Dva koncerta u pulskoj Gradskoj radionici
B. V.
Večer šamanske glazbe i Expressions
• Gradska radionica u Puli ovog tjedna organizira dva glazbena događaja, a prvi je večer šamanske glazbe koju će održati Matej Šimunić u srijedu 19. srpnja u 21 sat u vrtnom prostoru na Stoji.
Zadnje predavanje Mateja Šimunića pod nazivom “Tehnologije južnoameričkog šamanizma” pružilo je kratak teorijski opis i prenijelo njegova osobna iskustva u korištenju specifične tehnologije iz južne Amerike, kojom su tamošnji iscjelitelji učili o ljekovitim svojstvima biljaka i prolazili kroz vlastitu transformaciju i iscjeljenje. Ovaj događaj je bio iznimno dobro posjećen, a sad je vrijeme, kako Matej kaže, “za praktičan rad”. Pjesme ili Icarosi, kako ih zovu u džungli, su vibracije koje spremaju putokaze za svijeta biljaka i njihove doktore. Matej će s posjetiteljima podijeliti svoje pjesme i poručuje: “Vidimo se u iscjeljujućim vibracijama!”.
Icaros je južnoamerički autohtoni kolokvijalizam za čarobnu pjesmu. Danas se ovaj izraz obično koristi za opisivanje medicinskih pjesama ili melodija koje se izvode u ceremonijama biljaka, posebno od strane šamana u obredu ayahuasce kako bi pomogli ljudima da dođu do iskustva dubokog ozdravljenja. Vjeruje se da riječ icaro potječe od kečuanskog glagola ikaray, što znači “puhati dim radi ozdravljenja”. Tradicionalno se ove pjesme mogu izvoditi zviždanjem, pjevanjem pjesama ili sviranjem instrumenta kao što je didgeridoo ili flauta. Icaros šaman prima direktno od biljaka tijekom obreda ili može biti prenesen od prethodne generacije iscjelitelja, ali također može doći do šamana tijekom “dijete” gdje se vjeruje da duhovi biljaka izravno podučavaju šamana o Icarosu. Pjevanje ili zviždanje icarosa ponekad je popraćeno chakapom, odnosno zveckanjem snopovima lišća. Zbog složenosti određenih tehnika izvedbe, može proći mnogo godina da se nauče određeni Icarosi, a iskusni šamani mogu ih izrecitirati na stotine. Ni riječi ni razumijevanje teksta icarosa nisu neophodni. Ono što je važno jest da onaj koji ih pjeva osjeća i dijeli duh icara. Ako se doista identificira sa svojim Icarom, znat će kada, kako i s kim ga koristiti. Icarosi koje koriste šamani imaju vrlo jednostavne riječi, aludirajući na određene biljke, životinje i lokalne ekološke fenomene koji posjeduju moć ili simboliku. Većina ih je napisana na španjolskom, kečuanskom ili drugim dijalektima, već prema podrijetlu izvornih učitelja, iako se neke sastoje samo od jednostavnih tonova koji se ponavljaju. Programi Gradske radionice se ne naplaćuju, a financijsku potporu pružaju Grad Pula i Ministarstvo kulture i medija RH.
Večer ambijentalne glazbe na programu je u petak 21. srpnja s početkom u 21 sat. Trojica glazbenika: Marko Jovanović, Anthony Wells i Enes Begovski predstavit će svoj zajednički glazbeni projekt pod nazivom Expressions.
Marko Jovanović je pasionirani skladatelj, producent i multimedijski umjetnik – magistar glazbe. Njegov rad uključuje sviranje, skladanje i produkciju vlastite glazbe u kućnom studiju s digitalnom i analognom opremom. Marko je multiinstrumentalist koji izvodi live nastupe/ DJ setove, radi na dugometražnim i kratkim filmovima, dokumentarcima, festivalima, kazalištima i javnim projektima.
Anthony Wells od 2009. nastupa u Limi-Peru s elektroničkim zvukovima i ritmovima udaraljki. Godine 2011. otišao je u Argentinu studirati elektroničku glazbu i glazbenu produkciju. Godine 2012. u Barceloni stvara projekt “Zona Wells” (fusion-glazba) sa svojom sestrom (Saphie Wells). 2015. godine se povezao sa Markom Jovanovićem i svirao u njegovom bendu “Svaki dan je drugačiji”. 2019. stvorio je svoj projekt Innerwells.
Enes Begovski iz Štipa, Makedonija, diplomirao je glazbu na Filmskoj akademiji u Štipu kao filmski skladatelj i dizajner zvuka. Radi kao nezavisni glazbenik istražujući nove zvukove i kulture. Istražujući udaraljke i ritam, zavolio je različite vrste instrumenata i zvukova. Njegov put ga je odveo do jedinstvenog instrumenta hanga ili handpana. Također je pokazao svoju strast u skladanju glazbe za mnoge kazališne predstave kao što su: “Actor Human”, “Hektomeron” Nacionalnog kazališta Craiova, “Vernisaz” u Dramskom teatru Skoplje, i mnoge druge. Sa svojim projektima bio je dio festivala u zemlji i inozemstvu.
Programi Gradske radionice se ne naplaćuju, a financijsku potporu pružaju Grad Pula i Ministarstvo kulture i medija RH.