Otvorena izložba Roberta Paulette „Veruda Boogie – Woogie“ u MSUI‑u

28.09.2020.

Izložba Roberta Paulette nazi­va „Veruda Boogie – Woogie“ otvo­re­na je u petak, 25. ruj­na u Muzeju suvre­me­ne umjet­nos­ti Istre. Umjetnik je pred­sta­vio recent­nu pro­duk­ci­ju, šez­de­se­tak rado­va nas­ta­lih 2019. te u većoj mje­ri 2020. godi­ne koju, kako i sam naziv izlož­be daje nas­lu­ti­ti, posve­ću­je upra­vo Verudi, pul­skoj grad­skoj čet­vr­ti u kojoj živi i stva­ra goto­vo puna četi­ri desetljeća.

- S nes­trp­lje­njem smo doče­ka­li otvo­re­nje izlož­be Roberta Paulette kojem ću pože­lje­ti dobro­doš­li­cu u našem pros­to­ru. Jako smo se puno dru­ži­li zad­njih tje­da­na i razvi­li jed­nu lije­pu surad­nič­ku plat­for­mu te je na neki način muzej pos­tao i nje­gov pri­vre­me­ni ate­lje. Zadnja samos­tal­na izlož­ba Roberta Paulette u MSUI‑u odr­ža­na je kra­jem 2011. godi­ne, a danas pred­stav­lja­mo recent­nu auto­ro­vu pro­duk­ci­ju. Radovi su nas­ta­li da budu poka­za­ni baš u ovom pros­to­ru i u kore­la­ci­ji s gaba­ri­ti­ma i poten­ci­ja­li­ma samog pros­to­ra. Ovdje ćemo naići na raz­li­či­te evo­ka­ci­je i poeti­ke koje su među­sob­no i opreč­ne, ali vrlo dobro funk­ci­oni­ra­ju u istom mjes­tu u isto vri­je­me. Ono što je Robert poka­zao već pret­hod­ni put jest da nije samo sli­kar te da ga tre­ba sagle­da­ti iz raz­li­či­tih kuto­va. Izložba je kao što i samo ime govo­ri posve­će­na pul­skoj grad­skoj čet­vr­ti u kojoj naš umjet­nik živi i stva­ra već puna četi­ri deset­lje­ća. On ju je doča­rao na raz­li­či­te nači­ne: kroz geome­trij­sku aps­trak­ci­ju na plas­tič­nim stol­nja­ci­ma, kroz sli­kar­ske rado­ve – veli­ka ulja na plat­nu koja odra­ža­va­ju nje­gov ruko­pis iz 80-ih, a kao što ste sigur­no pri­mi­je­ti­li poseb­nu čar i draž ove izlož­be zauzi­ma­ju ins­ta­la­ci­je i objek­ti gdje je poseb­no doš­la do izra­ža­ja umjet­ni­ko­va inven­tiv­nost. Radi se o pred­me­ti­ma iz sva­kod­nev­ne upo­ra­be pa može­mo reći da se radi o iko­no­gra­fi­ji sva­kod­ne­vi­ce koja pro­go­va­ra o čovje­ku, o umjet­ni­ku koji hodo­čas­ti u svom pros­to­ru, a koli­ko je ta pri­ča indi­vi­du­al­na i isklju­či­vo nje­go­va toli­ko je i naša jer pro­go­va­ra o uni­ver­zal­nom čovje­ko­vom biva­nju u pros­to­ru i vre­me­nu, kaza­la je kus­to­si­ca izlož­be Ketrin Milićević Mijošek.

Sve je to dodat­no pod­cr­ta­no nacr­ti­ma, tek­s­to­vi­ma i za ovu pri­go­du nas­ta­lim video rado­vi­ma, a na samom ula­zu mogu­će je pogle­da­ti i film koji je tako­đer nas­tao za potre­be ove izlož­be. Miličević Mijošek se zahva­li­la umjet­ni­ku na uspješ­noj surad­nji te pomoć­ni­ci­ma deč­ki­ma iz Istra Akcije, Damiru Peršiću za svje­tlos­nu ins­ta­la­ci­ju te Marku Račanu iz Artimi video pro­duk­ci­je koji je radio na video mate­ri­ja­li­ma i fil­mu. Ona je potom dala riječ umjet­ni­ku koji se prvo zahva­lio svi­ma koji su doš­li na otvaranje.

- Ono što sam vam htio reći zapra­vo sam rekao kroz izlož­bu i sa tek­s­to­vi­ma i sa vide­om pa se ne želim ponav­lja­ti. No osje­ćam veli­ku potre­bu iska­za­ti zahval­nost naj­pri­je goto­vo svi­ma vama ovdje jer mi je svat­ko na neki način pomo­gao u reali­za­ci­ji ove izlož­be – od kaše­ta, pre­ko cuge i amba­la­že do dje­la opre­me i asem­bla­ža. Bilo je jako lije­po iskus­tvo radi­ti u ovom pros­to­ru i volio bih da još tra­je, kazao je Pauletta.

Prisutnima se potom obra­tio pro­čel­nik za kul­tu­ri i zavi­čaj­nost Istarske župa­ni­je Vladimir Torbica koji svih poz­dra­vio u ime župa­na Fabrizia Radina i čes­ti­tao im dan županije.

- Moram reći, a time poči­njem i sve svo­je govo­re, da smo se ove godi­ne ipak uspje­li othr­va­ti COVID‑u i epi­de­mi­ji. Iako je ona u muze­ju osta­vi­la zna­ča­jan trag: ako se sje­ća­te, neki su od vas zad­nji put liza­li žli­cu pa smo zahva­lju­ju­ći tome bili u svim medi­ji­ma, pos­li­je je Robertova izlož­ba odgo­đe­na za dva tjed­na tako da se nadam ako bude još koji doga­đaj ove godi­ne da se neće dogo­di­ti još nešto. U sva­kom slu­ča­ju uspje­li smo se othr­va­ti, kul­tu­ra ide dalje uz sve pote­ško­će, bilo eko­nom­ske bilo one veza­ne uz pan­de­mi­ju. Robert Pauletta je jed­na kons­tan­ta u istar­skoj umjet­nos­ti i likov­nom stva­ra­laš­tvu koja nepres­ta­no iska­če iz okvi­ra. On je pri­je sve­ga oso­ba koja ima ogrom­nu ener­gi­ju, a mis­lim da tre­ba pod­sje­ti­ti da je jedan od osni­va­ča HDLU‑a, da je radio u Školi za pri­mi­je­nje­nu umjet­nost i dizajn, da je zajed­no s kole­ga­ma Bojanom Šumonjom i Teom Bičić osno­vao gale­ri­ju Poola i uza sve to uspi­je­va stva­ra­ti. Ono što se mene poseb­no doj­mi­lo u ono­me što je napi­sao, kada je opi­si­vao ta dva kilo­me­tra živo­ta u Verudi, jest da me pod­sje­ti­lo na sred­nji vijek jer tada se život živio u malim radi­ju­si­ma. Posebno me se doj­mi­la nje­go­va reče­ni­ca da taj život u dva kilo­me­tra Pule i Verude nije tapi­ja, da nje­go­vo dje­tinj­stvo nije bila tapi­ja, a ja sam dubo­ko uvje­ren da ova izlož­ba doka­zu­je da Pula ni danas nije tapi­ja nego da je mjes­to odlič­nih stva­ra­la­ca i dobrih lju­di, kazao je Torbica.

Tekst i foto­gra­fi­je Boris VINCEK