Poštena drama o braniteljima
PULSKI FILMSKI FESTIVAL – 2. DAN
Veteran hrvatskog filma Branko Schmidt predstavio se u nedjelju filmom braniteljske tematike (A bili smo vam dobri), kojom se već uspješno bavio u kratkom dokumentarcu „Panj pun olova“ (2007).
Schimdt u ovom djelu nastavlja suradnju s glumcem Reneom Bitorajcem, samo što je za razliku od njihovih ranijih zajedničkih filmova (Metastaze, Ljudožder vegetarijanac) Bitorajčev lik ovdje svojevrsna moralna vertikala. Bitorajac glumi junaka Domovinskog rata, koji ima problema u privatnom životu (rastavljen je, bivša žena brani mu komunikaciju sa sinom) i nevoljko biva uvučen u prosvjed koji bivši suborci organiziraju u zagrebačkom Paromlinu.
Bitorajčev lik vjeruje u ideale pa iako ispočetka nevoljko pristupa prosvjedu, najzad želi ustrajati do kraja, dok su njegovi bivši suborci ipak skloniji kompromisima i sitnom trgovanju s predstavnicima vlasti. Naravno, njegov idealizam najzad će se slomiti na hridinama gorke društvene realnosti.
Schmidt barata cijelim arsenalom likova, koje pažljivo nijansira ukazujući na činjenicu da i među braniteljima postoji raznolikost u moralnim i općeljudskim kvalitetama. Film je dinamično režiran, vizualno vrlo zanimljiv (direktor fotografije Dario Hacek) i zapravo predstavlja jednu vrlo dobro napravljenu i poštenu sliku današnje Hrvatske.
Naročito je upečatljivo napravljen završni kadar, koji nećemo prepričavati da ne umanjimo užitak potencijalnim gledateljima. U tom završnom kadru Schmidt je pružio sjajnu vizualnu metaforu suvremenog hrvatskog društva sa svim njegovim boljkama i kontroverzama.
Elvis Lenić





