Održana javna prezentacija radova međunarodne arhitektonske radionice B*V*A*W – Bale Valle Architectural Workshop – Future centers

21.09.2020.

Javna pre­zen­ta­ci­ja rado­va Međunarodna arhi­tek­ton­ska radi­oni­ca Bale Valle Architectural Workshop (BVAW) – Future cen­ters odr­ža­na je u subo­tu, 19. ruj­na 2020. u sta­rom kinu u Balama. Radionica se odr­ža­va­la od 12. do 19. ruj­na 2020. godi­ne pod men­tor­stvom Mateja Blenkuša (Ljubljana) i Antuna Sevšeka (Zagreb), a bila je nami­je­nje­na stu­den­ti­ma arhi­tek­tu­re i mla­dim arhi­tek­ti­ma. Radionica u orga­ni­za­ci­ji Društva arhi­te­ka­ta Istre DAI-SAI i udru­ge Metamedij dio je Mi plus pro­jek­ta koji se bavi razvo­jem pro­gra­ma neza­vis­ne kul­tu­re i novo­me­dij­ske umjet­nos­ti s ciljem stva­ra­nja uvje­ta za osni­va­nje kul­tur­nog cen­tra za pro­duk­ci­ju i neza­vis­nu kul­tu­ru u Istri. Prisutnima se prvo obra­tio pred­sjed­nik udru­ge Metamedij Marino Jurcan:

- Ova radi­oni­ca reali­zi­ra­na je u sklo­pu ESF pro­jek­ta Mi plus plat­for­me. Zahvalio bih svi sudi­oni­ci­ma – stu­den­ti­ma što su mar­lji­vo radi­li te men­to­ri­ma koji su ih vodi­li, a sigu­ran sam i da su im uspje­li pre­ni­je­ti zna­nje i entu­zi­ja­zam. Zahvaljujem se i svim pre­da­va­či­ma i pre­zen­ta­to­ri­ma koji su cije­li tje­dan dola­zi­li u Bale i koji su izmak­nu­li stu­den­te iz nji­ho­ve ruti­ne i otvo­rit im neke nove pogle­de ne samo veze­na uz arhi­tek­tu­ru već na jedan inter­dis­ci­pli­nar­ni način kako bi pro­ši­ri­li svo­ja saz­na­nja, kazao je Jurcan i zahva­lio se Općini Bale. Riječ je potom pre­uzeo načel­nik Edi Pastrovicchio.

- Drago mi je što je pokre­nu­ta ini­ci­ja­ti­va da se ova radi­oni­ca odr­ži u Balama. Moram reći da nam to nije prvo tak­vo iskus­tvo jer smo već ima­li uspješ­ne surad­nje s fakul­te­ti­ma arhi­tek­tu­re iz Venecije, Ljubljane, Zagreba i Beča i s nji­ho­vim smo stu­den­ti­ma radi­li vrlo zanim­lji­ve pro­jek­te. Uvijek je zanim­lji­vo vidje­ti kak­ve ide­je ima­ju stu­den­ti jer su nji­ho­ve ide­je dru­ga­či­je – oni se usu­đu­ju pred­lo­ži­ti neke stva­ri koje sta­ri­ji arhi­tek­ti možda teže pri­hva­ća­ju, a da ne govo­ri­mo kojom ih teži­nom pri­hva­ća­ju kon­zer­va­to­ri. Bit će inte­re­sant­no vidje­ti koja ste rje­še­nja pred­lo­ži­li, a vje­ru­jem da će rezul­ta­ti ove radi­oni­ce biti osno­va za ure­đe­nje ovog pros­to­ra za koji bi volje­li da u buduć­nos­ti bude mul­ti­me­di­jal­ni pros­tor u kojem će se okup­lja­ti i mla­đi i sta­ri­ji i gdje će se jav­lja­ti i izro­di­ti neke nove ide­je za bolji­tak svih nas, kazao je Pastrovicchio.

Prisutnima se potom obra­tio Matija Luk u ime Društva arhi­te­ka­ta Istre koji je pohva­lio rad kole­gi­ce Jasmine Bašić tije­kom tra­ja­nja radionice.

- Nadam se da će ovo biti pri­li­ka koja će potak­nu­ti budu­ću surad­nju s fakul­te­tom u Ljubljani, Zagrebu i Trstu i da će to biti jedan od broj­nih tak­vih doga­đa­ja koji će omo­gu­ći­ti da se razvi­ja­ju pro­jek­ti i stva­ra­ju kva­li­tet­ni rado­vi poput onih koje ćemo danas pred­sta­vi­ti, kazao je Luk.

Jurcan se potom zahva­lio surad­ni­ci­ma iz Slovenije koji su ove godi­ne mora­li sudje­lo­va­ti on-line te je izra­zio nadu da će se u nekim budu­ćim pri­li­ka­ma uspje­ti sres­ti i osob­no i razvi­ja­ti zajed­nič­ke pro­jek­te. Isto tako pred­sta­vio je men­to­ra Antona Sevšeka koji je radi­oni­cu vodio u Balama. On se zahva­lio svim surad­ni­ci­ma i napo­me­nuo da je na radi­oni­ci sudje­lo­va­lo pete­ro stu­de­na­ta vrlo raz­li­či­tih pro­fi­la što je bilo iza­zov­no i zanimljivo.

- Radionicu su pola­zi­li dizaj­ne­ri­ca s foku­som na pros­to­re za umjet­nost i kul­tu­ru i izlož­be, dvi­je stu­den­ti­ce kra­jo­braz­ne arhi­tek­tu­re te dva stu­den­ta arhi­tek­tu­re. Radi se o vrlo hete­ro­ge­noj gru­pi lju­di raz­li­či­tih obra­zov­nih usmje­re­nja koji se ne susre­ću čes­to u situ­aci­ja­ma u koji­ma mora­ju sura­đi­va­ti tako da je bio iza­zov poku­ša­ti pro­na­ći zajed­nič­ki jezik među nji­ma. Zadatak je izu­zet­no kom­plek­san i kako su odmi­ca­li dani i dola­zi­li novi pre­da­va­či tako smo otkri­va­li sve te slo­je­ve kom­plek­s­nos­ti. Mislim da smo potak­li neka pita­nja i da će u nas­tav­ku razvo­ja tog pro­jek­ta biti iznim­no zanim­lji­vo nas­ta­vi­ti se bavi­ti tim tema­ma, kazao je Sevšek.

Prvi pred­stav­lje­ni rad bio je onaj Marte Manzuoli koja je ponu­di­la zanim­lji­vo i jed­nos­tav­no rje­še­nje koje uklju­ču­je sta­tič­ne i modu­lar­ne ele­men­te na više nivoa. Radi se dak­le o pros­to­ru koji je slo­že­ni meha­ni­zam oprem­ljen teh­no­lo­gi­jom i koji je s moguć­noš­ću pre­gra­đi­va­nja spo­so­ban udo­mi­ti raz­li­či­te spe­ci­fič­ne umjet­nič­ke pro­gra­me i sadr­ža­je. Njen pro­jekt mogu­će je pre­uze­ti u PDF for­ma­tu na slje­de­ćoj poveznici:

http://www.miplus.hr/wp-content/uploads/2020/09/BVAW-group-1-Marta-Manzuoli.pdf

Slijedeći na redu bili su Tin Tičinović i Flora Tuta, a nji­hov pro­jekt ins­pi­ra­ci­ju crpi iz raz­go­vo­ra s mje­šta­ni­ma. Zaključak je bio da ovaj pros­tor mora uklju­či­ti ne samo lju­de izvan Bala već i Baljane i nji­ho­ve potre­be. Jedan od zah­tje­va orga­ni­za­to­ra radi­oni­ce je da pros­tor mora sadr­ža­va­ti veli­ku dvo­ra­nu u kojoj se mogu odr­ža­va­ti raz­ne izlož­be i doga­đa­nja te manju dvo­ra­nu koja će koris­ti­ti kao pros­tor za radi­oni­ce. Njihov pro­jekt uklju­ču­je tri nivoa – uko­pa­ni podrum­ski pros­tor, veli­ko pri­zem­lje i kat. Prostor su podi­je­li­li zido­vi­ma, ali i pokret­nim zavje­sa­ma koji omo­gu­ću­ju da se više zbi­va­nja odr­ža­va isto­vre­me­no. Njihov rad može­te pogle­da­ti na slje­de­ćim poveznicama:

http://www.miplus.hr/wp-content/uploads/2020/09/BVAW-group-2-Tin-Ti%C4%8Dinovi%C4%87-i-Flora-Tuta‑1.pdf

http://www.miplus.hr/wp-content/uploads/2020/09/BVAW-group-2-Tin-Ti%C4%8Dinovi%C4%87-i-Flora-Tuta‑2.pdf

Posljednju gru­pu sači­nja­va­li su Doroteja Matić i Ardijan Karlo Gashi, a nji­hov pro­jekt ins­pi­ra­ci­ju crpi iz paro­le „Kultura izvan zidi­na“. Njih je zain­tri­gi­rao odnos bre­žu­lja­ka i Bala te ih je zani­ma­lo kako su se lju­di s godi­na­ma pri­vik­nu­li na tu ver­ti­kal­nu arti­ku­li­ra­nost. Iz toga je pro­izaš­la arhi­tek­ton­ska topo­gra­fi­ja koju su kas­ni­je ukom­po­ni­ra­li u nji­ho­vo rje­še­nje. Prostor sta­rog kina nudi moguć­nost ver­ti­kal­nog raš­čla­nji­va­nja te stva­ra­nje više pros­to­ra za više pro­gra­ma. Ono što oni pred­la­žu je jedan otvo­re­ni pros­tor koji su nazva­li trg jer je nji­ho­va želja bila da sadaš­nju fasa­du (opnu/membranu) raz­bi­ju kako bi pros­tor mogao komu­ni­ci­ra­ti s onim što se nala­zi izvan nje­ga. Taj bi se „trg“ tre­bao nala­zi­ti na pri­zem­lju dok bi se na katu nala­zi­li pros­to­ri za osta­le sadr­ža­je. Zanimljivost nji­ho­vog pro­jek­ta je kori­šte­nje kro­va kao naj­vi­še eta­že koji bi se isto mogao koris­ti­ti za raz­ne mani­fes­ta­ci­je i ponu­di­ti jed­nu novu vizu­ru Bala. Njihov pro­jekt nala­zi se na slje­de­ćim poveznicama:

http://www.miplus.hr/wp-content/uploads/2020/09/BVAW-group-3-Doroteja-Mati%C4%87-i-Ardijan-Karlo-Gashi‑1.pdf

http://www.miplus.hr/wp-content/uploads/2020/09/BVAW-group-3-Doroteja-Mati%C4%87-i-Ardijan-Karlo-Gashi-2_compressed‑1.pdf

Nakon pre­zen­ta­ci­je rado­va javio se men­tor Matej Blenkuš iz Slovenije koji je kazao da je vrlo zado­vo­ljan što je mogao sudje­lo­va­ti u radu na u ovoj radi­oni­ci. Unatoč tome što nije bio pri­su­tan u Balama kons­tant­no je bio u kon­tak­tu s polaz­ni­ci­ma putem inter­ne­ta i mogao vidje­ti nji­hov napre­dak u real­nom vremenu.

- Generalno govo­re­ći sre­tan sam što smo na kra­ju uspje­li iznje­dri­ti tri vrlo raz­li­či­ta rezul­ta­ta te da će to pomo­ći orga­ni­za­to­ri­ma ove radi­oni­ce da nas­ta­ve u radu s tim pro­jek­tom i razvi­ti nešto što će pomo­ći Općini Bale da dobi­je jedan pros­tor za kul­tu­ru koji će zado­vo­lji­ti potre­be gra­đa­na, ali isto tako pri­vu­ći posje­ti­te­lje i umjet­ni­ke izva­na. Nadam se tako­đer da ćemo nas­ta­vi­ti i surad­nju s Društvom arhi­te­ka­ta Istre, kazao je Blenkuš.

Sevšek je na kra­ju tako­đer istak­nuo da su rje­še­nja raz­li­či­ta te da otva­ra­ju raz­li­či­ta pitanja.

- Rješenja vari­ra­ju od pros­to­ra koji je nami­je­njen isklju­či­vo za umjet­nost do pros­to­ra koji inkor­po­ri­ra dije­lo­ve zajed­ni­ce pa sve do pri­jed­lo­ga koji uklju­ču­ju dos­ta izra­že­no sudje­lo­va­nje zajed­ni­ce. Vidjeli smo rje­še­nja koja su poku­ša­la biti jako paž­lji­va pre­ma zgra­di da se na njoj mini­mal­no inter­ve­ni­ra i neka rje­še­nja koja su bila hra­bri­ja i koja su pečat suvre­me­nos­ti, kazao je Sevšek.

Pastrovicchio je na kra­ju sumi­rao da su ova tri rje­še­nja zais­ta raz­li­či­ta – od onih koji tra­že mini­mal­ne do onih koji tra­že jako veli­ke zahva­te u prostoru.

- Ono što mi kao lokal­na upra­va mora­mo gle­da­ti su tro­ško­vi koje si može­mo pri­ušti­ti da bi ta rje­še­nja mogli reali­zi­ra­ti. Koliko će pro­jekt kojeg razvi­je­mo biti zah­tje­van ovi­sit će uve­li­ke o rezul­ta­tu apli­ci­ra­nja na raz­ne fon­do­ve, zaklju­čio je Pastrovicchio.

Tijekom radi­oni­ce sva­kog su dana odr­ža­va­na jav­na pre­da­va­nja, uži­vo i putem Zoom kon­fe­ren­ci­je, koja su odr­ža­li men­to­ri Matej Blenkuš i Antun Sevšek (13. ruj­na), Nataša Nefat (14. ruj­na), Marko Bolković – Visualia Festival (15. ruj­na), Dragana Sapanjoš (16. ruj­na), Darko Pekica – Šikuti Machine (17. ruj­na) i Dean Skira (18. rujna).

Projekt Mi plus je sufi­nan­ci­ran sred­stvi­ma Europskog soci­jal­nog fon­da, a pro­vo­di ga isto­ime­na plat­for­ma koju čine udru­ge Metamedij, Faro 11, Sonitus, L.A.E. XXI i Društvo arhi­te­ka­ta Istre DAI-SAI, te Istarska kul­tur­na agen­ci­ja IKA-ACI. Njegov je cilj osi­gu­ra­ti dugo­roč­ni i odr­ži­vi okvir za surad­nju orga­ni­za­ci­ja civil­nog druš­tva i jav­nog sek­to­ra, razvoj surad­nič­kih pro­gra­ma neza­vis­ne kul­tu­re i novo­me­dij­ske umjet­nos­ti te stva­ra­nje uvje­ta za osni­va­nje cen­tra za pro­duk­ci­ju i neza­vis­nu kul­tu­ru u Istri po prin­ci­pu civil­no-jav­nog partnerstva.

Za pro­jekt Mi plus dodi­je­lje­no je sve­ukup­no 797.402,28 kn, od čega 677.791,94 kuna sufi­nan­ci­ra Europska uni­ja iz Europskog soci­jal­nog fonda.

Sadržaj tek­s­ta isklju­či­va je odgo­vor­nost Udruge za razvoj audio vizu­al­ne umjet­nos­ti Metamedij.

Izvor