B*V*A*W – Javno predavanje Mateja Blenkuša, Antuna Sevšeka i Nataše Nefat

15.09.2020.

Međunarodna arhi­tek­ton­ska radi­oni­ca Bale Valle Architectural Workshop (BVAW) – Future cen­ters odr­ža­va se u Balama od 12. do 19. ruj­na 2020. godi­ne pod men­tor­stvom Mateja Blenkuša (Ljubljana) i Antuna Sevšeka (Zagreb), a nami­je­nje­na je stu­den­ti­ma arhi­tek­tu­re i mla­dim arhi­tek­ti­ma. Mentori su u nedje­lju odr­ža­li jav­no pre­da­va­nje u sta­rom kinu u Balama gdje se radi­oni­ca održava.

Matej Blenkuš je na počet­ku zahva­lio svi­ma koji sudje­lu­ju na radi­oni­ci te je napo­me­nuo da bi u nor­mal­nim uvje­ti­ma sada svi bili u Balama. Budući da epi­de­mi­olo­ška situ­aci­ja to ne dopu­šta on je svo­je pre­da­va­nje odr­žao putem Zooma.

- Tijekom ovog pre­da­va­nja pro­ći ću kroz rado­ve koje smo ostva­ri­li u sklo­pu arhi­tek­ton­skog stu­di­ja Abiro u Ljubljani kojeg vodim te nešto malo i o nje­go­voj povi­jes­ti. Kasnije ću se osvr­nu­ti na tri pro­jek­ta i na teme koje me naj­vi­še zani­ma­ju zad­njih neko­li­ko godi­na, kazao je Blenkuš u svom uvod­nom izla­ga­nju i pred­sta­vio polaz­ni­ci­ma naj­važ­ni­je pro­jek­te stu­di­ja poput garaž­ne kuće u Ljubljani i Gradske knjiž­ni­ce u Grosuplju. Do pro­mje­ne u nači­nu na koji raz­miš­lja­ju o mate­ri­ja­li­ma došao je tije­kom rada na obno­vi ska­ka­oni­ce u Planici.

- Poanta je bila kako napra­vi­ti što više sa što manje mate­ri­ja­la. Morate shva­ti­ti da je radi­ti na ska­ka­oni­ci dru­ga­či­je od rada na stam­be­noj zgra­di. Ima tu puno fak­to­ra poput oko­li­ša, ali i same veli­či­ne pro­jek­ta koja je ogrom­na. S dru­ge stra­ne tu su i dru­ga­či­je teh­nič­ke potre­be pa hidro­izo­la­ci­ja ili ter­mič­ka izo­la­ci­ja nisu od veli­ke važ­nos­ti. Saznanja koja smo stek­li tije­kom rada na ska­ka­oni­ci pomo­gla su nam u dru­ga dva pro­jek­ta o koji­ma ću pri­ča­ti kas­ni­je poput viken­di­ce u rural­nom dje­lu Slovenije i vin­skog podru­ma bli­zu Brežica, kazao je Blenkuš.

On je potom pri­čao o gos­to­va­nju na arhi­tek­ton­skoj kon­fe­ren­ci­ji u Kairu gdje je pred­stav­ljen i pro­jekt izgrad­nje naj­ve­će zgra­de na afrič­kom kontinentu.

- Ono što me na toj kon­fe­ren­ci­ji naj­vi­še zasme­ta­lo je nepos­to­ja­nje shva­ća­nja da će kad­god nešto izgra­di­mo to ima­ti ogrom­ne pos­lje­di­ce ne samo na upo­ra­bu pros­to­ra već i na upo­ra­bu vre­me­na. Ono što sada Kairo radi je pot­pu­no zane­ma­ri­va­nje činje­ni­ce da će ono što izgra­di­mo tamo i osta­ti dugo vre­me­na. Tada sam se pitao što će se dogo­di­ti sa sta­rim Kairom i napu­šte­ni­ma zgra­da­ma u cen­tru koje nisu nikad bile dovr­še­ne te hoće li taj novi Kairo biti samo korak dalje u tom tren­du. Ja osob­no vje­ru­jem da arhi­tek­tu­ra nisu samo zgra­de i mjes­ta, ono što osta­ne u tim zona­ma, gra­di­ći­ma i gra­do­vi­ma i u našim živo­ti­ma je ta vre­men­ska dimen­zi­ja, kazao je Blenkuš i napo­me­nuo da u arhi­tek­tu­ri tre­ba uvi­jek raz­miš­lja­ti o traj­nos­ti ono­ga što se gradi.

- Materijali govo­re o pro­la­sku vre­me­na, pros­tor je trag vre­me­na, vri­je­me tran­sfor­mi­ra pros­tor u mjes­to – to su glav­ni poj­mo­vi na koji­ma mi kao stu­dio inten­ziv­ni­je radi­mo zad­njih neko­li­ko godi­na, zaklju­čio je Blenkuš i opi­sao sve faze pla­ni­ra­nja i izgrad­nje viken­di­ce na gra­ni­ci s Hrvatskom bli­zu Kumrovca, o odno­su zgra­da pre­ma kra­jo­li­ku, povi­jes­nim tra­go­vi­ma pri­jaš­njih gra­đe­vi­na te o limi­ti­ra­nju mate­ri­ja­la za grad­nju (beton, drvo, opeka).

Antun Sevšek koji je bio pri­su­tan u sta­rom kinu u Balama tako­đer je govo­rio o svo­jim dosa­daš­njim rado­vi­ma s nagla­skom na oni­ma pove­za­nim s kulturom.

- Kulturni i jav­ni pros­to­ri su u osno­vi jedi­ni pro­jek­ti na koji­ma sam radio tako da imam iskus­tva s pro­gra­mi­ma poput ovog kao jedan od pri­pad­ni­ka neza­vis­ne kul­tu­re i kao arhi­tekt. Prva tema mog pre­da­va­nja tiče se onog što bi mogli nazva­ti mjes­tom za zbi­va­nja ili „event spa­ce“. Tijekom stu­di­ja arhi­tek­tu­re 1999. godi­ne u Zagrebu pri­klju­čio sam se Platformi 9,81 koja se zala­ga­la za pobolj­ša­nje kuri­ku­lu­ma fakul­te­ta i bori­la se za inte­re­sant­ni­ju edu­ka­ci­ju. Jedna od prvih stva­ri koje smo poče­li radi­ti jest uvo­đe­nje alter­na­tiv­nih edu­ka­cij­skih pro­gra­ma u sklo­pu kojih smo „kolo­ni­zi­ra­li“ pros­to­re fakul­te­ta i oko nje­ga. Pozivali smo raz­li­či­te umjet­ni­ke i arhi­tek­te da se tome pri­klju­če i vrlo smo brzo usta­no­vi­li da su ti pros­to­ri pre­ma­li za tak­vu vrstu okup­lja­nja pa smo poče­li sa seri­jom pre­da­va­nja nazi­va „Arhitektonski život“ koja su odr­ža­va­na sva­ka dva tjed­na na raz­li­či­tim mjes­ti­ma diljem gra­da, kazao je Sevšek

Bio je to važan tre­nu­tak za mno­ge od njih jer su shva­ti­li da pos­to­ji povez­ni­ca izme­đu veli­kog bro­ja neisko­ri­šte­nih pros­to­ra i potre­be za pro­gra­mi­ma koji bi ih mogli nas­ta­ni­ti. Dakle, veći­na tih pre­da­va­nja koja su odr­ža­na u napu­šte­nim hala­ma, par­ko­vi­ma i ispod mos­to­va koris­ti­la su mini­mal­nu opre­mu kao što je pro­jek­tor, stol i sto­li­ce te na kra­ju DJ set ako je to bilo mogu­će orga­ni­zi­ra­ti. Ovaj tip istra­ži­va­nja o moguć­nos­ti­ma pove­zi­va­nja napu­šte­nih pros­to­ra i nji­ho­vih raz­nih mogu­ćih upo­ra­ba kul­mi­ni­rao je 2005. godi­ne orga­ni­za­ci­jom veli­kog dvo­tjed­nog fes­ti­va­la u biv­šoj tvor­ni­ci alko­ho­la u Zagrebu. Taj fes­ti­val se zvao „Operacija grad“ koji se vrlo brzo pre­tvo­rio u veli­ki kolek­tiv koji je akti­van i dan danas. Jedna od glav­nih naka­na te orga­ni­za­ci­je je bilo i kons­tant­no mapi­ra­nje pros­to­ra koji bi se mogli koris­ti­ti za kul­tur­ne potrebe.

- Bili smo ujed­no i pokre­ta­či osni­va­nja pros­to­ra Pogona – veli­kog mul­ti-kul­tu­ral­nog cen­tra u Zagrebu. Prostor je jedins­tven u Europi jer nji­me uprav­lja­ju udru­ge civil­nog druš­tva i Grad Zagreb. Ono što sam s time htio reći jest da za orga­ni­za­ci­ju tak­vih doga­đa­ja nije potre­ban veli­ki budžet, ure­đen pros­tor ili sku­pa opre­ma, kazao je Sevšek.

On je potom pred­sta­vio neko­li­ko rado­va koje je reali­zi­rao zajed­no s gra­fič­kim dizaj­ne­rom Damirom Gamulinom i koji se bave raz­nim pro­ble­mi­ma kao što su prilagodljivost/fleksibilnost te širok i simul­tan ras­pon upo­rab­lji­vos­ti. Jedan od tih pros­to­ra je muzej –mul­ti-kul­tu­ral­ni cen­tar u mjes­tu na sje­ve­ro­za­pa­du Hrvatske. Tamo su htje­li osmis­li­ti pros­tor koji neće slu­ži­ti samo za izlož­be, nego i zajed­ni­ci za nji­ho­ve potre­be koje nisu jas­no defi­ni­ra­ne i koje nisu bile u pro­po­zi­ci­ja­ma natje­ča­ja. Drugi pro­jekt je opre­ma­nje manje kino dvo­ra­ne u Rijeci za potre­be pri­ka­zi­va­nja eks­pe­ri­men­tal­nih fil­mo­va ili odr­ža­va­nja raz­nih radi­oni­ca. Sevšek se dotak­nuo i na radu u sklo­pu Memorijalnog cen­tra Lipa pam­ti, te o nači­nu na koji se može pre­sko­či­ti kla­sič­na upo­ra­ba multimedije.

U pone­dje­ljak, 14. ruj­na jav­no je pre­da­va­nje odr­ža­la kon­zer­va­to­ri­ca Nataša Nefat, a nje­no se izla­ga­nje tica­lo Bala.

- Kada se dje­lu­je u jed­nom povi­jes­nom gra­di­ću valja biti upoz­nat s nje­go­vom povi­ješ­ću i biti svjes­no o nje­go­vim vri­jed­nos­ti­ma. Samo poz­na­ju­ći oko­li­nu i sve nje­ne aspek­te može joj se pri­ći s nuž­nim pošto­va­njem. To je tim važ­ni­je kada ima­te pos­la sa zašti­će­nim kul­tur­nim dobrom i zato će se moje pre­da­va­nje tica­ti povi­jes­ti urba­nog razvo­ja Bala, kaza­la je Nefat.

Ona je potom govo­ri­la o pre­poz­na­va­nju cen­tra Bala kao kul­tur­no dobro sre­di­nom 50-ih godi­na proš­log sto­lje­ća te o pro­gla­še­nju Bala kao naci­onal­ni spo­me­nik 1969. godi­ne. Novom revi­zi­jom nje­go­vog arhi­tek­ton­skog nas­lje­đa iz 2007. godi­ne, za potre­be novog urba­nis­tič­kog pla­na, podru­čje koje se sma­tra kul­tur­nim dobrom je pro­ši­re­no kako bi obu­hva­ti­lo i rural­ni oko­liš. Nefat je potom govo­ri­la o arhe­olo­škim nala­zi­šti­ma i povi­ješ­ću nase­lja – od pra­his­to­ri­je do danas, a poseb­no se osvr­nu­la na povi­jest kašte­la Soardo Bembo te o feno­me­nu deurbanizacije.

Javna pre­da­va­nja odr­ža­va­ju se sva­ku večer, a sli­je­de­ći na redu je Marko Bolković iz udru­ge Sonitus koji će u uto­rak, 15. ruj­na pred­sta­vi­ti Visualia Festival. Umjetnica Dragana Sapanjoš će odr­ža­ti pre­da­va­nje u sri­je­du 16. ruj­na, dok će Darko Pekica pred­sta­vi­ti Šikuti Machine u čet­vr­tak 17. ruj­na. Dizajner svje­tla Dean Skira govo­rit će u petak 18 ruj­na, dok će final­na pre­zen­ta­ci­ja rado­va biti odr­ža­na u subo­tu 19. ruj­na. Sva jav­na pre­da­va­nja i final­na pre­zen­ta­ci­ja poči­nju u 18 sati, a mogu­će ih je pra­ti­ti i putem Zooma. Poveznice za Zoom meetin­ge mogu­će je pro­na­ći sva­kod­nev­no na služ­be­noj Facebook stra­ni­ci Mi+ pro­jek­ta.

Radionica u orga­ni­za­ci­ji Društva arhi­te­ka­ta Istre DAI-SAI i udru­ge Metamedij dio je Mi plus pro­jek­ta (www.miplus.hr) koji se bavi razvo­jem pro­gra­ma neza­vis­ne kul­tu­re i novo­me­dij­ske umjet­nos­ti s ciljem stva­ra­nja uvje­ta za osni­va­nje kul­tur­nog cen­tra za pro­duk­ci­ju i neza­vis­nu kul­tu­ru u Istri. Upravo je ide­ja osni­va­nja ovak­vog cen­tra tema radi­oni­ce na kojoj će se izra­đi­va­ti i pred­la­ga­ti idej­na rje­še­nja pre­na­mje­ne, odnos­no smje­šta­ja pro­duk­cij­skog, pre­zen­ta­cij­skog i edu­ka­cij­skog cen­tra u pros­tor biv­še kino dvo­ra­ne u Balama. U rje­ša­va­nju ovih zada­nih suprot­nos­ti, odnos­no smje­šta­jem urba­nog, glo­bal­nog i suvre­me­nog pro­gra­ma u rural­ni, lokal­ni i povi­jes­ni kon­tekst, leži poten­ci­jal za razvoj jedins­tve­nog kul­tur­nog pro­izvo­da u Hrvatskoj i Europi – među­na­rod­nog refe­rent­nog cen­tra za istra­ži­va­nje, razvoj i pri­mje­nu suvre­me­ne umjet­nos­ti i novih tehnologija.

Projekt Mi plus je sufi­nan­ci­ran sred­stvi­ma Europskog soci­jal­nog fon­da, a pro­vo­di ga isto­ime­na plat­for­ma koju čine udru­ge Metamedij, Faro 11, Sonitus, L.A.E. XXI i Društvo arhi­te­ka­ta Istre DAI-SAI, te Istarska kul­tur­na agen­ci­ja IKA-ACI. Njegov je cilj osi­gu­ra­ti dugo­roč­ni i odr­ži­vi okvir za surad­nju orga­ni­za­ci­ja civil­nog druš­tva i jav­nog sek­to­ra, razvoj surad­nič­kih pro­gra­ma neza­vis­ne kul­tu­re i novo­me­dij­ske umjet­nos­ti te stva­ra­nje uvje­ta za osni­va­nje cen­tra za pro­duk­ci­ju i neza­vis­nu kul­tu­ru u Istri po prin­ci­pu civil­no-jav­nog partnerstva.

Izvor