Razgovor povodom izložbe Branka Gulina u Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta srca

14.03.2022.

Majstor Branko – šaman, zanatlija, umjetnik

• Razgovarala i fotografirala Daniela KNAPIĆ

• Najbitnije mi je i trudim se da, iz svih sakupljenih životnih iskustava i znanja koje posjedujem, mogu učiniti taj korak naprijed koji će po mogućnosti biti od koristi pojedincu i zajednici u vlastitoj samospoznaji kao temelju napretka •

Do kon­ca mje­se­ca u Galerijskom pros­to­ru Sveta srca osta­je otvo­re­na izlož­ba pul­sko-ame­rič­kog mul­ti-kre­ativ­ca Branka Gulina. Tim povo­dom, a i kao naj­a­vu za nje­no cere­mo­ni­jal­no zatva­ra­nje uz pro­mo­ci­ju knji­ge, pri­pre­mi­li smo raz­go­vor s ovim intri­gant­nim autorom.

Multidisciplinarnost je jed­no je od glav­nih obi­ljež­ja vašeg kre­ativ­nog rada. Vidljiva je i na ovoj izlož­bi, na kojoj se pred­stav­lja­te kipar­skim urat­ci­ma, poseb­nim tzv. „ener­get­skim“ mono­kro­mat­skim sli­ka­ma veli­kog for­ma­ta, vide­om, crtežima/skicama za skul­p­tu­re, ali i vašom rein­ter­pre­ta­ci­jom ritu­ala, kao i antro­po­lo­škim obraz­lo­že­nji­ma i she­mat­skim pri­ka­zom vašeg razu­mi­je­va­nja opće­ni­to povi­jes­ti ljud­skih umjet­nič­kih dje­lat­nos­ti, čiji zajed­nič­ki izvor nala­zi­te u šama­niz­mu drev­nih naro­da. Mada po služ­be­nom obra­zov­nom sta­tu­su nis­te u umjet­nič­koj „stru­ci“, već ste poli­to­log i muze­alac, raz­li­či­tim se vido­vi­ma umjet­nos­ti stu­di­oz­no i kon­ti­nu­ira­no bavi­te – kako sami kaže­te – „odu­vi­jek“? Što je svu tu buji­cu kre­ativ­nos­ti i traj­nu potre­bu za umjet­nič­kim izra­ža­va­njem kod vas pokre­nu­lo i kada?

- Taj je poriv u mom živo­tu bio stal­no pri­su­tan, ali godi­na­ma sam radio dvos­tru­ki posao: „za egzis­ten­ci­ju“ i „za svo­ju dušu“, kako se to kaže. Životne okol­nos­ti i egzis­ten­ci­ja pri­tiš­ću, te je sto­ga bav­lje­nje vlas­ti­tom dušom ogra­ni­če­no, ako ne želiš zapas­ti u bije­du i neima­šti­nu. Pogotovo ako i dru­gi ovi­se o tebi, tada se zna­ju pri­ori­te­ti (fami­li­ja, dije­te itd.) i nema bira­nja – sva­ki je posao od koje­ga se može živje­ti dobar…Kroz umjet­nost, pak, ispo­lja­vam svo­ju  potre­bu za komu­ni­ka­ci­jom i izra­ža­va­njem. Vremenom mi se tem­po stva­ra­nja stal­no poja­ča­vao i pro­duk­ci­ja je na kon­cu pos­ta­la zna­čaj­na, a sada sam tome pot­pu­no posve­ćen. Imam puno ide­ja na koji­ma sam dugo radio, danas imam goto­vo za sva­ku ide­ju toli­ko reali­zi­ra­nih rado­va da bih mogao izlo­ži­ti dese­tak pos­ta­va poput ovog u Svetim srci­ma, ali s raz­li­či­tim sadr­ža­ji­ma. Stiže mi vri­je­me kada tre­bam pos­tup­no sve zaokru­ži­ti i jav­no pred­sta­vi­ti. To je pro­ces koji će se razvi­ja­ti i ostva­ri­va­ti, ako me sre­ća pos­lu­ži da sret­nem lju­de koji shva­ća­ju o čemu se tu radi i pomog­nu mi u realizaciji.

Kada raz­miš­ljam o tome kako mi se sve to dogo­di­lo, da sam zavr­šio u ovim voda­ma, nemi­nov­no mi se name­će jed­na činje­ni­ca: sre­ća da sam ste­kao obra­zo­va­nje koje imam i bio u moguć­nos­ti da biram. U nekom svom zano­su prvo sam na Filozofskom fakul­te­tu u Zagrebu upi­sao filo­zo­fi­ju i indo­lo­gi­ju, ali sam nakon dvi­je godi­ne zaklju­čio da mi to ne daje ono zna­nje koje želim, zna­nje kojim ću moći razu­mje­ti svi­jet u kojem živim i sa kojim ću moći aktiv­no biti u komu­ni­ka­ci­ji i inte­rak­ci­ji. Politologija je za mene bilo ide­al­no rje­še­nje, jer je to što se tamo pre­da­va­lo bilo dovolj­no pri­zem­lje­no, ali i dovolj­no širo­ko da sam u kole­gi­ji­ma nala­zio pros­to­ra i za moje afi­ni­te­te pre­ma povi­jes­ti civi­li­za­ci­je, antro­po­lo­gi­ji, arhe­olo­gi­ji, soci­olo­gi­ji kul­tu­re, filo­zo­fi­ji (Estetici), povi­jes­ti, povi­jes­ti umjet­nos­ti itd. Mnogi taj stu­dij pod­cje­nju­ju jer se bilo lako upi­sa­ti i zavr­ši­ti, među­tim za one koji su bili žed­ni zna­nja, uz izvr­s­ne pro­fe­so­re, dobio si izu­zet­no širo­ku naobrazbu.

Umjetnik mora isto­vre­me­no biti i inte­lek­tu­alac. Mislim da je, za neko­ga tko se bavi umjet­noš­ću, jako važ­no obra­zo­va­nje, jako je važ­no pro­ves­ti one četi­ri godi­ne na stu­di­ji­ma, jer tada imaš vre­me­na za samo­iz­grad­nju i samo­os­vje­šti­va­nje, samos­poz­na­ju, bez toga je podi­za­nje na višu razi­nu jako teško. Upisati, pak, Akademiju s ide­jom da ćeš „živje­ti  od umjet­nos­ti“, a bez pra­ve stras­ti za umjet­nič­kim iska­zom, po meni je pot­pu­no pro­ma­še­no. Smatram da posje­do­va­nje aka­dem­ske diplo­me ne čini neko­ga auto­mat­ski istin­skim umjet­ni­kom, a i kon­cept tog „živ­lje­nja od umjet­nos­ti“ je uglav­nom neo­dr­živ. Uopće ne bra­nim svo­ju pozi­ci­ju kao ne-aka­dem­ca, jer mi to nije bit­no. Mene jedi­no uža­sa­va kada čujem da se u umjet­nost uvla­če titu­le koje su isklju­či­vo znans­tve­nog karak­te­ra, kao „dok­tor kipar­stva“, „magis­tar sli­kar­stva“, itd. – total­na besmis­li­ca! Važno je sav­la­da­va­ti zana­te kako bi što izvr­s­ni­je mate­ri­ja­li­zi­ra­li ide­ju, ništa više od toga.

Što se tiče moga stva­ra­laš­tva, sma­tram da smo svi mi koji se bavi­mo time samo nas­ta­vak i nado­grad­nja ono­ga što se do sada izgra­di­lo, a uči­ni­ti jedan korak ili kora­čić napri­jed – to je veli­ka stvar. Najbitnije mi je i tru­dim se da, iz svih sakup­lje­nih život­nih iskus­ta­va i zna­nja koje posje­du­jem, mogu uči­ni­ti taj korak koji će po moguć­nos­ti biti od koris­ti poje­din­cu i zajed­ni­ci u vlas­ti­toj samos­poz­na­ji kao teme­lju napretka.

Često me ras­tu­žu­je kada vidim kako među suvre­me­nim, samo­zva­nim, umjet­ni­ci­ma ima puno povr­š­nos­ti, nez­na­nja i šar­la­tans­tva i kako su ide­je izba­na­li­zi­ra­ne i povr­š­no pojed­nos­tav­lje­ne… Više ni samo dje­lo nije toli­ko važ­no , već su važ­ni­ji oni koji pišu roma­ne na teme­lju jed­ne povu­če­ne crte ili bilo čega. Tragedija je u tome što su ti samo­zva­ni umjet­ni­ci poče­li zauzi­ma­ti mjes­ta u ško­la­ma pa su veli­ki pro­tu aka­dem­ci pos­ta­li aka­dem­ci sa dru­ga­či­jim pred­z­na­kom i pos­ta­li pono­vo ins­ti­tu­ci­ja kojoj će se u buduć­nos­ti net­ko mora­ti suprot­sta­vi­ti. Po meni je već doš­lo vri­je­me da se svim vri­jed­nos­ti­ma da zas­lu­že­no mjes­to i vri­je­me za zna­ča­jan pomak kriterija.

Koje mjes­to u vašim umjet­nič­kim nas­to­ja­nji­ma ima vaše dugo­go­diš­nje antro­po­lo­ško pro­uča­va­nje raz­li­či­tih šama­nis­tič­kih obre­da (što je poseb­no vid­lji­vo u mno­gim vašim performansima)?

- Kao prvo u cje­lo­kup­nom mom stva­ra­laš­tvu ide­ja je na prvom mjes­tu, nakon toga izvr­s­nost izved­be i na kon­cu kon­tekst. Za mene ti kri­te­ri­ji mora­ju biti pri­sut­ni, u suprot­nom rad nije pot­pun. Moje bav­lje­nje per­for­man­si­ma je bilo usmje­re­no na ana­li­zu ritu­ala i nji­ho­ve struk­tu­re uži­vo. Ritual mi je bio zna­ča­jan kao izvor svih obli­ka umjet­nič­kog stva­ra­laš­tva na jed­nom mjes­tu i u jed­nom tre­nut­ku. U toku povi­jes­ti ele­men­ti ritu­ala su se, razvo­jem ljud­ske zajed­ni­ce, raz­dvo­ji­li u poje­di­nač­ne vrste stva­ra­laš­tva (kipar­stvo, sli­kar­stvo, muzi­ka, ples itd.), te su se one poče­le prak­ti­ci­ra­ti indi­vi­du­al­no i poseb­no. Podjela rada dogo­di­la se u pro­izvod­nim dje­lat­nos­ti­ma, a reflek­ti­ra­la se i na polju umjetnosti.

U osno­vi, po meni je per­for­mans u suvre­me­nom kon­tek­s­tu oču­va­ni oblik ritu­ala, zato su svi per­for­man­si koje sam radio ima­li tu struk­tu­ru i to vrlo dos­ljed­no i jas­no. Na pri­mjer, dvi­je izved­be i rein­ter­pre­ta­ci­je ritu­ala (namjer­no ih ne nazi­vam per­for­man­si­ma) koje sam pos­ta­vio na otvo­re­nju ove izlož­be – Rituala maj­ke Zemlje i plod­nos­ti, te Ritual zmi­je, u stva­ri su moje stu­di­je struk­tu­re ritu­ala reali­zi­ra­ne uži­vo. U neku ruku su to arhe­olo­ško-antro­po­lo­ške stu­di­je, pro­izaš­le direk­t­no iz moje sves­tra­ne izo­braz­be iz podru­čja povi­jes­ti civi­li­za­ci­ja, arhe­olo­gi­je i antro­po­lo­gi­je, ali i poz­na­va­nja umjet­nos­ti uop­će, jer ina­če ne bih mogao doći do toga. Izvedbe u Svetim srci­ma su bile ver­zi­je ritu­ala za koje ne zna­mo kak­vi su izvor­no bili, zato sam dopus­tio impro­vi­za­ci­ju glu­ma­ca koja je bila izvr­s­na. Značajnije su mi te dvi­je ins­ta­la­ci­je koje su osta­le nakon izved­be i biti će pri­sut­ne do zatva­ra­nja, kao svo­je­vr­s­ni trag ritu­ala koji su se tu dogo­di­li. Aludiram na arhe­olo­gi­ju koja iz pro­na­đe­nih osta­ta­ka (arte­fa­ka­ta) ide u rekons­truk­ci­ju ono­ga što se even­tu­al­no zbi­va­lo. Ja sam malo hra­bri­ji, pa sam rekons­truk­ci­ju izvr­šio u pot­pu­nos­ti. Isto je bilo i sa reali­za­ci­jom Čovjeka na kri­žu u Rovinju, Sizifa (kad sam pred jedan Uskrs pul­skim uspo­ni­ma gurao gole­mo jaje od kaši­ra­nog papi­ra) i osta­lih per­for­man­sa (ritu­ala) koji su bili jasan rezul­tat mojih ideja.

Kada ste se pri­je 20 godi­na zapu­ti­li u SAD, orga­ni­zi­ra­li ste u Puli auk­ci­ju svo­jih dota­daš­njih rado­va kako bis­te ih se rije­ši­li i kre­nu­li dos­lov­no ispo­čet­ka, „od nule“… 

- Da, ta je opro­štaj­na auk­ci­ja bila uspješ­na prva dva dana, ali osta­lo je i rado­va koje nit­ko nije htio kupi­ti, pa smo tre­ći dan orga­ni­zi­ra­li anti-auk­ci­ju Tko da manje (Chi da meno) i sve je pla­nu­lo. Sve to oko rado­va i nov­ca je veli­ka besmis­li­ca, moj je gene­ral­ni stav da je ta rela­ci­ja umjet­ni­na – novac toli­ko per­verz­na da poka­zu­je kako potro­šač­ki sis­tem vri­jed­nos­ti mora pro­pas­ti, jer je izopačen.

Što ste za svog borav­ka spoz­na­li o Americi, ona­ko iz prve ruke?

- Amerika je spek­tar od naj­bo­ljeg do naj­lo­ši­jeg. Činjenica je da se rad cije­ni i da pos­to­ji sis­tem napre­do­va­nja, ali isto je tako činje­ni­ca da to nije soci­jal­na drža­va i da je tamo opće shva­ća­nje da si sam kriv za svo­ju dobru ili lošu sud­bi­nu. Ogromna je to zem­lja s veli­kim poten­ci­ja­lom, a budu­ći da je osno­va biz­nis i kapi­ta­lis­tič­ka eko­no­mi­ja, sve je jed­nos­tav­ni­je. Centri eko­nom­ske i poli­tič­ke moći odvo­je­ni su od naro­da, pa se poje­di­nac svo­di na pos­luš­nog i radiš­nog gra­đa­ni­na koji za uzvrat može ima­ti soli­dan stan­dard i solid­no zado­vo­lje­ne osnov­ne potre­be, ali ne puno više od toga. Na pri­mjer – inte­res za kul­tu­ru i umjet­nost je zane­ma­riv, a opće­ni­to su znat­no sla­bi­je obra­zo­va­ni u tom smis­lu u uspo­red­bi s Europom. Amerika kao ide­olo­ški kom­pak­tan enti­tet ne pos­to­ji, ona može apsor­bi­ra­ti naj­raz­li­či­ti­je men­ta­li­te­te i kul­tu­re koji nala­ze svoj pros­tor dje­lo­va­nja i živo­ta u enk­la­va­ma, ali kada idu na posao sve ostav­lja­ju za sobom jer se na rad­no­me mjes­tu mora­ju uto­pi­ti u opća pra­vi­la koja su neumoljiva.

Nakon 17 godi­na u SAD‑u vra­ti­li ste se, a s vama je sti­gao i kon­tej­ner pun novih rado­va. U Ameriku ste kre­nu­li s naka­nom da napo­kon poč­ne­te i za egzis­ten­ci­ju zara­đi­va­ti „radom za svo­ju dušu“, ali to baš nije tako ispa­lo. Ipak, ima­li ste sre­ću 12 godi­na asis­ti­ra­ti u lje­va­oni­ci vrs­nog maj­sto­ra, aka­dem­skog kipa­ra Nicholasa Legerosa, te izu­či­ti još jedan vri­je­dan umjet­nič­ki zanat. Tim ste pos­lom dovolj­no zara­đi­va­ti i ujed­no dobi­li pri­li­ku svo­je rado­ve lije­va­ti u bron­ci, a u vlas­ti­tom stu­di­ju radi­ti na nizu dru­gih ide­ja, npr. na „Paralelnim real­nos­ti­ma“ (cik­lu­su sli­ka boga­tog kolo­ri­ta koje ste redo­vi­to pred­stav­lja­li i putem Facebooka), zatim na mono­krom­nim sli­ka­ma iz cik­lu­sa „Energetska struk­tu­ra ide­ja, pros­to­ra i vre­me­na“, cik­lu­su skul­p­tu­ra „Ponovno rođe­nje Venere“, seri­ji crte­ža veli­kog for­ma­ta pod nazi­vom „Lice rata“ itd, itd..

- U Ameriku sam dos­lov­ce oti­šao sa dva kofer ski­ca i knji­ga, s kri­vom pret­pos­tav­kom da je tamo mogu­će živje­ti od Arta. U stva­ri mogu­će je ako Artu pris­tu­paš kao biz­ni­su i u timu s gale­ris­tom i kri­ti­ča­rom umjet­nos­ti pro­izvo­diš i pro­da­ješ, ali uz žrtvu svo­je neo­vis­nos­ti i slo­bo­de stva­ra­laš­tva. Naime, da bi stvar hoda­la moraš pošto­va­ti trži­šte, a tada se pre­tva­raš u naj­am­nog rad­ni­ka, jer od tebe tra­že da radiš ono što dono­si pro­fit. Ja u tak­ve kom­pro­mi­se nisam htio ula­zi­ti, pa sam odlu­čio ići svo­jim, težim putem.

Sreća je da sam zavr­šio u Minnesoti, a ne npr. New Yorku, gdje bih vje­ro­jat­no zbog tro­ško­va živo­ta bio morao radi­ti do 12 sati dnev­no u nekoj pice­ri­ji ili kao kono­bar u nekom res­to­ra­nu. Ovako je sve bilo jef­ti­ni­je i dos­tup­ni­je. Ubrzo sam, nakon par tje­da­na, u kvar­tu našao pros­tor u jed­noj napu­šte­noj pivo­va­ri pre­tvo­re­noj u pros­to­re za umjet­ni­ke – bilo je oko 700 ate­ljea i još više umjet­ni­ka. U tom pros­to­ru sam radio 17 godi­na iz dana u dan, nakon pos­la u lje­va­oni­ci maj­sto­ra Legerosa. Biti lje­vač bron­ce bio je moj dje­čač­ki san koji sam tamo ostva­rio. Neopisivo je koli­ko mi je zna­či­lo to da sam našao posao koji volim – 12 godi­na sam bio asis­tent u lje­va­oni­ci, naučio sve taj­ne zana­ta i ste­kao zna­nje koje ne bih nika­da ste­kao da nisam oti­šao za Ameriku. U dogo­vo­ru za posao bila je i stav­ka da mogu koris­ti­ti lje­va­oni­cu za svo­je potre­be kada je slo­bod­na, te sam tako reali­zi­rao i skul­p­tu­re u bron­ci koje još nisu izla­ga­ne i koje bi mogle biti zanim­lji­ve za jav­nost. Naravno, to je bio samo jedan manji dio ono­ga što sam radio. Moj ate­lje se sas­to­jao od dva dije­la, jedan za „prlja­ve pos­lo­ve“ – skul­p­tu­re i jedan za „čis­te“ – sli­ka­nje i crta­nje. Tu sam ostva­rio cije­li niz rado­va koji su bili idej­no kohe­rent­ne cje­li­ne. Paralelno sam radio na dvi­je do tri ide­je isto­vre­me­no koje su i po tema­ti­ci i po teh­ni­ci izved­be bile total­no raz­li­či­te. Produkcija je bila nevje­ro­jat­na, a moj osje­ćaj da nisam dovolj­no napra­vio stal­no je rastao.

„Paralelna real­nost“ je cik­lus koji je nas­tao kao neka vrsta vizu­al­ne auto­bi­ogra­fi­je. Četiri godi­ne sam sva­kog dana oki­nuo jed­nu foto­gra­fi­ju i od njih pra­vio albu­me, a foto­gra­fi­je koris­tio kao pred­lo­žak za taj cik­lus. Skupilo se tako oko 1.500 foto­gra­fi­ja od kojih sam do sada napra­vio oko 360 ski­ca olov­kom u boji. One mi, pak, slu­že kao pred­lo­žak za sli­ke akri­la na plat­nu većih dimen­zi­ja od kojih sam reali­zi­rao tri­de­se­tak. Tematika tog cik­lu­sa se tiče moje usam­lje­nos­ti, otu­đe­nos­ti i izgub­lje­nos­ti u dale­koj zem­lji, ali sve u vedrom i raskoš­nom kolo­ri­tu. Svi ti broj­ni raz­no­vr­s­ni cik­lu­si samo su odraz mog širo­kog inte­re­sa za  pita­nja suvre­me­nog svi­je­ta. Tretiram ih na svoj oso­bit način kroz kre­aci­ju koris­te­ći zna­nja koja imam, nove spoz­na­je, ima­gi­na­ci­ju i spo­sob­nost tran­s­cen­di­ra­nja tih tema u meni svoj­stven svi­jet koji će, nadam se, biti dos­tu­pan i drugima.

Naveo bih i aps­trak­t­ne por­tre­te, velik broj crte­ža i skul­p­tu­ra u drvu i bron­ci na koje sam poseb­no pono­san. Njima pro­pi­tu­jem indi­vi­du­al­nost kroz obli­ke u pros­to­ru koji upu­ću­ju na to da smo svi dio jed­nog bića, ali budu­ći da to biće obi­ta­va u raz­li­či­tim tije­li­ma zabo­rav­lja­mo da smo u svo­joj jedins­tve­nos­ti i poseb­nos­ti ujed­no i dio jed­ne opće samo­svi­jes­ti. Kroz te rado­ve poku­ša­vam uka­za­ti i na tu dimenziju.

Vratimo se na izlož­bu. Pored rado­va u kame­nu, bron­ci i drvu, izlo­ži­li ste i neko­li­ko novi­jih skul­p­tu­ra u staklu?

- Da, to je još jed­na teh­ni­ka koju bih volio usa­vr­ši­ti, a kako u Puli ima­mo tvor­ni­cu stak­la, nadam se da će mi se i za to uka­za­ti pri­li­ka. Masivno stak­lo je pose­ban mate­ri­jal, sušta igra svje­tlos­ti kroz oblik, nešto samo po sebi izu­zet­no dina­mič­no i sa nesa­gle­di­vim mogućnostima.

Jedan veli­ki dio izlož­be zauzi­ma ritu­al, kao okos­ni­ca edu­ka­tiv­ne pri­če koju ste ponu­di­li. Kažete da je, uz ide­ju i izved­bu, jedan od 3 bit­na momen­ta vašeg stva­ra­nja kon­tekst. Dakle, za ova 2 ritu­ala, u ovom vre­me­nu neke oni­rič­ne apo­ka­lip­se (ili „otkri­ve­nja“?), nis­te mogli potre­fi­ti bolji pros­tor: Taj nekad sakral­ni objekt – crk­va Sv. Srdaca, potom dvo­ra­na za tje­les­ni obliž­nje ško­le, pa godi­na­ma zapu­šten i deru­tan pros­tor, zad­njih je godi­na gale­rij­sko-muzej­ska aktiv­nost ponov­no oži­vje­la. Ovim ste mu pro­jek­tom na neki svoj način vra­ti­li sakral­nu namje­nu, ali kroz jed­nu dru­ga­či­ju, iskon­ski­ju duhov­nost – kroz slav­lje­nje ele­me­na­ta (od kojih je vatra kroz video stal­no „upa­lje­na“ na oltar­skom pros­to­ru, zajed­no s ins­ta­la­ci­jom vaše ide­je kako je mogao izgle­da­ti neki izvor­ni ritu­al, sa skul­p­tu­rom Majke Zemlje u sre­di­štu), te slav­lje­nje božan­skog žen­skog prin­ci­pa. Kao nad­grad­nja tog posve­će­nja na katu je cik­lu­som mono­krom­nih sli­ka dodan i ele­ment opće­ni­tog slav­lje­nja čovje­ka. U nji­ma, s dubo­kim suosje­ća­njem, akti­vis­tič­ki pro­go­va­ra­te o svim „odvi­še ljud­skim“ te sto­ga neki­ma možda nedo­volj­no „sve­tim“ tra­ge­di­ja­ma – od pora­ža­va­ju­će krat­ko­će živo­ta samog (četi­ri sli­ke godiš­njih doba koje pri­ča­ju i o faza­ma ljud­skog živo­ta) pre­ko groz­nih stva­ri koje lju­di jed­ni dru­gi­ma čine- rasiz­ma, geno­ci­da, trgo­vi­ne lju­di­ma i orga­ni­ma, eko­nom­skih i rat­nih raza­ra­nja sve do ritu­al­nog samos­pa­lji­va­nja kao naj­ra­di­kal­ni­jeg čina pobu­ne pro­tiv tak­vog svijeta.

U nji­ma čes­to koris­ti­te i kla­sič­ne reli­gij­ske moti­ve, ali uvi­jek ih inter­pre­ti­ra­te na vlas­ti­ti – druš­tve­no anga­ži­ran – način. Tako može­mo pogle­da­ti i „Posljednju veče­ru rad­nič­kog savje­ta „Uljanika““, nas­ta­lu u vri­je­me kal­va­ri­je pul­skog škve­ra, ali i ras­pe­lo koje, poseb­no pos­tav­lje­nim reflek­to­ri­ma, vrlo efek­t­no pro­go­va­ra o feno­me­nu pro­s­vjet­lje­nja. Pričate o ljud­skoj pat­nji i krh­kos­ti, o pro­laz­nos­ti i sto­ga bez­na­čaj­nos­ti ljud­skih bića koja isto­vre­me­no, bar kao poten­ci­jal, u sebi nose i veli­čans­tve­ni šaman­ski ključ posre­do­va­nja izme­đu duha i mate­ri­je; „sve­tog“ i „pro­fa­nog“; „vječ­nog“ i „pro­laz­nog“. Dakle, vaša je duhov­nost vrlo širo­ko, rek­lo bi se sve­obu­hvat­no, pos­tav­lje­na, ali u njoj ipak –poseb­no kroz ski­ce i skul­p­tu­re u kame­nu koje se nado­ve­zu­ju na pret­po­vjes­na nala­zi­šta žen­skih figu­ri­ca i čes­to vrlo ero­ti­zi­ra­no vari­ra­ju temu har­mo­ni­za­ci­je spo­lo­va – nagla­sak stav­lja­te na oživ­lja­va­nje drev­nih i kroz povi­jest dugo zati­ra­nih matri­jar­hal­nih kori­je­na ljud­ske duhov­nos­ti, odnos­no pri­zi­va­te povra­tak rav­no­te­že među spo­lo­vi­ma i uskla­đe­nje svih dual­nos­ti ovog svi­je­ta unu­tar sebe samih?

Puno sam se zani­mao za tu pro­ble­ma­ti­ku, poseb­no posred­stvom moje biv­še supru­ge Leigh Herrick, koja je bila vrlo femi­nis­tič­ko-ega­li­ta­ris­tič­ki ori­jen­ti­ra­na. Zahvaljujući njoj pro­uča­vao sam lite­ra­tu­ru o tome i jed­na od prvih knji­ga koja me se poseb­no doj­mi­la bila je „When God was a Woman“ arhe­olo­gi­nje Marije Gimbutas, ali zani­ma­la me je i duhov­na tra­di­ci­ja ame­rič­kih (poseb­no Hopi) Indijanaca. U svim mojim sli­kar­skim i kipar­skim cik­lu­si­ma jav­lja se ista iko­no­gra­fi­ja čovje­ka, ali bez spol­nih ozna­ka – ni na jed­noj mojoj sli­ci ili skul­p­tu­ri ljud­ska figu­ra nije spol­no odre­đe­na. Zanimljivo je to da sam u Americi osvi­jes­tio i usvo­jio ide­ju ega­li­ta­riz­ma nasu­prot patri­jar­hal­noj hije­rar­hi­ji kojoj kumu­ju mono­te­izam i raz­ne ide­olo­gi­je. Prvobitne i tako­zva­ne pri­mi­tiv­ne zajed­ni­ce, kao male zajed­ni­ce teme­lji­le su se na ega­li­ta­riz­mu, bez obzi­ra da li je pogla­var bila žena ili muškarac.

Naglašavate šama­ni­zam kao pra-izvor umjet­nič­kog dje­lo­va­nja, foku­si­ra­nja paž­nje kolek­ti­va… Što je s iscje­li­telj­skom funk­ci­jom šama­na, može li umjet­nost danas na sebe pre­uze­ti i tu ulogu? 

- Normalno da su drev­ni šama­ni ima­li pose­ban (nehi­je­rar­hij­ski) sta­tus u zajed­ni­ci. U odre­đe­nom smis­lu nji­ho­va ulo­ga je bila da u ritu­ali­ma, a i van njih, kon­tak­ti­ra­ju onos­tra­ni (duhov­ni) svi­jet i poma­žu zajed­ni­ci osje­ti­ti to kao nešto stvar­no i pos­to­je­će, što ina­če ne bi mogli. Iako su u ritu­ali­ma učes­tvo­va­li svi čla­no­vi zajed­ni­ce, šaman im je poma­gao shva­ti­ti tu duhov­nu sfe­ru kao nešto što utje­če na život zajed­ni­ce i poje­din­ca. S dru­ge stra­ne tada nije pos­to­ja­la razvi­je­na medi­ci­na, pos­to­ja­le su lje­ko­vi­te tra­ve i pri­rod­ni tret­ma­ni, ali kod teških boles­ti šama­ni su pose­za­li za pos­tup­ci­ma koji su više ori­jen­ti­ra­ni na duho­ve koji nisu sa ovo­ga svi­je­ta. U tim bi pos­tup­ci­ma upa­da­li u trans i zajed­ni­ca im je vje­ro­va­la, a kroz to su povje­re­nje poti­ca­li u sva­ko­me pri­sut­ne poten­ci­ja­le samo­is­cje­lje­nja ( ili „pri­rod­ni imu­ni­tet“). Zbog te svo­je ulo­ge tre­ba­li su, kako bi bili što uvjer­lji­vi­ji, zna­ti izra­đi­va­ti sve rek­vi­zi­te za cere­mo­ni­je: maske, odo­re, ins­tru­men­te, sce­no­gra­fi­ju, ples, pje­smu itd. – bili su stvar­no prvi umjet­ni­ci i prvi per­for­me­ri. Ja u suvre­me­nim umjet­ni­ci­ma (ne svi­ma) vidim sljed­ni­ke šama­na, jer oni svo­jom indi­vi­du­al­nom akci­jom i kre­ativ­noš­ću utje­ču na dru­ge lju­de i zajed­ni­cu i to iscje­li­telj­ski – osvje­šta­va­ju­ći emo­tiv­ne i raci­onal­ne razi­ne poje­din­ca ili zajed­ni­ce, poti­ču­ći razvoj samo­svi­jes­ti, empa­ti­ju, itd.

Suvremena zna­nost je izmje­ri­la da umjet­nost (boje, zvuk, ples, pje­va­nje itd.), dje­lu­je iscje­li­telj­ski tako što lije­či stres i povolj­no utje­če na našu psi­hu, a time i na fizič­ko zdrav­lje. Da ne govo­rim o tome koli­ko je ama­ter­sko bav­lje­nje umjet­noš­ću lje­ko­vi­to, kao oblik samo­te­ra­pi­je. U ama­te­riz­mu to osta­je na indi­vi­du­al­noj razi­ni, ali ako je stva­ra­laš­tvo jako, može utje­ca­ti i na gru­pe i zajed­ni­cu u cje­li­ni. Suvremeni umjet­nik (ako je) pre­dan svom pos­lu spa­da u kate­go­ri­ju čuda­ka (u pozi­tiv­nom smis­lu), koji ima­ju poseb­ne moći. On ne pod­li­je­že potro­šač­kim i dru­gim mani­pu­la­tiv­nim utje­ca­ji­ma, suve­re­no i slo­bod­no svo­jim kre­ativ­nim stva­ra­laš­tvom utje­če i na posre­dan način iscje­lju­je i vra­ća izgub­lje­ni inte­gri­tet poje­din­ca i zajednice.

Zanimljivo je da u Americi pos­to­ji raši­ren izraz Iscjeliteljska umjet­nost (Healing art), oko kojeg je izgra­đe­na tera­pij­ska teori­ja. Zato, poseb­no po bol­ni­ca­ma i dru­gim jav­nim usta­no­va­ma, ima puno pros­to­ra u koji­ma se izla­žu umjet­ni­ne, a tera­pi­je lije­če­nja raz­nim umjet­nos­ti­ma u mno­gim su zdrav­s­tve­nim usta­no­va­ma pri­hva­će­ne i sve se više prakticiraju.

Vaša se izlož­ba zatva­ra 31. ožuj­ka u 19 sati, pro­mo­ci­jom knji­ge. Možemo li toj naj­a­vi doda­ti još neki detalj ili ostav­lja­mo posje­ti­te­lji­ma da ih zna­ti­že­lja pri­vu­če i na taj događaj?

- Dogoditi će se i cere­mo­ni­jal­no ski­da­nje izlož­be uz poseb­ne zvuč­ne i svje­tlos­ne efek­te. Ako net­ko želi pogle­da­ti izlož­bu toga zad­nje­ga dana, sti­ći će to uči­ni­ti od 9 do 18,30 sati.