Vizualno dojmljiv biografski dokumentarac
KINO: SYLVIA PLATH: POD STAKLENIM ZVONOM, redateljica Teresa Griffiths

Nije prošlo niti mjesec dana od prikazivanja dokumentarca „Uhvatiti Lee Miller“ (2020) u domaćim kinima (o čemu smo pisali i na ovim stranicama), a već se prikazuje još jedan biografski dokumentarac iste autorice Terese Griffiths.
Riječ je o filmu „Sylvia Plath: Pod staklenim zvonom“ (2018), dokumentarnom portretu poznate i tragično preminule (samoubojstvo plinom) istoimene američke književnice, koji je ujedno i redateljski nadahnutiji od spomenutog portreta Lee Miller. Tamo je bila riječ o vrlo klasično napravljenom dokumentarcu, u kojemu se izmjenjuju izjave potomaka i poznanika preminule umjetnice s njezinim autorskim fotografijama i filmskim isječcima koji svjedoče o duhu vremena u kojemu je ostvarila najveće kreativne domete.
I u ovom dokumentarcu imamo generalno sličan pristup, kao što je slična i tematika istaknutih žena koje su se mukotrpno borile za prava i afirmaciju žena u vremenima koja im nisu bila sklona, ali je izvedba ipak vizualno dojmljivija. Redateljica je imala na raspolaganju obilje arhivskog materijala iz 1950-ih, a riječ je o filmskim žurnalima i amaterskim filmovima u boji koji sjajno rekonstruiraju to ekonomski perspektivno poslijeratno razdoblje.
S druge strane, bilo je to neslavno razdoblje u smislu borbe žena za njihovu profesionalnu afirmaciju i redateljica Griffiths taj moment sjajno ističe suprotstavljanjem navedenih arhivskih materijala s izjavama ljudi koji su poznavali Plath i njezine životne aspiracije. Čak su i intervjui s tim ljudima snimani u nenametljivim (ispranim) bojama da se čim bolje uklope u vizualnu estetiku postojećih arhivskih materijala.
Uglavnom, portret Sylvije Plath je odličan primjer važne teme obrađene vizualno nadahnutim načinom. Riječ je o televizijskom dokumentarcu koji sjajno izgleda i u kinima.
Elvis Lenić