„Nobodies (in the forest)“ Ivane Vojnić Vratarić i Carlosa Fagina u kazalištu Dr. Inat DC‑a Rojc

21.05.2019.

Kretanje šumskim prostorom naše podsvijesti

• Predstava „Nobodies (in the forest)“, u izved­bi Ivane Vojnić Vratarić i Carlosa Fagina koji su ujed­no i auto­ri kon­cep­ta, igra­la je u čet­vr­tak 16. i nedje­lju 19. svib­nja u pros­to­ru kaza­li­šta Dr. Inat. Radi se o dje­lu koje nas zaokup­lja siner­gi­jom ples­nih pokre­ta, zvu­ka i svje­tla, doča­ra­va­ju­ći na taj način maglo­vi­tu oazu pod­svi­jes­ti. Sve je kre­nu­lo s pozor­ni­com u crni­lu, a fokus je bio na Ivaninu tije­lu čiji se obri­si tek nazi­ru, dok s mikro­fo­na dopi­re Carlosov glas što govo­ri o čovje­ku koji se pri­sje­ća svo­je šet­nje šumom. Logično je da smo usko­ro ima­li pri­li­ku čuti i pjev pti­ca ili šuška­nje gra­na sta­ba­la da bismo bolje doži­vje­li kra­jo­lik koji se želi pred­sta­vi­ti, ali vrlo je brzo pos­ta­lo jas­no da je taj pros­tor meta­fo­ra naše nutri­ne koju istra­žu­je­mo tije­kom cije­log živo­ta. Naravno, meta­fo­ra funk­ci­oni­ra uspješ­no jer u šumi naila­zi­mo na bogat­stvo bilj­nog i živo­tinj­skog svi­je­ta, a u umu isto tako egzis­ti­ra mnoš­tvo mis­li, mašta­ri­ja i sno­va. Osim te povez­ni­ce – za kre­ta­nje šumom potreb­na je dobra ori­jen­ta­ci­ja, vla­da­nje vlas­ti­tim tije­lom, suoča­va­nje s pre­pre­ka­ma, upi­ja­nje oko­li­ne. Već je evi­dent­no da i ovdje ima mno­go para­le­la sa živo­tom tije­kom kojeg naila­zi­mo na pro­ble­me, pri­kup­lja­mo iskus­tva, upoz­na­je­mo i nado­gra­đu­je­mo sebe, izme­đu i osta­log i inte­rak­ci­jom s dru­gim ljudima.

No poku­šat ćemo se osvr­nu­ti na poje­di­ne seg­men­te i nači­ne na koji su kon­kre­ti­zi­ra­ni u samoj izved­bi pa kre­ni­mo od tije­la. Carlos isti­če svi­jest o nje­mu – pogled na sto­pa­la, dla­no­ve i osje­ća­nje nerav­ne pod­lo­ge pod džo­no­vi­ma cipe­la. Ivana, u dija­lo­gu s njim, suve­re­no vla­da sva­kim dije­lom svog tije­la te se gip­kim cje­lo­vi­tim pokre­ti­ma pre­me­će i ple­še. U jed­nom dije­lu pred­sta­ve pokre­ti pos­ta­ju krat­ki i ponav­lja­ju­ći, čime se suge­ri­ra ner­vo­za i krat­ki spoj u zoni psi­he. To su vje­ro­jat­no one situ­aci­je kad ponav­lja­mo istu misao ne nala­ze­ći način da je se oslo­bo­di­mo. Carlos kaže da je potreb­no dubo­ko udah­nu­ti i opus­ti­ti se, ne biti nega­ti­van i pres­ta­ti kalkulirati.

Povremeno je, s dru­ge stra­ne, tije­lo izgle­da­lo kao da nji­me mani­pu­li­ra neka vanj­ska sila, da je mari­one­ta u tuđim ruka­ma – pa iako meko i savit­lji­vo, u nekom se smis­lu odvo­ji­lo od oso­be koja ga nosi. Impresivno je u odre­đe­nom tre­nut­ku bilo vidje­ti i zas­taj­ki­va­nje te na licu izvo­đa­či­ce izraz čuđe­nja uz pri­mje­su uzbu­đe­nja i straha.

Čudimo se sve­mu novo­me što otkri­va­mo na putu, na svje­tlu ili u mra­ku. Već je spo­me­nu­to da smo prve minu­te pred­sta­ve doče­ka­li u tami da bi se kas­ni­je raz­da­ni­lo zahva­lju­ju­ći neko­li­ci­ni svje­tilj­ki koje su dis­kret­no kra­si­le pozor­ni­cu. Osim njih zanim­lji­va je bila upo­tre­ba šta­pi­ća za uši kao rek­vi­zi­ta, uz čiju je pomoć pos­tup­no obli­ko­van šum­ski pute­ljak – život­na sta­za. Kako kaže Carlos, voli­mo šumu kad je usam­lje­na i napu­če­na, kre­će­mo se odluč­no i nazi­re­mo taj pute­ljak, ali nam poma­lo sme­ta ras­li­nje. Ipak, to ne zna­či da ćemo zas­ta­ti jer je mogu­će ras­kr­či­ti grm­lje ili bez puno muke rije­ši­ti neki pro­blem koji nas ispr­ve jako obes­hra­bri. No nekad dois­ta sti­že noć te čuje­mo raz­go­vo­re cvr­ča­ka – pro­ble­mi pos­ta­ju pre­vi­še teški. Primjećujemo svje­tlo, ali ono je lju­bi­čas­to i pla­vo, nadre­al­no, kao da suge­ri­ra naj­taj­no­vi­ti­ji i naj­mut­ni­ji dio uma.

Vrhunac pred­sta­ve je u tre­nu­ci­ma kad dola­zi do ispre­pli­ta­nja raz­no­vr­s­nih gla­so­va u šumi koji mogu alu­di­ra­ti na dvoj­be poje­din­ca ili sukob s oko­li­nom. Kako god bilo, nije ugod­no pri­sus­tvo­va­ti kaosu zvu­ko­va, no nakon te nape­tos­ti smi­ru­je nas i zad­nji mrak u kojem sve zavr­ša­va na isti način kao što je poče­lo pa može­mo reći da dje­lo čini zaokru­že­nu cje­li­nu. Prvi su put glum­ci zajed­no na onom dije­lu pozor­ni­ce rezer­vi­ra­nom za igru – naime, Carlos se sa svo­jim mikro­fo­nom cije­lo vri­je­me dotad nala­zio u poza­di­ni za sto­lom. Prije odla­ska u crnu rupu pos­prem­ljen je i šum­ski pute­ljak te sve nes­ta­je, no te se pri­če puno puta ponav­lja­ju pa mrak nije konač­na točka.

Nakon izved­be glum­ci su nakrat­ko osta­li s gle­da­te­lji­ma i pita­li ih jesu li uspje­li pre­do­či­ti sli­ke dok su gle­da­li pred­sta­vu i na kak­va su raz­miš­lja­nja potak­nu­ti. Nije bilo jav­nih odgo­vo­ra, ali vje­ru­jem da je publi­ka zna­la pro­tu­ma­či­ti meta­fo­ru. Naravno, seg­men­ti se mogu vidje­ti na više nači­na jer se ipak radi o kon­cep­tu­al­nom dje­lu, no u razu­mi­je­va­nju osnov­ne ide­je ne može se puno pogri­je­ši­ti jer je bila bis­tro provedena.

Tekst Maja GREGOROVIĆ

Fotografije Igor DRAŽIĆ i Vladimir BUTKOVIĆ