Mladi dolaze II: izložba Gee Rajić, Josipe Škrapić i Jelene Lovrec u Štali u Šikutima
Zemlja i more – konceptualno i interaktivno
Tekst i fotografije Boris VINCEK
Šikuti Machine nastavlja s predstavljanjem mladih istarskih umjetnika, a u subotu, 2. rujna u galeriji Štala u Šikutima u sklopu ciklusa Mladi dolaze II svoje su radove izložile Gea Rajić, Josipa Škrapić i Jelena Lovrec. Uz to održan je i kratki filmski program budući se sve tri umjetnice između ostalog bave i videom.
Autor koncepta i programa je Mladen Lučić koji je na otvaranju predstavio autorice i njihove radove:
- Gea Rajić izlaže instalaciju koja se sastoji od zemlje – tretira, razmatra, modelira i poziva svih da interaktivno sudjeluju i razgrću zemlju s njene slike. I njen video rad koji je u drvenom postamentu tematizira zemlju. Zemlja je ono što nam daje i uzima život i ima puno simboličkih konotacija, pa Gea nije mogla odoljeti da sa zemljom izražava svoje ideje ne samo metaforički već i realno. Josipa Škrapić govori o drugom elementu – moru. U centru rada je medulinski kamp s kojim se autorica identificirala od malena – njegovim zadatostima i prirodom. Sakupila je neke elemente – materijale organske naravi – i izložila na light-boxu. Njen simbolični ulazak u more možete vidjeti s dosta imaginacije pošto je projiciran na kamenom zidu. To je dobro jer sama autorica kaže da je njen ulazak u more njeno uzemljenje, kazao je Lučić i prepustio riječ Jeleni Lovrec koja već godinama kupuje kvadrate zemlje i namjenjuje ih umjetnosti.
- Ideja je krenula prije desetak godina kada sam odlučila jedan novčani iznos koji sam dobila na nagradi bečkog muzeja iskoristiti za kupovinu vlastite zemlje. Razmišljajući, došla sam do zaključka da bi bilo super namijeniti tu zemlju kulturi, a s obzirom na to koliko se u kulturu ulaže zaključila sam da ta zemlja ne treba biti veća od jednog kvadratnog metra. Međutim kako bih tu situaciju kulture decentralizirala jer se najčešće dešava u nekim većim centrima odlučila dam kupovati kvadrate u svakoj županiji, kazala je Lovrec koja je kupila kvadrat zemlje i u Šikutima.
Nakon otvorenja i razgledavanja izložbe uslijedio je filmski program na kojem su prikazani filmovi: „Ja sam sve“ – glazbeni spot u režiji Gee Rajić, „Munjenilo“ – video rad Josipe Škrapić. „Izložba godine“ – segment 4 kanalne video instalacije Jelene Lovrec te „The same“ – igrano-dokumentarni film kojeg je režirao Frane Pekica.
Gea Rajić rođena je 11.7.1997. u Rijeci. Završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Puli na odjelu grafičkog dizajna 2016. godine. Diplomirala je 2020. godine na preddiplomskom studiju na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci (APURI), gdje trenutno pohađa diplomski studij na odjelu vizualnih komunikacija i grafičkog dizajna. Na Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva njezin eksperimentalni film Knjiga vjetra osvaja specijalnu nagradu žirija. U suradnji s glazbenom grupom Putokazi ostvaruje glazbeno-eksperimentalni film Omnibus Meandri, koji osvaja The Grand Prix Golden Violette na International Music Film Festivalu u Parmi. U programu Rijeka – Europska prijestolnica kulture sudjeluje kao autor u projektu Lungomare Art pri izgradnji Balthazargradskog kupališta. Krajem 2021. godine osniva udrugu Forma u kojoj se bavi pisanjem i provođenjem projekta usmjerenih prema kulturi i umjetnosti, te organizaciji manifestacije Samanj Kulture. Osvaja prvu nagradu za vizualni identitet festivala STIFF (Međunarodni studentski filmski festival) u Rijeci, a 2022. godine je izvoditelj dizajna i vizualnog identiteta tog festivala. Od 2020. godine aktivno se bavi izradom glazbenih videa, radi kao neovisan dizajner, a postaje i video ambasador za Primorsko-goransku županiju. Do sada je izlagala na dvije samostalne i više skupnih izložbi. Živi i radi u Pazinu.
Josipa Škrapić rođena je 22.7.1997. u Puli, gdje je završila Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna na kiparskom odjelu 2016. godine. Preddiplomski studij završava 2019. godine na Akademiji Umjetnosti, na Sveučilištu u Novoj Gorici u Sloveniji, na Studiju digitalnih umjetnosti i praksi, odsjek suvremenih umjetničkih praksi. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, 2021. godine, na smjeru novih medija. Članica je HDLU Istre, Udruge Forma i Društva vizualnih umjetnika – CRUX. Izlagala je na više skupnih i dvije samostalne izložbe. Živi i radi u Puli.
Jelena Lovrec rođena je u Zagrebu 8.6.1989. godine gdje je diplomirala grafiku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2014. godine. Do sada je sudjelovala na petnaest samostalnih i dvadesetak skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Finalistica je Nagrade Radoslav Putar (2021.) i dobitnica Nagrade za najboljeg mladog umjetnika, HDLU (2019.), Nagrade Galerije Kranjčar na 34. Salonu mladih za rad Panoptikon (2018.), Posebne pohvale na 33. Salonu mladih za rad Troškovnik (2016.), Nagrade VIG– Junge Kunst Aus CEE (2013.) i Essl Art Award (2013.). Jelena Lovrec je multimedijalna umjetnica čiji su projekti procesualnog i participativnog karaktera, a stvara ih u mediju dokumentarne fotografije, audio-video instalacija, umjetničkih akcija, performansa i knjige.