i u 20. No, to je for­ma koja danas paše. Može se pogle­da­ti i deset epi­zo­da odjed­nom, ali za mene je to kao roman u nas­tav­ci­ma koji može­te kupi­ti na kiosku“, veli Grlić komen­ti­ra­ju­ći kako su seri­je sad doš­le u modu dok reality show izla­zi iz mode. „Reality je u Americi uz Trumpa nepotreban“,konstatirao je.

Kako kaže, danas je Iphone 4 dovo­ljan da sni­mi­te film, što i 7.000 Amerikanaca godiš­nje čini. No, on je još vje­ran kameri.

Kao pro­fe­sor koji radi s mla­dim lju­di­ma kaže da on u tom kon­tak­tu dobi­je više nego oni i zato se ne odri­če pro­fe­su­re. „Oni mi poma­žu da osta­nem živ u gla­vi, a ja njih učim zanat“, kaže Grlić.

Govoreći o digi­ta­li­za­ci­ji kina, ispri­čao je kako je u Americi iz kina izba­če­no 5.000 pro­jek­to­ra kada su uve­li digi­ta­li­za­ci­ju. Znatiželjno je oti­šao u kino i odu­še­vio se savr­še­nom sli­kom koju sva­ki reži­ser sanja. „Bio sam toli­ko oča­ran da sam pet dana za redom išao u kino gle­da­ti isti film samo zbog sli­ke koja je bila fan­tas­tič­na, čis­ta… Ali bilo mi je žao da to plat­no ne pul­si­ra, da nema one jed­ne dla­či­ce, da taj mate­ri­jal pre­da mnom ne živi, da je bal­za­mi­ran“, pri­ča Grlić.

Priznaje, ipak da je digi­ta­li­za­ci­ja zapa­nju­ju­će jed­nos­tav­ni­ja. Stoga sada pri­li­kom rada na fil­mu ima puno više vre­me­na posve­ti­ti se glum­ci­ma, a i zvuk je jed­nos­tav­ni­ji, mon­ta­ža brža.

„Sad kad smo zako­ra­či­li u digi­ta­li­za­ci­ju nema povrat­ka. Žalosno je to da će film nes­ta­ti. Od 400 naših fil­mo­va digi­ta­li­zi­ra­no ih je 15. Ostali će nes­ta­ti“, upo­zo­rio je Grlić te pojas­nio da na tra­ci boja izdr­ži pet­na­est do dva­de­set godi­na i onda nestane.

„Tako će 30 veli­kih pri­ča nes­ta­ti a to niko­ga ne bri­ne! Kinoteka za digi­ta­li­za­ci­ju nema nova­ca ni inte­re­sa, a kul­tur­no bla­go pro­pa­da“, nagla­sio je.

Grlić je pri­čao i o nje­go­vom odno­su kao reži­se­ra nas­pram glu­ma­ca koji, po nje­mu, „nose film“. Ispričao je i jed­nu aneg­do­tu, upra­vo iz Pule kada je pri­li­kom jed­nog film­skog fes­ti­va­la masa lju­di, njih oko 3.000 tisu­će, čeka­lo Milenu Dravić te je otpra­tio do Arene. „Nisam nika­da nig­dje vidio toli­ko pošto­va­nje pre­ma nekom glum­cu ili glu­mi­ci“, rekao je.

Smatra kako to hoće li film osta­ti na živo­tu ili neće, ovi­si o glu­mač­kom licu koje pri­ča pri­ču – je li uvjer­lji­vo. Ako nije, film umi­re, ističe.

Upravo zbog važ­nos­ti glu­ma­ca na fil­mu, Grlić cas­ting radi i po par godi­na i kada konač­no oda­be­re lica, za nje­ga je 80 pos­to fil­ma gotovo.

Na Sajmu u Puli Grlić je pro­mo­vi­rao knji­gu „Neispričane pri­če“ koja je kom­bi­na­ci­ja film­skog lek­si­ko­na i seri­ja auto­bi­ograf­skih i biograf­skih ese­ja, nas­ta­la pre­ma nje­go­vim bilje­ška­ma. Naime, raču­na­lo mu je bilo puno bilje­ški koje je pri­li­kom rada na fil­mo­vi­ma pisao, puno obi­telj­skih pri­ča, legen­di… Knjiga se ispr­va tre­ba­la zva­ti „Mojih 100 fil­mo­va nika­da snimanih“.

Na obja­vu su ga nago­vo­ri­li Ante Tomić i Marina Vujčić, a zanim­lji­vo je da su reak­ci­je na knji­gu bolje nego na ije­dan nje­gov film.

„Nije mi jas­no što se dogo­di­lo. Ljudi me zaus­tav­lja­ju na uli­ci, zovu i hva­le moju knji­gu. Možda je to sto­ga što sam iznio inti­mu, dio svog živo­ta, na papir“, izja­vio je priz­nav­ši da su ga pozi­tiv­ne reak­ci­je straš­no razveselile.

Na kra­ju je Pužar upi­tao Grlića za pla­no­ve na što je rekao kako je manje – više sve što je htio i sni­mio. „Nemam puno frus­tra­ci­je zbog ono­ga što nisam ispu­nio. Imam taj jedan život­ni opti­mi­zam. Sretan sam da sam u živo­tu radio ono što volim“, rekao je.

Na pita­nje što je za nje­ga slo­bo­da, Grlić je izja­vio da čovjek tre­ba radi­ti ono što voli, izgo­vo­ri­ti ono što mis­li te da je ogro­man znak slo­bo­de kada vam novac u živo­tu nije bitan. Iz kava­ne Mozart Grlić je ispra­ćen gro­mo­glas­nim pljeskom.

Tekst Paola ALBERTINI

Fotografije Arhiva 24. Sa(n)jam knji­ge u Istri