Obilježen početak predsjedanja Hrvatske Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust
Pulski fokus: Pula dobila Park Anne Frank
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
• Na pulskoj Punti u parku nedaleko Veterinarske stanice, 17. ožujka svečano je otvoren Park Anne Frank. Naime, nakon prošlogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta 27. siječnja, Grad Pula pokrenuo je inicijativu da se zelena površina na Punti imenuje po djevojčici Anni Frank, jednoj od najpoznatijih židovskih žrtava holokausta, a otvorenje je upriličeno na početku predsjedanja Hrvatske Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust (IHRA).

Vratimo li se nekoliko godina unazad, sadašnji gradonačelnik Pule Filip Zoričić, tada kao ravnatelj Gimnazije, 2018. godine donio je, iz Amsterdama u Pulu, mladicu kestena Anne Frank, koja je zatim posađena u parku Doma hrvatskih branitelja. Grad Pula nakon toga odlučio je proširiti tu priču i posvetiti jedan park u Puli upravo djevojčici Anni Frank, simbolu žrtve, sjećanja i upozorenja.
Kesten Anne Frank iz parka Doma hrvatskih branitelja preseljen je na novu lokaciju, u Park posvećen hrabroj djevojčici, a otvorenje se održalo na početku predsjedanja Hrvatske Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust (IHRA), od ožujka 2023. i u 2024. godini. Osim kestena u parku je postavljena i spomen ploča koja u talijanskom dijelu ima dvije pravopisne greške što je neoprostivo, uzme li se u obzir sama važnost ove komemorativne geste te činjenicu da je Pula dvojezični grad.

Svečanosti prisustvovao državni vrh
Prisutni su bili predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković i ministrica poljoprivrede Marija Vučković, veleposlanici i predstavnici veleposlanstava Države Izrael, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Švedske, Španjolske, Nizozemske, Njemačke, Danske, generalnog konzula Republike Srbije u Republici Hrvatskoj, brojni uvaženi gosti i građani.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Plenković pohvalio je inicijativu gradonačelnika Pule Filipa Zoričića koju je ocijenio hvalevrijednom te ispravnim potezom na lokalnoj razini s velikim globalnim dometom.

Cjeloživotno učenje o holokaustu bitno da se slični zločini ne ponove
„Činjenica da Pula danas organizira ovaj samostalni događaj na početku hrvatskog predsjedanja IHRA-om je jedna sjajna aktivnost. Posebno važno da u obrazovnom sustavu informacije i znanja o holokaustu ne ostanu na Dnevniku Anne Frank“, rekao je. Dodao je kako aktivnost koju se želi potaknuti kroz hrvatsko predsjedanje IHRA-om govoriti o cjeloživotnom učenju, o antisemitizmu i holokaustu kako bismo spriječili da se genocid i slični zločini ne ponove.
„Stoga, globalno gledajući moramo imati svijest o antisemitskim incidentima, o raširenom ekstremizmu u nizu zemalja i sveprisutnijem govoru mržnje. Obveza svih nas je da se odlučno suprotstavimo takvim neprihvatljivim pojavama u društvu jer oni vrijeđaju ljudskost i dostojanstvo. Nema sumnje da u vremenu rastućeg relativizma i opasnog propitkivanja demokratskih vrijednosti treba zaštititi povijesne činjenice u mjestima sjećanja i komemoracijama žrtava, kako bi zaštitili budućnost sjećanja na holokaust, a time i budućnost novih generacija”, zaključio je predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Djevojčica skrivena od zla danas je simbol pobjede
Pulski gradonačelnik Filip Zoričić tom je prigodom istaknuo kako je otvaranje Parka slika, ne samo Pule i smjera u kojem grad i društvo trebaju ići, nego nas poruke, koje danas šaljemo, moraju osvijestiti koliko smo mali i prolazni i kako smo pred naizgled slabim i nemoćnim još slabiji i nemoćniji.
„Ti slabi i nemoćni, ali samo na izraz i sliku, su djevojčica Anne Frank i mladica kestena Anne Frank. Zar nije tome tako? Djevojčica, skrivena od zla, danas je simbol pobjede, a mladica kestena izrasti će u snažno stablo, unatoč svim neverama koja ga čekaju. To je slika života, upornosti i odricanja. To je slika vječnosti i poruka mira i budućnosti. Poruka svim generacijama. I zato smo u Puli ponosni da sve te poruke šaljemo, a zahvalni svima koji ste danas s nama tu“, poručio je Zoričić.

Okupljenima se obratio i veleposlanik Države Izrael u Republici Hrvatskoj Nj. E. Gary Koren. „Priča o Anni Frank poznata je širom svijeta i to je priča o milijunima djece i odraslih koji su izginuli tijekom Shoaha, poznatog i kao Holokaust. Želimo da se sjećanje na njih održi na životu, ali i sjećanje na događaje koji su doveli do genocida, do Holokausta, neutemeljene mržnje, otrovne netrpeljivosti susjeda naspram susjeda, što je sve u konačnici dovelo do ubojstva šest milijuna Židova“.
Sjećanje plemenit zadatak
Naglasio je kako je čuvanje sjećanja, promišljanje na sjećanju, jedan je od glavnih ciljeva Države Izrael: „Znam da je to i ključni prioritet i za Hrvatsku, a posebice jer je Hrvatska nedavno preuzela predsjedanje Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust – IHRA-om. Sjećanje je plemenit zadatak i za lokalne vlasti, kao danas u Puli, uz blagoslovljenu inicijativu gradonačelnika, Filipa Zoričića“, istaknuo je veleposlanik Gary Koren.
U svečanom programu sudjelovao je Akademski mješoviti zbor Muzičke akademije u Puli pod ravnanjem maestra Domenika Briškog, učenici Gimnazije Pula, koje su pripremale profesorice Meri Šimunov i Marijana Tomić te učenici Osnovne škole Kaštanjer, a za nastup ih je pripremila profesorica Nataša Ilić Agatić.

Otvorenju Parka odazvala se i obitelj pokojne Anice Kovačić, koja je poznavala Annu Frank i provela s njom posljednje dane u koncentracijskom logoru Bergen-Belsen.