27. Sa(n)jam knjige u Istri: predstavljen roman „Stovarište“ Sergeja Trifunovića

23.11.2021.

„Pisac koji folira da je glumac“

• Roman „Stovarište“ Sergeja Trifunovića pun anegdota: „Kad sam kao dječak upoznao Batu Živojinovića tražio sam da mi da mitraljez“ •

• Sergej Trifunović, mno­gi­ma poz­nat isklju­či­vo kao glu­mac, 21. stu­de­nog, na ovo­go­diš­njem Sajmu knji­ge u Istri pred­sta­vio se i kao pisac. Naime, izdao je svo­ju prvu knji­gu „Stovarište“ u izda­nju Geopolitike. Toj su pre­mi­je­ri, kako ju je nazvao jer on je ipak glu­mac, uz auto­ra sudje­lo­va­li Goran Vojnović, Vladislav Bajac i Emir Imamović Pirke.

Bajac je izja­vio kako se on raz­li­ku­je od kla­sič­nih ured­ni­ka i kako je oča­ran tek­s­tom Trifunovića u kojem se pri­ka­zao dru­ga­či­jim od ono­ga kak­vog ga lju­di zna­ju. Vojnović je izja­vio da je lak­še čita­ti glum­ca nego radi­ti s njim. „On je pisac koji foli­ra da je glu­mac“, istak­nuo je refe­ri­ra­ju­ći se na nje­go­vo sjaj­no pisanje.

Trifunović, iako odras­tao među knji­ga­ma i mno­go čitao, nikad nije pla­ni­rao napi­sa­ti knji­gu. „Pisanje je samo­ća a ja imam potre­bu za lju­di­ma, pogo­to­vo sada“, istak­nuo je. Godinama je na sni­ma­nji­ma zapi­si­vao neke crti­ce, pisao pje­sme i na nago­vor pri­ja­te­lji­ce konač­no kupio lap­top i samu­ju­ći, pisao. „Prvo me bilo strah, pa sam kopao po nekim svo­jim sje­ća­nji­ma i emo­ci­ja­ma a na kra­ju mi se to pisa­nje svi­dje­lo“, rekao je i napo­me­nuo da mu je tre­ba­lo osam mje­se­ci da konač­no napi­še tu zad­nju reče­ni­cu i zavr­ši roman.

Bajac je rekao da je Trifunović, tek ušav­ši u svi­jet pisa­nja, sru­šio bari­je­re i pra­vi­la te da je riječ o knji­zi koja se ne mora objaš­nja­va­ti jer je puna osje­ća­ja. Trifunović nije ni znao da ima stil pisa­nja a ispa­lo je da je feno­me­na­lan. „Moja šizo­fre­ni­ja voli dobar zvuk“, citi­rao ga je Bajac istak­nuv­ši kako je tu sve rekao o glaz­bi koja se prov­la­či kroz knjigu.

Vojnović veli kako je naj­dra­go­cje­ni­je u knji­zi to što se, čita­ju­ći, pois­to­vje­tio s glav­nim likom, ujed­no i auto­rom. Naime, susre­ću­ći zvi­jez­de u Los Angelesu, on se nije pos­ta­vio kao da je i sam zvi­jez­da, nego nji­hov fan. „Tako i on i ja dije­li­mo isto odu­šev­lje­nje“, istak­nuo je Vojnović te dodao kako Trifunović piše vrlo zah­tjev­no i neo­bič­no te „neku­da vodi čita­te­lja da bi ga vra­tio na početak“.

Trifunović u svom roma­nu piše iz per­s­pek­ti­ve dje­ča­ka, piše o svi­je­tu glu­me, fil­ma i glaz­be. „On je kao čuvar vaših sje­ća­nja“, isti­če Vojnović. Trifunović, pri­mje­ri­ce, piše posve­tu ins­pi­ci­jen­ti­ma – „nevid­lji­vim lju­di­ma koji u kaza­li­štu sve drže“, no on piše i poezi­ju. Bajac kaže da je u poezi­ji naj­bo­lji i da nju naj­vi­še voli. Stoga je on, sma­tra, „mul­ti­ta­lent“.

Knjiga je puna sce­na­ris­tič­kih deta­lja, a Vojnović poseb­no isti­če crti­ce sa sni­ma­nja fil­ma „Munje“ na osno­vu kojih bi se, pre­ma nje­go­vim rije­či­ma, mogao sni­ma­ti film, svo­je­vr­s­ni „making of“. „Trifunović piše o tome što sto­ji iza poza­di­ne sni­ma­nja fil­ma, sil­na ener­gi­ja, veli­ka želja da se sni­mi taj film i lju­bav pre­ma fil­mu a sve to bez nova­ca“, rekao je Vojnović.

Zanimljiva je aneg­do­ta da je Trifunović za sni­ma­nja jed­nog fil­ma u Americi dobio saučeš­će svo­ga oca jer je umro Marlon Brando. „Otac zna sina“, krat­ko je pojas­nio. Ispričao je i kako je on zad­nja oso­ba koju je Bata Živojinović ubio na fil­mu, „a svi zna­mo koli­ko je on lju­di na fil­mu ubio“.

„Kad sam bio mali i upoz­nao Batu, tra­žio sam da mi da mitra­ljez“, ispri­čao je Trifunović. No sve su to samo pri­če izme­đu poezi­je, kaže autor, kojom bi ova knji­ga bila puna da ju je bilo dovolj­no. Ovako je, doda­je, morao nado­pu­ni­ti knji­gu pričama.

Tekst Paola ALBRTINI

Fotografije Manuel ANGELINI iz arhi­va 27. Sa(n)jam knji­ge u Istri