Prošlost za budućnost

Dan grada Pule: Svečano otvoreno obnovljeno Malo rimsko kazalište

Tekst i fotografije Boris VINCEK

06.05.2023.

Prigodnom cere­mo­ni­jom, uz pre­gršt pro­to­ko­lar­nih govo­ra i glaz­be­no-scen­skim puto­va­njem kroz povi­jest Pule, pri­sje­ća­njem na nje­ne svi­je­tle, ali i mrač­ne tre­nut­ke – Pula je u petak, 5. svib­nja pros­la­vi­la svoj dan, otva­ra­njem Malog rim­skog kaza­li­šta. Naš grad je za rođen­dan dobio na dar staro/novo kaza­li­šte na otvo­re­nom koje može pri­mi­ti 1.250 oso­ba na tri­bi­na­ma, a ako se tome doda­ju sto­li­ce u polu­kru­gu kaza­li­šta broj­ka se penje na više od 1.500.

Nakon sko­ro dva deset­lje­ća van upo­ra­be, iznim­no dobro pro­miš­lje­nim pro­jek­tom koji je već nomi­ni­ran za pres­tiž­nu nagra­du „Bernardo Bernardi“, arhi­tekt Emil Jurcan uspio ga je vra­ti­ti u izvor­nu funk­ci­ju. Metalne, beton­ske i kame­ne tri­bi­ne „pos­lo­že­ne“ su po svim pra­vi­li­ma arhe­olo­ške i kon­zer­va­tor­ske stru­ke i spa­ja­ju bri­gu pre­ma mate­ri­jal­noj ostav­šti­ni koja nam je dana na čuva­nje i potre­be sadaš­njos­ti i buduć­nos­ti gra­đa­na ovog gra­da. Stoga je i sama sve­ča­nost otva­ra­nja bila važ­na na dvi­je razi­ne – onoj mate­ri­jal­noj i onoj sim­bo­lič­koj. Kazalište je napo­kon tu, a sve što mu tre­ba da zaži­vi je sadr­žaj koji će hra­ni­ti umo­ve i oslo­ba­đa­ti emo­ci­je – ne nuž­no tim redoslijedom.

Protokolarni dio bio je ispu­njen pohva­la­ma i zahva­la­ma, pa su s pra­vom i zas­lu­gom svi govor­ni­ci istak­nu­li ime­na rav­na­te­lja Arheološkog muze­ja Istre Darka Komša pod čijom je inge­ren­ci­jom i Malo rim­sko kaza­li­šte te arhi­tek­ta Emila Jurcana koji je pri­hva­tio kom­plek­san zada­tak pro­jek­ti­ra­nja nje­go­vog novog života.

Ministrica kul­tu­re i medi­ja, Nina Obuljen Koržinek napo­me­nu­la je da svi može­mo biti ponos­ni što otva­ra­mo ovaj dra­gulj nas­li­je­đen od naro­da koji je stva­rao teme­lje europ­ske kulture.

- To je naj­ve­će poje­di­nač­no ula­ga­nje u kul­tur­nu bašti­nu u man­da­tu naše vla­de, kaza­la je ministrica.

Ravnatelj Komšo u svo­jem je govo­ru ponos­no izja­vio da je jed­nom od naj­važ­ni­jih antič­kih spo­me­ni­ka u Hrvatskoj napo­kon vra­će­na nje­go­va izvor­na funkcija:

- Stojimo na dvi­je tisu­će godi­na sta­roj pozor­ni­ci utka­noj u srca svih sta­nov­ni­ka Pule, kazao je Komšo, pod čijim je rav­na­telj­stvom pro­jekt obno­ve zapo­čeo pri­je više od deset godina.

Pohvalio ga je i gra­do­na­čel­nik Filip Zoričić nagla­siv­ši da je Pula uvi­jek ima­la istak­nu­te poje­din­ce – lju­de s vizi­jom i hra­broš­ću da je ostva­re. Arhitekt Emil Jurcan svoj je govor posve­tio svim surad­ni­ci­ma koji su na ovom pro­jek­tu radi­li – od ide­je do nje­ne konač­ne izved­be i mate­ri­ja­li­za­ci­je u pros­to­ru s poseb­nom zahva­lom rad­ni­ci­ma čije su ga ruke u konač­ni­ci i stvorile.

Program koji je usli­je­dio, u reži­ji Krešimira Dolenčića i Aleksandra Švabića, morao je ispu­ni­ti veli­ki broj zah­tje­va: biti pri­go­dan, ali ne dosa­dan; vizu­al­no impre­si­van, ali s raz­lo­gom i dobro tem­pi­ra­nim eks­ce­si­ma, pris­tu­pa­čan, ali ne pojed­nos­tav­ljen, infor­ma­ti­van, ali lišen doci­ra­nja. Drugim rije­či­ma, morao je spo­ji­ti spek­takl i umjet­nost, a to mu je u veći­ni slu­ča­je­va i uspjelo.

Publici je pri­ka­zan simu­la­krum sta­rog Rima, vodi­lo ju se kroz očaj kuge, kroz slav­lje razvo­ja izgrad­nje urba­nog živo­ta tije­kom vla­da­vi­ne Austro-ugar­ske monar­hi­je, a na soci­ja­lis­tič­ku proš­lost gle­da­la je kroz leću jed­nog od nje­nih naj­ve­ćih kul­tur­nih uspje­ha – Pulskog film­skog fes­ti­va­la koji ove godi­ne sla­vi 70 godi­na pos­to­ja­nja. Svaki je od tih seg­me­na­ta imao više-manje uspješ­nu scen­sku pre­zen­ta­ci­ju i tek­s­tu­al­nu nara­ci­ju, ali jedan se svo­jom struk­tu­rom i poru­kom naj­vi­še istak­nuo – onaj o bro­do­gra­di­li­štu Uljanik.

Tu je spek­takl nes­tao. Naracija tako­đer. Publika se mogla oslo­ni­ti samo na sti­li­zi­ra­ni video rada u bro­do­gra­di­li­štu, mah­ni­ti ritam bub­nja­ra upot­pu­njen elek­tro­nič­kim zvu­ko­vi­ma i glum­ci­ma na sce­ni sa zaštit­nim kaci­ga­ma na gla­vi koji sto­je i gle­da­ju u istom prav­cu. Paradoksalan komen­tar vodi­te­lja na kra­ju seg­men­ta, dao je konač­ni pečat: „To je bila pri­ča o Uljaniku.“ – a da ni riječ o nje­mu nismo rek­li. Ta se hra­bra reda­telj­ska odlu­ka poka­za­la uspješ­nom i pro­uz­ro­ko­va­la je naj­ve­ći apla­uz veče­ri kojeg su pokre­nu­le sve one emo­ci­je koje jedi­no Uljanik – još uvi­jek živa rak-rana ovog gra­da – može pro­uz­ro­ko­va­ti. Mnoge od njih nisu ni dobre ni lije­pe, ali su legi­tim­ne jer žele da kriv­ci odgo­va­ra­ju i pla­te za to pom­no ispla­ni­ra­no umorstvo.

U sklo­pu pro­gra­ma nas­tu­pi­lo je više od 60 izvo­đa­ča, a ovdje ćemo istak­nu­ti vodi­te­lje Šandora Slackog i Jelenu Vitasović, glum­ce Petru B. Blašković, Luku Mihovilovića i Radu Radolovića, pija­nis­ta Mateja Meštrovića, bub­nja­ra i uda­ralj­ka­ša Bornu Šercara, oper­nu pje­va­či­cu Josipu Bilić, har­fis­ti­cu Veroniku Ćiković, mezzo­so­pra­nis­ti­cu Martinu Menegoni i teno­ra Josipa Krajačić. Bilo je tu i broj­nih dru­gih Puležana koji su dušom i tije­lom u izved­be­noj umjet­nos­ti – od cir­ku­sa­na­ta do ulič­nih svi­ra­ča, guta­ča vatre i žon­gle­ra – sve zna­nih lica i liko­va koji su svo­jim pri­sus­tvom ovu pri­go­du uči­ni­li kla­sič­no pul­skom i domaćom.

Puno je bilo i isje­ča­ka koji su pri­ka­za­ni na veli­kom vide­ozi­du zgra­de AMI‑a, a osnov­na im je poru­ka bila foku­si­ra­na na samu važ­nost obno­ve Malog rim­skog kaza­li­šta, nje­go­vu povi­jest (uz puno, a možda i pre­vi­še osob­nih remi­nis­cen­ci­ja) uz kons­tant­ne rije­či pohva­le svi­ma uklju­če­ni­ma u taj pro­jekt. Među nji­ma istak­nut ćemo onu Gorke Ostojić Cvajner koja je bila naj­važ­ni­ja jer se tica­la buduć­nos­ti. Sada kada ima­mo Malo rim­sko kaza­li­šte, kada je ono fizič­ki tu i više ne mora­mo bri­nu­ti o nje­go­vom izgle­du ili adek­vat­nos­ti, tre­ba­mo dati sve od sebe da ga ople­me­ni­mo naj­bo­ljim mogu­ćim sadr­ža­jem. U sko­roj će buduć­nos­ti biti zanim­lji­vo vidje­ti na koga će ta zada­ća spas­ti, na koji će način biti struk­tu­ri­ra­na i koje će rezul­ta­te polučiti.

.