Kreativni studio za slikanje i degustaciju vina
Pulski fokus: Otvoren Art and Wine Croatia u Puli
Tekst i fotografije Boris VINCEK
Art and Wine, prvi kreativni studio koji donosi spoj umjetnosti i vina u Puli, otvoren je u ponedjeljak 10. srpnja na adresi Zagrebačka 5. Slikanje akrilnim bojama na platnu se uz kvalitetno istarsko vino u Art and Wine studiju pretvara u zabavno i opuštajuće iskustvo uz vodstvo umjetnika koji posjetitelje korak po korak vode kroz proces slikanja, a za uspomenu im ostaje rad koji su naslikali tijekom događanja.

- Od same zamisli do realizacije prošlo je nešto više od dva mjeseca. Ideja nije spektakularno originalna jer je u SAD‑u slikanje uz vino počelo prije gotovo deset godina – 2014. je to bilo u povojima, a do 2018. su već imali stotine studija diljem zemlje. To se 2018. intenzivno prelilo na Europu uz kratko zatišje tijekom pandemije. Prvo je nastalo nekoliko studija u Zagrebu gdje ih sada ima pet, a Art and Wine Croatia je prvi takav studio u Puli, kazala nam je Nela Simić na otvaranju.
On dodaje da su jako uzbuđeni te se nadaju da će puno kreativaca biti zainteresirano za ovakvo iskustvo budući da je Pula turistički grad što ih je nagnalo da studio otvore u jeku sezone.

- Vjerujemo da će biti veliki interes turista koji takav oblik iskustva poznaju jer ga već imaju u svojim zemljama. Surađujemo s nekoliko vinara s područja Istre, a to su Šegota i Fakin. Šegota je mala vinarija koja proizvodi ekološka vina, a Fakin je već poznato, priznato i nagrađivano motovunsko vino. U ponudi su muškat, teran i malvazija. Što se samog iskustva slikanja tiče ono je vođeno, a za to će se pobrinuti naše akademske slikarice Olga i Marlen koje će korak po korak voditi svakoga. To je iskustvo namijenjeno svima – od amatera do profesionalnih slikara – koji bi se htjeli opuštati uz vino i druženje. Riječ je o jednostavnim motivima koje najavljujemo unaprijed, pojasnila je Simić.
Na internetskoj stranici www.artandwine.hr već je moguće rezervirati mjesta za nekoliko događanja u razdoblju od 13. do 19. srpnja 2023. godine, a posjetitelji u kalendaru mogu odabrati termin događanja i motiv za slikanje koji im najviše odgovara.

Osim grupnih događanja koja se organiziraju u prostoru studija Art and Wine Croatia, po dogovoru je moguće organizirati posebna događanja na različitim lokacijama u Istarskoj županiji. Zabavna i opuštajuća atmosfera slikanja uz čašu vrhunskog vina idealan je izbor za posebne prilike poput rođendana, djevojačkih zabava ili team buildinga koji poboljšavaju radno okruženje i odnose među zaposlenicima te povećavaju motivaciju i kreativnost.
Na otvorenju studija Art and Wine posjetitelji su mogli degustirati vina iz istarskih vinarija Fakin i Šegota te dobiti poklon bonove za popust koji će moći iskoristiti prilikom rezervacije radionica na internetskoj stranici. Svi će posjetitelji imali su priliku doprinijeti grupnom oslikavanju jednog velikog platna akrilnim bojama i upoznati umjetnice koje će u studiju voditi kreativne radionice.