Održana konferencija Izazovi galerija u razvoju publike

03.10.2022.

Treća kon­fe­ren­ci­ja Izazovi gale­ri­ja u razvo­ju publi­ke odr­ža­na je u petak, 30. ruj­na u Muzejsko-gale­rij­skom pros­to­ru Sveta Srca u Puli. Konferencija je nami­je­nje­na razvo­ju prvens­tve­no struč­ne publi­ke, odnos­no gale­rij­skih vodi­te­lja i dje­lat­ni­ka te slu­ži kao plat­for­ma za raz­mje­nu iskus­ta­va, zna­nja i ide­ja, poti­če aktiv­ni­ji dija­log među hrvat­skim gale­ri­ja­ma i pri­li­ka je za umre­ža­va­nje i dru­že­nje struč­nja­ka koji su veza­ni uz polje kre­ativ­nih i kul­tur­nih industrija.

Organizatorica mani­fes­ta­ci­je Nela Simić na samom počet­ku istak­nu­la je kako je i sama orga­ni­za­ci­ja tak­ve kon­fe­ren­ci­je iza­zov­na sto­ga joj je dra­go da se odr­ža­la i tre­ći put.

„Posebno je iza­zov­no bilo orga­ni­zi­ra­ti ovu kon­fe­ren­ci­ju pro­tek­le dvi­je godi­ne uz epi­de­mi­olo­ške mje­re. Za vri­je­me pan­de­mi­je stvo­re­ni su druk­či­ji uvje­ti rada pa i što se trži­šta umjet­ni­na tiče, koris­te se novi medi­ji i moguć­nos­ti, a cilj je pre­ni­je­ti nova saz­na­nja i o radu novih plat­for­mi zain­te­re­si­ra­noj publi­ci“, rek­la je Simić.

Umjetnički saj­mo­vi, auk­cij­ske kuće, izla­zak mla­dih umjet­ni­ka na trži­šte, inves­ti­ra­nje u suvre­me­nu umjet­nos­ti i tren­do­vi na svjet­skom trži­štu umjet­ni­na neke su od tema o koji­ma su na kon­fe­ren­ci­ji govo­ri­li doma­ći i među­na­rod­ni stručnjaci.

Konferenciju su poz­drav­nim govo­ri­ma otvo­ri­li pro­čel­ni­ca Upravnog odje­la za kul­tu­ru i razvoj civil­nog druš­tva Emina Popović Sterpin i pro­čel­nik Odjela za kul­tu­ru i zavi­čaj­nost Istarske župa­ni­je Vladimir Torbica.

Torbica je izra­zio zado­volj­stvo što se kon­fe­ren­ci­ja odr­ža­va i ove godi­ne pose­bi­ce sto­ga što se bavi pita­nji­ma gale­ri­ja i publike.

„Jedan od iza­zo­va je i pita­nje edu­ka­ci­je publi­ke, važ­no je da publi­ka i gale­ris­ti dobro sura­đu­ju. Sada više nema­mo Istarsku kul­tur­nu stra­te­gi­ju, ima­mo Plan razvo­ja kul­tu­re, te nadam se da ćemo čim pri­je doći do kon­kret­nih poma­ka po tom pita­nju“, rekao je Torbica.

Pulska pro­čel­ni­ca za kul­tu­ru i razvoj civil­nog druš­tva Emina Popović Sterpin istak­nu­la je da je i jedan od pri­ori­te­ta pul­ske stra­te­gi­je u kul­tu­ri razvoj publi­ke te rad gale­ri­ja i gale­ris­ta, pobolj­ša­ti vidljivost.

„Žao mi je što u publi­ci ne vidim gale­ris­te koji­ma je ova kon­fe­ren­ci­ja i nami­je­nje­na“, rek­la je i doda­la kako je trži­šte umjet­ni­na kaotič­no i dra­go joj je da se otvo­ri­la ova tema kako bi se stva­ri pokrenule.

U pan­de­mi­ji je osim vir­tu­al­nih izlož­bi i osta­lih plat­for­mi buk­nuo i feno­men NFT o kojem se govo­ri­lo na kon­fe­ren­ci­ji. „To je jedan novi medij koji umjet­ni­ci­ma pru­ža nove moguć­nos­ti, a ono što mno­gi ne zna­ju jest da je NFT vezan za krip­to valu­te i pos­to­ji jed­na ver­zi­ja kupo­va­nja i pro­da­va­nja na koju naša publi­ka, oso­bi­to sta­ri­ja, nije navik­la“, istak­nu­la je Simić.

Martina Batović, direk­to­ri­ca orga­ni­za­ci­je Artisan Art Intelligence odr­ža­la je keyno­te pre­da­va­nje nazi­va “Trendovi i ten­den­ci­je na trži­štu umjet­ni­na u Europi: pre­gled i mogućnosti“.

Batović je putem zoom‑a ispri­ča­la kako je od 2005. godi­ne u Londonu te je tije­kom godi­na istra­ži­va­la i usta­no­vi­la da u Hrvatskoj nema trži­šta umjet­ni­na­ma. Trenutno se foku­si­ra na trgov­ce umjet­ni­na, daje savje­te i odr­ža­va edu­ka­ci­je. Prema nje­nim rije­či­ma New York, London i Hong Kong su naj­ak­tiv­ni­ji kada je riječ i trži­štu umjet­ni­na­ma. Trenutno je fokus na gale­rij­sku i auk­cij­sku prodaju.

„Primarno trži­šte su gale­ri­je, agen­ci­je koje zas­tu­pa­ju umjet­ni­ke i sami umjet­ni­ci a sekun­dar­no su gale­ri­je koje se bave pre­pro­da­jom umjet­ni­na koje su već na trži­štu, auk­cij­ske kuće i savjet­ni­ci u pro­da­ji“, ispri­ča­la je Batović.

Istaknula je kako je u pan­de­mi­ji pro­cva­lo onli­ne kupo­va­nje umjet­ni­na, lju­di su bili zatvo­re­ni u četi­ri zida i ima­li su vre­me­na istra­ži­va­ti tržište.

Osvrnula se i na NFT: „Danas NFT obo­ža­va­ju ili mrze, nema sredine“.

Kao novi trend istak­nu­la je i otva­ra­nje pri­vat­nih muzeja.

„Marketing se čes­to odvi­ja u intim­nom okru­že­nju pa sam ja tako, pri­mje­ri­ce, orga­ni­zi­ra­la veče­ru na koju sam zva­la vrhun­ske kolek­ci­ona­re kako bi raz­go­va­ra­li o umjet­nos­ti“, ispri­ča­la je Batović svo­ja iskustva.

Treća kon­fe­ren­ci­ja je otvo­ri­la temu razvo­ja umjet­nič­kog trži­šta koje je u pos­ljed­nje dvi­je godi­ne doži­vje­lo nevje­ro­jat­ne pro­mje­ne. Stručni pre­da­va­či koji dje­lu­ju u lokal­nom i među­na­rod­nom kon­tek­s­tu govo­ri­li su o aktu­al­nim tren­do­vi­ma i ten­den­ci­ja­ma na svjet­skom trži­štu umjet­ni­na i o pozi­tiv­nim prak­sa­ma koje se poten­ci­jal­no mogu imple­men­ti­ra­ti u Hrvatskoj. Stručnjaci su poku­ša­li dati odgo­vor na pita­nje mogu li se izna­ći stra­te­gi­je za usmje­re­no dje­lo­va­nje gale­ri­ja koje bi potak­nu­le cir­ku­la­ci­ju na trži­štu te isto­vre­me­no omo­gu­ći­le tran­s­pa­rent­nost pos­lo­va­nja i edu­ka­ci­ju publi­ke o moguć­nos­ti­ma inves­ti­ra­nja u suvre­me­nu umjetnost.

Konferenciju u okvi­ru pro­jek­ta Jačanje kapa­ci­te­ta hrvat­skih gale­ri­ja za razvoj publi­ke orga­ni­zi­ra Udruga za poti­ca­nje kre­ativ­nos­ti Atanor u part­ner­stvu s Istarskom kul­tur­nom agen­ci­jom i Arheološkim muze­jom Istre uz podr­šku Ministarstva kul­tu­re i medi­ja Republike Hrvatske i Grada Pule te Arena Hospitality Grupe i Urbanke by Erste.

Tekst Paola ALBERTINI

Fotografije B. VINCEK