RAZGOVOR S DIREKTORICOM SA(N)JAM KNJIGE U ISTRI
Magdalena Vodopija: „Ove godine dolaze nam izuzetni autori iz cijelog svijeta“
Razgovarala Paola ALBERTINI • Fotografije Matija ŠĆULAC iz arhiva Sa(njam knjige u istri
„U protekla tri desetljeća nije mi bilo dosadno, kao ni, vjerujem, publici Sajma. I to smatram svojim životnim uspjehom“
Direktorica Sajma knjige u Istri, Magdalena Vodopija već 29 godina uronjena je u Sajam i njegovu organizaciju i tijekom godina u Pulu je dovela nevjerojatan broj svjetskih poznatih autora poput Umberta Eca ili Orhana Pamuka, a ove godine na Sajam koji je posvećen stripu dolazi Milo Manara s izložbom i svojom knjigom te Tariq Ali. O programu ovogodišnjeg Sajma, Domu hrvatskih branitelja kao Palače kulture te iskustvu organizacije ovakve manifestacije, razgovarali smo, uoči 29. Sajma, s direktoricom Magdalenom Vodopija.
Objavili ste program ovogodišnjeg Sajma koji se održava od 24. studenog do 3. prosinca. Sajam je svake godine programski sve bogatiji. Odakle vam ideje? Naime, ponekad se čini kao da vam mozak radi „sto na sat“.
Sajam okuplja iznimne kreativce, koji kod nas nalaze svoj prostor slobode. A bez prostora slobode, koji je u ovom birokratskom vremenu, bezbrojnih pravila i korektnosti, bitno smanjen, gotovo je nemoguće stvarati nešto novo, slojevito, autentično. Ove godine ekipa Sajma iznimno je mlada ali kreativno moćna, nesputana. Jako sam ponosna na njih.
Koliko zahtjevno i teško izvedivo je sve skupa s obzirom na uvijek nedostatan budžet?
Tranzicijsko sam dijete, a to znači da sam se kroz godine naučila preskakati previsoke ograde, biti na trapezu bez zaštitne mreže, baviti se „alkemijom“ kako bi se „rastegao“ budžet. Sajam je prošao kroz mnoge krize budžetiranja, ali ovakvu godinu ne pamtim. Nadam se da ovo divljanje cijena neće potrajati jer je nemoguće ni približno projicirati troškove, posebno kad imate festival koji je na kraju godine. To se ne tiče samo Sajma, tiče se cjelokupne kulturne scene. Usred ovakvog kaotičnog stanja mnogi su se vrijedni kulturni projekti urušili, a neki i propali.
Glavna tema ove godine je strip. Stiže i veliki Manara a priprema se i impozantna izložba njegovih radova. Očekujete li velik odaziv ljubitelja stripa, tog inače pomalo zapostavljenog žanra?
Strip ima jako puno poklonika, vjernu i mnogobrojnu publiku. Već nam se najavljuju ljubitelji stripa iz cijele Hrvatske i Slovenije. Prva velika izložba u Hrvatskoj Mila Manare u Svetim srcima, njegov dolazak na Sajam kao počasnog gosta, snažno su pokrenuli priču oko stripa na ovogodišnjem Sajmu. Nije ni čudo, bit će to prvoklasni kulturni događaj koji premašuje i Pulu i Sajam. Uz Manaru, na Sajam dolaze hrvatski i regionalni majstori stripa poput Danijela Žeželja, Dubravka Matakovića, Zorana Janjetova, Mirka Ilića…
Spomenuli ste da uz Manaru dolaze mnogi drugi značajni inozemni ali i hrvatski književnici. Koga biste još izdvojili?
Ove godine dolaze nam izuzetni autori iz cijelog svijeta. Tariq Ali, zaista veliko svjetsko ime, na Sajam stiže iz Londona. Pisac, filmski producent, scenarist, povjesničar, aktivist rođen u Pakistanu, od kud je emigrirao u Britaniju, ikona je studentskih pokreta šezdesetih i oštar protivnik rata u Vijetnamu. On je jedna od ključnih intelektualnih figura moderne ljevice. U svojim radovima često promišlja suprotstavljenost zapadnog društva i islamskog svijeta, a na Sajmu će predstaviti netom prevedeni roman Sjene narova drveta.
Program Moć žene ove godine obogatit će velika njemačko-francuska spisateljica i prevoditeljica Anne Weber s knjigom Annettte, epska junakinja. Taj je roman i čin otpora jednoobraznom viđenju povijesti i uloge žene u društvu. Anne Weber je napisala suvremeni ep o nevjerojatnom životu Anne Beaumanoir znanoj pod imenom Annette, sudionici francuskog pokreta otpora i alžirskog pokreta za nezavisnost. S Knjigom o knjižnici dolazi nam Susan Orlean, američka književnica i publicistkinja, nagrađivana autorica brojnih bestselera. Prema njenom romanu The Orchid Thief (Kradljivac orhideja) nastao film Adaptation (Adaptacija) s Nicholasom Cageom i Meryl Streep u glavnim ulogama. Susan Orlean stalna je dopisnica New Yorkera, surađuje s časopisima Vogue, Rolling Stone, Outside i Esquire, scenaristica koja u svojoj kolekciji ima i nagradu Emmy.
U našem programu Storie italiane gost je prošlogodišnji dobitnik nagrade Strega Mario Desiati koji će predstaviti sada već kultnu knjigu Razdomljeni.
U Slavenski đardin s transrodnom temom stiže naša gošća iz Bugarske Rene Karabaš, spisateljica, ali i kazališna redateljica i glumica. Predstavit će knjigu Ona koja ostaje, u kojoj piše o ostajnicama, virdžinama, tobelijama, ženama koje po zakonima patrijarhalnih sredina žive životom muškaraca, a to će biti i tema okruglog stola Nesvrstane: od virdžina do težakinja.
Ponosni smo i na premijere domaćih autora. Vraća nam se Kristian Novak, veliki pisac kojeg na Sajmu uvijek željno čekamo, a dolazi nam s novim romanom Slučaj vlastite pogibelji, koji je već uspješno zaživio na kazališnim daskama. Emir Imamović – Pirke predstavit će novi roman Plan savršenog neuspjeha, koji ima odlične kritike, a Ivica Ivanišević donosi novu knjigu Otmica razreda za književnost; u kojoj brutalno ali s britkim humorom secira hrvatsku stvarnost. Naš vjerni prijatelj Sajma Boris Dežulović, rođen s pogledom na Poljud, dolazi s Bilim librom 2.
Magdalena Blažević ovaj put se vraća velikoj temi izvanvremenske ljubavi u romanu Sezona berbe, a veseli nas i knjiga poezije Nakupine straha svestranog umjetnika Darka Cvijetića u novom programu Bookstan predstavlja. Slavenski đardin donosi i osebujni književni svijet našeg dragog Andreja Nikolaidisa koji će predstaviti knjigu Antonije napušta Boga.
„Nije što su naši“ cijela je jedna lista pulskih autora, dugogodišnjih suradnika Sajma – Leonida Kovač donosi Rasprizorenja, Andrea Matošević knjigu o filmu i Uljaniku Kolos Jadrana, a s ponosom predstavljamo dvodijelnu monografiju Matije Ferlina.
U prvom programu Sajma oprostit ćemo se od našeg dragog suradnika, Lectora Ludensa, velikog povjesničara dr. Miroslava Bertoše s njegovom knjigom biografskih zapisa „Trošenje života: gdje je život što ga izgubih živeći“,
U kontekstu aktualne političke slike sigurno će biti zanimljivo gostovanje Ozrena Žuneca, uvaženog sociologa i filozofa u čijem je znanstvenom fokusu fenomen rata.
Program Intime ugostit će poznatog publicista Borisa Rašetu s knjigom Tito povjerljivo i osobno, ali i velikog konceptualnog umjetnika Bracu Dimitrijevića koji će predstaviti autobiografiju Louvre je moj atelje, ulica moj muzej.
Izuzetno su vam važni i istarski književnici, ali i glazbenici. I ove godine mnogi od njih imaju priliku predstaviti se u sklopu programa posvećenog Franku Lukežu. O čemu je riječ?
Od prvog Sajma su Istra, njeni umjetnici, znanstvenici, autori, sve njene nijanse i slojevi, naš mali svemir koji je u stalnom doticaju s velikim svijetom. Istra je naš Mikrokozmos. I upravo je to tema kojom ćemo iduće godine obilježiti za nas važnu 30. obljetnicu. Ove smo godine utemeljili mali „sajam u sajmu“, Histrokozmos, kojem je tema Saga o vinu, a posvećen je Franku Lukežu. Veliki „gastrozof“, osebujni nakladnik, publicist bio je jedan od mikrokozmosa Istre, a njegovo nasljeđe nam pomaže u promišljanju karaktera Istre danas, što je motiv Histrokozmosa. Program počinjemo predstavljanjem poslovica o iću i piću koje je Franko, a što je manje poznato, godinama prikupljao te će ih naredne godine objaviti Hrvatska sveučilišna naklada. Svakoga dana u podne i kvarat, Kavana Mozart bit će pozornica Histrokozmosa , čije je autoironijsko ime osmislio Mauricio Ferlin i oblikovao plakat sav sazdan od „krhotina Istre“. Sudjelovat će redom mikrokozmosi Istre – Milan Rakovac, Tamara Obrovac, Dario Marušić, Roberta Razzi, Edi Maružin i Korado Korlević. S njima su i autori Sajma – Boris Dežulović, Vlaho Bogišić, Ivica Ivanišević, Vladislav Bajac, Dragutin Lucić Luce, Andrej Nikolaidis, Živko Skračić i Sinan Gudžević. Oni će zajedno s vinarima Vinistre i sommelierima Hrvatskog sommelier kluba, tvoriti Sagu o vinu kroz literaturu, filozofiju, antropologiju i enologiju. Veliko finale programa bit će u nedjelju, 3. prosinca, u 19 sati na velikoj pozornici Sajma u Crvenom salonu, kada će Korado Korlević svojim predavanjem Ples mrtvaca najaviti 30. Sajam.
U suradnji s partnerima realizira se i prodajni dio Histrokozmosa na velikoj pozornici centralne dvorane Doma hrvatskih branitelja. Tu će biti izložena djela istarskih izdavača te osebujan antikvarijat Tereze Pulja, a vinari Vinistre imat će svoju vinoteku. U prodaji će biti i poklon-vrećice „Litar literature“, a riječ je o darovima koji spajaju vino i literaturu.
Sajam se održava u Domu hrvatskih branitelja koji je doista idealna sajamska lokacija. Pozdravljate li ideju da DHB postane Palača kulture?
Mogu samo reći: onaj koji vrati Puli Marine Kasino i napravi od njega Palaču kulture bit će upisan u njenu povijest. I hvala Gorki Ostojić Cvajner na ovoj kapitalnoj, prevratničkoj inicijativi. Palača kulture neophodna je za razvoj kulture grada. Bez nje, zauvijek ćemo „skvotati“ ili biti podstanari koji se mogu izbaciti na ulicu kad god se gazdi prohtije. Zauvijek ćemo trošiti nerazumne novce na stanarine, nerazumnu količinu vremena kako bismo prostore u kojima radimo samo donekle učinili pristojnima, umjesto da ih utrošimo u kvalitetne programe i nove kulturne inicijative.
Koliki je interes nakladnika za sudjelovanje na Sajmu? Koliki popust očekuje kupce?
Imamo veliki interes hrvatskih nakladnika, a javljaju nam se i oni iz regije. Poseban je interes malih nakladnika kojima je pulski Sajam jedini na kojem nastupaju, jer su im drugi sajmovi nedostupni. Mi ravnopravno predstavljamo velike i male izdavače i to je posebnost pulskog Sajma. Veliki dio Sajma ispunjen je „nevidljivim“ knjigama, izuzetno vrijednim naslovima koje je teško pronaći u knjižarama i web shopovima, koje i mediji marginaliziraju jer njihovi izdavači nemaju snažne promotivne kampanje. Zato je na pulskom Sajmu moguće vidjeti (i kupiti) knjige koje nigdje drugdje nećete moći naći.
Popusti su od 20 do 70 posto, ovisno o nakladniku koji izlaže i godini izdanja knjige. Prema Uredbi o jedinstvenoj cijeni knjige, naslovi koji su objavljene ove godine ne mogu imati popust veći od 20%. Naslovi starijeg datuma, bit će s puno nižim cijenama od onih zapisanih na knjizi.
U kojoj se mjeri kupuju, pa i čitaju knjige danas?
Kupovina knjiga i čitanost nisu ista kategorija. Ne mislim da se malo čita, dapače, čitatelja je sve više, a o tome svjedoče, prije svih, prepune knjižnice u kojima se traženi naslov ponekad čeka i mjesec dana. Ali manje se kupuje. Da opet ne spominjem kakva nam je generalno platežna (ne)moć, mislim da je pad prodaje u odnosu na ona davna „zlatna vremena“, uzrokovan i promjenom načina života. Nestaje tradicija stvaranja obiteljske biblioteke koja se nasljeđuje. Zvuči apsurdno, ali nedostaje i kupovina knjiga „na metre“, moda velikih regala koje treba napuniti, naravno, kompletima klasika. Prvi vlasnici tih knjiga rijetko su ih uzimali u ruke, ali su zato za njima posezali njihovi nasljednici. Danas, u puno manjim regalima ne caruju više knjige već memorabilije s egzotičnih putovanja.
U kojoj su fazi pripreme i kolika ekipa radi Sajam?
U foto-finišu smo. Za koji dan ulazimo u Dom hrvatskih branitelja gdje počinjemo dizati police i stvarati pravi knjiški grad. Već stižu knjige u Pulu. Izložit ćemo više od 20.000 naslova. Tijekom godine, sve do početka rujna, na Sajmu rade samo tri osobe, sad nas je već puno više, a na samom Sajmu bit će nas oko 70. Posebno mi je drago što gotovo polovicu ekipe čine studenti pulskog Sveučilišta.
Odjeci Sajma su veliki, on je već odavna nadaleko poznat. Idući vam je 30., jubilarni. Kako se osjećate kad se osvrnete unazad i shvatite što ste sve u protekla tri desetljeća učinili? Nije tajna da su mnogi zahvaljujući Sajmu zavoljeli književnost i čitanje, a mnogi od nas sudjelujući u njegovoj organizaciji stjecali vrijedna iskustva i znanja, ali i neprocjenjiva poznanstva.
Prije gotovo 30 godina bila sam u Delfima. Tamo je običaj da se nasloniš na „pupak svijeta“ i poželiš životnu želju. Moja je bila: samo da ne bude dosadno! I, vjerujte mi, nije bio dosadno. Nekako vjerujem da nije bilo dosadno ni publici na Sajmu, ni mojim suradnicima. I to smatram svojim životnim uspjehom.