Art Panoptikum XVII u Gradskoj radionici
Treća godina serije Art Panoptikum s pregledom novih događanja iz svijeta vizualnih umjetnosti nastavlja se novim predavanjem u pulskoj Gradskoj radionici u subotu, 18. siječnja u 19 sati. Program uređuje i vodi Boris Bogunović.
Iako izgleda kao nemogući pothvat, urednici časopisa za likovnu umjetnost ARTnews su krajem prošle godine objavili svoj izbor ponajboljih umjetničkih djela stvorenih tijekom upravo završene dekade 2010-ih, a neka od izabranih djela predstavit će se u prvoj temi. Nakon toga, u drugoj temi slijedi pregled nekoliko najboljih arhitektonskih ostvarenja u prošloj godini prema izboru cijenjenog web portala Archdaily. U sljedećoj temi predstavit će se retrospektivna izložba jedne od najutjecajnijih britanskih umjetnica Sarah Lucas, pripadnice generacije poznate pod nazivom Young British Artist u Red Brick Art Museum u Pekingu. Olafur Eliasson je međunarodno priznati dansko-islandski umjetnik, a o njegovoj upravo završenoj izložbi Real Life u Tate Modern muzeju u Londonu bit će riječ u četvrtoj temi. Atsuko Tanaka (1932. – 2005.) bila je jedna od predvodnica japanske avangardne umjetnosti, a povodom njene retrospektivne izložbe koja se upravo održava u Moderna Museet u Stockholmu, a o njenoj karijeri govorit će se u petoj temi. Zatim slijedi prikaz retrospektivne izložbe njemačkog umjetnika Hansa Haackea poznatog po kritici društvenog i političkog sustava, koja se održava u The New Museum u New Yorku. U idućoj temi bit će govora o američkoj fotografkinji Nan Goldin koja kroz svoj rad često prikazuje LGBT zajednicu, intimne trenutke, krizu uz pojavu AIDS‑a, kao i epidemiju opioida, a njena retrospektivna izložbi održava se u Marian Goodman galeriji u Londonu. U stalnoj rubrici o umjetničkim rezidencijama bit će riječ o rezidencijalnom programu Swatch Art Peace hotela u Shanghaiu, a druga stalna rubrika o zidnom slikarstvu i poznatim muralistima posvećena je prikazu života i djela slavnog meksičkog muraliste Diego Rivere.
Ulaz na programske aktivnosti Gradske radionice je besplatan. Program Gradske radionice financijski podržavaju Ministarstvo kulture i Grad Pula.
Priredio B. V.