Spoj društvene kritičnosti i metafilma

10.12.2019.

KINO: SELFIE, reda­telj Agostino Ferrente

Posljednjih godi­na naprav­lje­no je puno cje­lo­ve­čer­njih fil­mo­va koji su snim­lje­ni mobi­te­lom, ali tali­jan­ski reda­telj Agostino Ferrente oti­šao je korak dalje.

On je dvo­ji­ci tinej­dže­ra dao mobi­te­le da se sni­ma­ju u sva­kod­nev­nim život­nim situ­aci­ja­ma i tako je nas­tao doku­men­ta­rac pri­god­nog nas­lo­va “Selfie”, koji je ostva­rio velik fes­ti­val­ski uspjeh, a upra­vo se pri­ka­zu­je i u hrvat­skim kini­ma. Redatelja je kre­ativ­no potak­nu­lo uboj­stvo tinej­dže­ra od stra­ne kara­bi­nje­ra u napulj­skoj čet­vr­ti Trajano, a zatim je anga­ži­rao nje­go­ve pri­ja­te­lje da sni­ma­ju sebe i okruž­je u koje­mu se kreću.

Valja priz­na­ti da je rezul­tat vrlo dojm­ljiv u soci­jal­nom i druš­tve­no-kri­tič­kom kon­tek­s­tu, s razi­nom auten­tič­nos­ti koju bi bilo teško pos­ti­ći da je sni­ma­telj­ski posao odra­di­la film­ska eki­pa. No, doku­men­ta­rac je vrlo zanim­ljiv i u meta­film­skom smis­lu. Ponajprije, pro­ta­go­nis­ti se stal­no obra­ća­ju kame­ri i ne kri­ju da sni­ma­ju sami sebe, ali povre­me­no čak i ras­prav­lja­ju o tome kako neke pri­zo­re bolje sni­mi­ti, to jest pos­tav­lja­ju se u ulo­gu redatelja.

Film, narav­no, ne bi uspio da je reda­telj oda­brao tinej­dže­re koji nema­ju afi­ni­te­ta za sni­ma­nje, ali nje­go­vi pro­ta­go­nis­ti ima­ju i pri­lič­no se tru­de biti inven­tiv­ni u oda­bi­ru mjes­ta sni­ma­nja (pla­ža. vož­nja sku­te­ri­ma, frek­vent­na uli­ca i dru­go). Zahvaljujući sve­mu nave­de­nom, Ferrente je uspio pos­ti­ći vrlo zanim­ljiv spoj druš­tve­ne kri­tič­nos­ti i meta­film­skih ten­den­ci­ja zapa­ki­ran u for­mu dugo­me­traž­nog dokumentarca.

 

Elvis Lenić