(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: Otvorena izložba Crux i predstavljene mlade umjetnice u Gradskoj galeriji Pula
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
U Gradskoj Galeriji Pula otvorila se izložba Crux 2022 te su se podijelile grafičke mape. Kako je uoči otvorenja izložbe i podjele mapa rekao voditelj galerije Eros Čakić, izložbu nisu pripremili zbog toga da pokažu radove autora koji su već gotovo poznati publici, već da promoviraju manju izložbu mladih kolegica koje su pristupile udruzi Crux.
One su s Borutom Skokom ostvarile jednu mapu za koju smatra da je zaista za veliko likovno postignuće.
„Ove grafike naših članova koje prikazujemo nastale su uz pomoć mnogih udruga, počevši od Rojca gdje imamo i prostor, a mi smo tu da koordiniramo i pokušamo pomoći“, naglasio je Čakić.
Uzor im je uvijek ostao, kao i prilikom realizacije svake izložbe, prof. Ivan Obrovac kojem i posvećuju cijelu ovu priču.
„Ova udruga je nastala upravo nakon njegove smrti i odlučili smo na neki način nastaviti ono što je on u likovnoj koloniji u Smoljancima radio, a to je nije neko formalno obrazovanje, tečaj ili sl. već pomoći ljudima da se snađu u novim tehnikama sa svojim mogućnostima, sa svime onime čime možemo pomoći, a kako vidite i po izloženim radovima, mi zaista imamo puno suradnika“, istaknuo je.
Lučić nije mogao prisustvovati otvorenju, ali je o grafičkoj mapi između ostaloga napisao kako tradicionalne grafičke tehnike pomalo odumiru te se ovdje radi o digitalnim ispisima radova umjetnika objedinjenih u izdanju rađenom novom tehnologijom.
„Likovna kvaliteta svih radova na visokoj je razini, a karakteristični su za stvaralaštvo svojih autora te mapa u najboljem smislu reprezentira rad umjetnika koji su u njoj zastupljeni. Svakako je pozitivno da društvo Crux permanentno nudi prostor mladima umjetnicima i umjetnicama te da su sada uključene i autorice izvan Istre“, veli Lučić u svom tekstu.
Posebnu pozornost Čakić je posvetio projektu After art koje je realizirao Borut Skok sa šest mladih umjetnica za koje ističe da će u budućnosti nastaviti ono što je After art projektom započeto.
„Ovo je više posvećeno njima nego nama. Učinile su svoj prvi digitalni rad uz pomoć svoga mentora i ušle u svijet grafike, a bit će tu i videa. Imat će široke mogućnosti i mislim da je budućnost u svakom slučaju njihova“, istaknuo je Čakić te im uručio mapu.
Autorice su Una Ira Cvitić, Donna Bulić, Roza Kosanović, Mia Šabanović, Ena Fajković i Petra Mišan.
After art je manja mapa, tiskana prošle godine pod nazivom „Radionice digitalne grafike“, a u kojoj se nalazi šest otisaka likovnih radova mladih umjetnica koje su sve bile učenicama Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Puli, a sada nastavljaju školovanje na različitim likovnim akademijama. Mlade autorice se ovom mapom prvi put javno predstavljaju kao likovne umjetnice u programu udruge Crux koja istovremeno kroz istu tehniku predstavlja radove profesora i starijih kolega.
Grafička mapa Crux 2022. je treća edicija koju izdaje društvo vizualnih umjetnika Crux, osnovano 2019. godine, s namjerom edukacije na području vizualnih umjetnosti. Osim što je pripremljena i otisnuta digitalnom tehnologijom, mapa zadržava osnovna grafička pravila kao što je ograničena i numerirana naklada te od autora potpisani listovi. Mapa Crux 2022. ima nakladu od 20 primjeraka, broji ukupno tiskanih 15 listova od trinaest autora jer po dva lista potpisuju voditelj društva Eros Čakić i voditelj edukacijskog programa i kreator ovog izdanja Borut Skok.
U skladu s programom Cruxa, osim značajnih istarskih umjetnika, donosi i listove mladih umjetnica Josipe Škrapić i Gee Rajić iz Istre te dvije umjetnice iz Splita, Hane Letice i Zele Luše. Od starijih autora, osim spomenutih Čakića i Skoka, zastupljeni su: Tea Bičić, Fulvio Juričić, Jadranka Ostić, Robert Pauletta, Sanja Simeunović Bajec, Bojan Šumonja i Ivona Verbanac.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.