Nastavak vrijedan pažnje
KINO: MJESTO TIŠINE 2, redatelj John Krasinski

Prije nekoliko godina američki glumac i redatelj John Krasinski režirao je odličan horor „Mjesto tišine“ (A Quiet Place), o invaziji destruktivnih i neuništivih izvanzemaljaca koji reagiraju na zvučne podražaje.
Krasinski glumi oca obitelji čiji članovi nastoje preživjeti u potpunoj tišini, ne stvarajući zvukove koji privlače aliene, a na kraju tragično pogiba nastojeći zaštiti suprugu (Emily Blunt) i maloljetnu djecu. Prošle godine režirao je nastavak „Mjesto tišine 2“, koji se upravo prikazuje u hrvatskim kinima s istom glumačkom ekipom. Čak se i Krasinski pojavljuje u uvodnim sekvencama filma, koje prikazuju provincijski američki gradić neposredno uoči invazije aliena, a ostatak filma odvija se nakon njegove smrti.
Iako smo uglavnom sumnjičavi prema nastavcima uspjelih filmova, Krasinski je doista kreativno opravdao snimanje „Mjesta tišine 2“. Priča je vrlo napeta i uzbudljiva, unatoč tome što redatelj ponovno eksploatira dosjetku o čudovištima koja reagiraju na zvuk, a hororske i akcijske sekvence vješto se izmjenjuju s emocionalnim raspoloženjima članova neustrašive obitelji.
Emily Blunt u ulozi majke koja se sukobljava s čudovištima da bi zaštitila svoju djecu neodoljivo podsjeća na poručnicu Ripley (Sigourney Weaver) u kultnom Cameronovom filmu „Aliens“. Stjecajem nesretnih okolnosti ovaj nastavak bolje je prilagođen aktualnom društveno-političkom kontekstu od originala, a iskustvo pandemije koronavirusa sigurno će kod gledatelja potaknuti jači emocionalni angažman prema ovakvim temama.
Iako je neumjesno otkrivati završetak filma, valja primijetiti da je prilično otvoren i narativno podržava mogućnost eventualnog nastavka. Ukoliko Krasinski uspije održati ovu razinu izvedbe, ne bismo imali ništa protiv da za koju godinu gledamo i „Mjesto tišine 3“.
Elvis Lenić