Predstavljena knjiga Gorana Blaževića „Karavana” u Umagu

03.05.2021.

Druga knji­ga put­ni­ka i puto­pis­ca Gorana Blaževića nazi­va „Karavana: eks­pe­di­ci­ja kroz pus­ti­nju Rub’ al Khali“ (Fotopoetika i Gradska knjiž­ni­ca Umag, 2020.) pred­stav­lje­na je na Dan pla­ne­ta Zemlje, u čet­vr­tak 22. trav­nja, u Kazališnoj dvo­ra­ni “Antonio Coslovich” u Umagu, a u orga­ni­za­ci­ji Gradske knjiž­ni­ce Umag i Ustanove Festum.

Goran Blažević je počet­kom 2019. godi­ne pos­tao jedan od prvih stra­na­ca s turis­tič­kom vizom za ula­zak u deset­lje­ći­ma zatvo­re­nu Saudijsku Arabiju. Veliku eks­pe­di­ci­ju Rakayib (na arap­sko­me, „kara­va­na deva”) orga­ni­zi­ra­la je saudij­ska kra­ljev­ska obi­telj, kojoj je cilj bio stvo­ri­ti naj­ve­ću kara­va­nu deva koja je ikad proš­la pus­ti­njom Rub’ al Khali (u pri­je­vo­du “pra­zan pros­tor”). Početak je bio na jugu, na samoj gra­ni­ci s Jemenom, a cilj selo Yabrin koje ozna­ča­va sje­ver­na vra­ta pustinje.

Ravnatelj uma­ške knjiž­ni­ce Neven Ušumović nagla­sio je da je veli­ka poseb­nost ove knji­ge i to što se Goran odlu­čio na fokus usmje­ren na nje­ga i nje­gov unu­tar­nji svi­jet gdje se tije­kom puto­va­nja suoča­va sa svo­jim pro­jek­ci­ja­ma, kriv­njom, stra­ho­vi­ma, te piše hra­bru i pošte­nu knji­gu, knji­gu unu­tar­nje katar­ze, koja je intros­pek­tiv­na, medi­ta­tiv­na i koja dono­si jako puno emo­tiv­nih i duhov­nih sadržaja.

“Počeo sam puto­va­ti jer sam volio neiz­vjes­nost ces­te, a na ovu pus­to­lo­vi­nu, ovaj podvig, odlu­čio sam se bez pret­hod­ne pri­pre­me, pla­na i nacr­ta”, kazao je Blažević navo­de­ći da je jed­na­ko tako i počeo pisa­ti Karavanu ne zna­ju­ći kamo će ga to doves­ti, a ovu knji­gu pisao je oko godi­nu dana. “Dosta sam iskren pre­ma svo­jim osje­ća­ji­ma, stra­ho­vi­ma, za raz­li­ku od dru­gih koji se žele pri­ka­za­ti kao neki Indiana Jones. Ja to nisam, jako me zani­ma taj strah i što se deša­va kad se borim sa stra­ho­vi­ma. Posebnost dugo­traj­nih i spo­rih puto­va­nja je da smo tije­kom dugih dioni­ca sami sa sobom i raz­miš­lja­mo o sebi dok pro­ma­tra­mo hori­zont u dalji­ni, te se suoča­va­mo s raz­nim mis­li­ma, stra­ho­vi­ma i slično.”

Za vri­je­me puta u Iran, 2019. godi­ne, u raz­go­vo­ru s pus­to­lo­vom i puto­pis­cem Davorom Rostuharom, saz­nao je da je Saudijska Arabija, jed­na od naj­za­tvo­re­ni­jih zema­lja na svi­je­tu, pokre­nu­la natje­čaj kojim tra­ži 100 put­ni­ka koji će se pri­klju­či­ti veli­koj kara­va­ni koja ima za cilj pro­ći kroz pus­ti­nju Rub’ al Khali. Ubrzo je shva­tio da ne želi pro­pus­ti­ti život­nu pri­li­ku da upoz­na pus­ti­nju i stek­ne iskus­tvo puto­va­nja na deva­ma. Projekt eks­pe­di­ci­je Rakayib odr­žao se u velja­či 2019. godi­ne, te se tako nešto malo više od 80 sudi­oni­ka sa svih stra­na svi­je­ta upus­ti­lo u 650 km dugu avan­tu­ru živo­ta kroz jed­nu od naj­ve­ćih pus­ti­nja na pla­ne­ti i jedan od naj­ne­is­tra­že­nijh dije­lo­va kugle zemalj­ske kojeg zaobi­la­ze i pti­ce selice.

Uz foto­gra­fi­je i videa koje je pri­ka­zi­vao na ekra­nu, Blažević je pri­čao o tome kako je morao nauči­ti hoda­ti po vru­ćem pije­sku, spri­ja­te­lji­ti se i nauči­ti sura­đi­va­ti sa svo­jom, pone­kad ćud­lji­vom i nepre­dvid­lji­vom, devom koja je bila naj­ve­ća od svih, ali i uvi­jek među zad­nji­ma s obzi­rom da je odlu­čio da ju neće tući šta­pom, jaha­ti 30 do 50 km dnev­no, pro­la­zi­ti pros­to­re nevje­ro­jat­nih dina viso­kih i po 200 – 300 meta­ra. Morao se pri­vik­nu­ti na pro­sječ­nu tem­pe­ra­tu­ru od 50-ak stup­nje­va, loše higi­jen­ske uvje­te, izra­zi­to nisku vlaž­nost i izlo­že­nost jakom i suhom vje­tru koji je noću rušio šato­re, nemi­lo­srd­no sun­ce bez hla­da, manjak vode i na straš­nu žeđ. Suočeni s pra­vom žeđi, kak­va se jedi­no u tak­vim uvje­ti­ma može osje­ti­ti, nauči­li su pošti­va­ti vodu i osvi­jes­ti­li nje­nu neiz­mjer­nu važ­nost. Naučili su da bedu­ini nikad ne spa­va­ju, nikad nisu umor­ni, i uvi­jek mogu ple­sa­ti i pje­va­ti (i ne zna­ju engle­ski), a svi sudi­oni­ci slo­ži­li su se da su bili jed­na oso­ba kad su kre­nu­li kroz pus­ti­nju, a pot­pu­no dru­ga­či­ja kad su doš­li do kraja.

Ekspedicija je tra­ja­la 26 dana, a pred njen kraj sti­gli su do prve oaze te nakon 16 dana čuli pti­ce, vidje­li zele­ni­lo i prve gra­đe­vi­ne. U selu Yabrin na rubu pus­ti­nje, 110 km do cilja, susre­li su prvog čovje­ka, Sudanca čiji je posao da čuva tu oazu, mje­se­ci­ma pot­pu­no sam, bez tele­fon­skog i inter­net sig­na­la. I una­toč tome što tako dugo živi sam, priz­nao je da se nika­ko ne može pri­vik­nu­ti na samo­ću koja mu jako teško pada, te sva­ki dan moli Boga da mu poša­lje čovje­ka, da net­ko dođe i pomog­ne mu da pre­ži­vi taj dan. Iz nekog raz­lo­ga nje­mu nit­ko nije rekao za kara­va­nu koja je doš­la baš u tre­nut­ku dok je molio. Kad je odjed­nom vidio sto­ti­nu deva i lju­di, bio je pot­pu­no izgub­ljen, nije znao što se doga­đa, u jed­nom tre­nut­ku čak je pomis­lio da je umro, te se pitao dola­zi li to voj­ska anđe­la ili demo­na po nje­ga. Susret s tim izra­zi­to duhov­nim čovje­kom, koji je lije­po zra­čio, bio je jako pose­ban, a u dva dana koli­ko su osta­li u oazi ima­li su pri­li­ku s njim raz­go­va­ra­ti i dru­ži­ti se. Dirljiv je bio tre­nu­tak kada su se zad­nji dan mora­li poz­dra­vi­ti i kada je taj usam­lje­ni pjes­nik pje­vao pje­smu o nji­ho­vom dola­sku, čije su dubo­ko zna­če­nje osje­ti­li i oni koji nisu govo­ri­li arap­ski. Gorana su dotak­le i nje­go­ve rije­či kako još uvi­jek vidi nji­ho­ve tra­go­ve u pije­sku, ali idu­će jutro, kada budu vje­trom zame­te­ni, pitat će se je li možda ipak sve to bio samo san.

Na počet­ku veče­ri Goran Blažević je pri­ka­zao sta­ru foto­gra­fi­ju na kojoj se nala­zi dvo­gr­ba deva. Naime, 1991. godi­ne bio je u auto­bu­su koji je pro­la­zio kroz Savudriju i na sta­ni­ci u Bašaniji ugle­dao je dvi­je deve na ispa­ši i pored njih dva jako čud­no obu­če­na čovje­ka, od kojih je jedan imao tur­ban. Idući dan u ško­li uči­te­lji­ca im je rek­la da su jučer kroz Umag proš­la dva put­ni­ka koji će pro­pu­to­va­ti cije­li svi­jet na deva­ma i Gorana se to jako doj­mi­lo. Uvijek se pitao odak­le u nje­mu toli­ka strast za puto­va­nji­ma kad tak­vih pri­mje­ra nije imao u obi­te­lji i bli­žoj oko­li­ci, no dok je sam pro­la­zio neke dioni­ce pus­ti­nje ili pla­ni­ne, čes­to se znao sje­ti­ti baš te sli­ke ta dva put­ni­ka i rije­či kako su namje­ra­va­li pro­pu­to­va­ti cije­li svi­jet i shva­tio koli­ki je utje­caj to osta­vi­lo na nje­ga. “Trebaš sli­je­di­ti svoj san, ako imaš sre­ću da osvi­jes­tiš što želiš u živo­tu i koji je tvoj san” zaklju­ču­je Goran, a možda je baš te veče­ri među publi­kom, koja je zadiv­lje­no, goto­vo dva sata, bez daha, slu­ša­la nje­go­ve pus­to­lo­vi­ne, bio neki budu­ći putnik.

Tekst i foto­gra­fi­je Lidija KUHAR