Kultura je ključni dio svakodnevice i formiranja okoline
(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: Umjetničko djelovanje Gee Rajić i Josipe Škrapić
Tekst Tajana ILIĆ • Fotografije iz arhiva udruge Forma
Da mladi umjetnici i umjetnice u Istri svestrano rade punom parom, svjedoče Josipa Škrapić i Gea Rajić, koje su ove godine dobile potporu Istarske županije te Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost na jedinstvenom natječaju koji potiče stvaralaštvo mladih u umjetnosti. Josipa Škrapić tako je dobila novčanu potporu u bruto iznosu od 2.000 eura za film „Mižerija“, dok je Gei Rajić je pripalo 2.300 eura za znanstveno-fantastični eksperimentalni film „Medvjeđi luk“.
Film Gee Rajić, koji se pred brojnom publikom premijerno prikazao u Galeriji SKC Studentskog kulturnog centra u Rijeci 12. siječnja u 19 sati, uvelike se bavi komunikacijom između svjesnog i nesvjesnog te utjecajem jezika u interpretaciji zbilje. Radnja je smještena u budućnost u kojoj protagonistica dešifrira jezik i simbole nesvjesnog pomoću uređaja za čitanje snova. Uloge u filmu maestralno su odigrale Josipa Škrapić, Lucija Brkić i Ema Šuran, dok je za glazbu bio zadužen David Blažević.
„Motivacija za film došla je kad me, razmišljajući o žanru znanstvene fantastike, zainteresirala tema tumačenja i interpretacija snova kao i povezivanje simbolike, mitova i slično. Usto, zanimljiv mi je koncept jezika i njegov utjecaj u oblikovanju stvarnosti, kao i način na koji jezik utječe na nas, naše razmišljanje i viđenje svijeta. Koliko smo, ustvari, omeđeni vlastitim jezikom“, kaže Gea Rajić.
Kao lokacije za film korištena su mjesta u Istri, kao i Petrova Gora, a spomenici bivše države sjajno su se uklopili u mistiku futurističke scenografije. Spomenik u Petrovoj Gori je tako, kao centralni scenografski element, odabran kao glavni motiv zbog svoje organičke i kružne unutrašnjosti koja podsjeća na čovjekovu ili utrobu kakvog živog organizma. Scenarij filma kombinacija je autoričine struje svijesti te određenih nadrealističkih elemenata romana „Hazarskog rečnika“ Milorada Pavića.
Film u trajanju od 22 minute Gea Rajić je, kako sama navodi, snimala u manjim prekidima godinu dana. U svojoj praksi često koristi pretapajuće prijelaze, čime iskustvo doživljaja zadobiva posebno iskustvo fantazmagoričnosti, što je mlada riječka publika primila veoma dobro, a Geu Rajić po završetku projekcije pozdravila oduševljenim aplauzom.
Film je sufinanciran sredstvima Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci te sredstvima Istarske županije i Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije.
Projekt „Mižerija“ Josipe Škrapić bavi se dokumentiranjem osoba koje svoje vrijeme provode u istoimenom medulinskom lokalu. Protagonisti filma većinski su žitelji Medulina, muškarci koji na specifičan način prkose današnjem vremenu i ostaju autentični sebi, a možda žive najbliže mediteranskom idealu življenja kojeg vrlo često romantiziramo i priželjkujemo.
„U fokusu filma je provođenje vremena i razgovor s mještanima koje znam cijeloga života, uključujući mog oca koji je niz godina radio kao ribar te je također Medulinac. Ovo intimno svjedočanstvo postaje artefaktom vremena koje protječe, a koje želim obuhvatiti u filmu za sljedeće naraštaje kojima možda promiče ljepota Medulina, s naglaskom na autentični prikaz kulturnog identiteta mještana kroz njihove ribarske priče, priče o Medulinu, običajima i slično“, kaže autorica.
Škrapić u svojim radovima većinom pristupa na dva načina: introspektivno i etnografski, a ovoga puta oslanja se na etnografski pristup. Samo snimanje filma trajalo je dva mjeseca, uz kratke prekide. U montaži su korišteni žamori samog lokala i govor mještana, a umjetnica u radu preferira jednostavnost, organsku i sirovu formu bez dodatnih efekata, kako bi što neposrednije dočarala autentičnost i dinamiku zamišljenog koncepta i strukture. „Mižerija“ je tako ispunjena neopterećenim humorom mještana, te toplom otvorenošću i bliskošću jedne zajednice u duhu mediteranskog ozračja. Inspiraciju pronalazi u zadnjim tragovima autentičnosti Medulina, koja nestaje pod teretom nadirućeg masovnog turizma, te na taj način ovaj projekt postaje zapisnik vremena mikrokulture na ostavštinu budućim generacijama.
Autorica projekt planira prijaviti na razne natječaje, a premijera se očekuje na proljeće ove godine.
Gea Rajić i Josipa Škrapić su aktivne su na kulturno-umjetničkoj sceni, sudjeluju u organizaciji i provođenju raznih radionica kao što je „(Ne)formalan zvuk“, a u suradnji s pulskom udrugom Proces i radionicu „Zrcaljenje“. Zajedno s nekolicinom ostalih umjetnika i umjetnica ostvaruju i fanzin „Kulturni identitet Istrijana“, kojim na individualan način i posebnim stilom portretiraju pojedince i dočaravaju specifičnost načina života i ljudi ovoga područja. Fanzin „Kulturni identitet Istrijana“ namjeravaju izdavati svake godine u cilju stvaranja arhive osoba koje oblikuju društvo u Istri. Obje su umjetnice i suosnivačice udruge Forma, sa sjedištem u gradu Pazinu. Osnovana koncem 2021. godine, okuplja mlade članove i članice iz Istre.
„Vraćanjem u rodni kraj osjetio se nekakav jaz, odnosno praznina u sadržaju grada Pazina, osobito za mlade osobe, tako je jedan od razloga osnivanja – stvaranje kulturnog, umjetničkog i zabavnog sadržaja. Osim organizacije sadržaja, većina članova su kreativne mlade osobe, željne stvaranja i rada, tako da je jedan od ciljeva bila i produkcija i promocija radova. Kroz otvorene natječaje i pozive preko društvenih mreža izlazimo van aktivnosti samih članova i proširujemo sudjelovanje i ostalih zainteresiranih kreativaca. Osim Pazinjana, udruzi su se pridružili i nekolicina članova iz drugih dijelova Istre, čime širimo djelovanje na širem području Istre“, pojašnjava Gea Rajić.
Udruga se bavi širokim područjem djelovanja, pa tako sudjeluju u organiziranju manifestacija, radionica, otvorenih natječaja, produkcije videoradova, fanzina, promociji radova umjetnika na društvenim mrežama i ostalo.
Kao jedan od većih uspješnih projekata Forme svakako valja spomenuti Samanj kulture, održan u prostorima Kaštela u Pazinu 25. kolovoza prošle godine. Ovaj interdisciplinarni kulturno-zabavni projekt posjetiteljima je ponudio raznovrsni kulturno-zabavni sadržaj, poput skupnih izložba, radionica, predavanja, recitala, igara za djecu, animiranih filmova za djecu i odrasle, kratkometražne filmove, turnir u briškuli i trišetama, da bi večer zaključili koncertom. Kako navode članovi i članice Forme; sav sadržaj projekta djeluje s ciljem umrežavanja, dijeljenja znanja i iskustava među pružateljima kulturnih sadržaja iz različitih područja djelovanja, a prezentacijski program Samanja umjetnicima je pružio neposredan kontakt s lokalnom zajednicom i ostalim učesnicima, dok je okupljenim posjetiteljima približio umjetničke i kulturne aktivnosti, te rad mladih umjetničkih snaga.
Projekt je nastao u suradnji s Muzejom Grada Pazina i Etnografskim muzejom Istre te partnerstvima s Pučkim otvorenim učilištem u Pazinu, Društvom likovnih stvaratelja – CRUX i Centrom za mlade ALARM Pazin. Projekt financira Grad Pazin, Istarska županija – Regione Istriana te Upravni odjelu za kulturu i zavičajnost, te Turistička zajednica središnje Istre.
Naglašavaju da, s obzirom na uspješno održano prvo izdanje, u planu imaju i drugi Samanj ove godine. O radu u kulturi navode:
„Teško je baviti se kulturom zbog manjka publike zainteresirane za ovakvu vrstu sadržaja, za razliku od zabavno komercijalnih sadržaja ili sporta koji primamljuju više ljudi. S druge strane, to nas motivira, budući da su ovakvi projekti idealni za širenje publike i približavanje kulture široj masi. Uključivanjem kulture u zajednicu na opušten i zabavan način može doprinijeti općem shvaćanju da je kultura nešto čega se moramo pribojavati jer nam je možda nepoznata, a zapravo je ključni dio svakodnevice i formiranja okoline“, napominju članice Forme.
Josipa Škrapić rođena je 1997. godine. Završila je Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna na kiparskom odjelu 2016. godine. Preddiplomski studij završava 2019. godine na Akademiji Umjetnosti, na Sveučilištu u Novoj Gorici u Sloveniji, na studiju digitalnih umjetnosti i praksi, na odsjeku suvremenih umjetničkih praksi. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, 2021. godine, na smjeru novih medija. Članica je HDLU Istre, Udruge Forma i Društva vizualnih umjetnika – CRUX. Izlagala je na više skupnih izložbi i dvije samostalne. U svome se radu zanima za kulturološka pitanja, svakodnevicu i društvo, kao i za osobna iskustva i introspekciju koje uklapa u rad kroz razne medije.
Gea Rajić rođena je 1997. godine. Diplomirala je 2023. na studiju Vizualnih komunikacija i grafičkog dizajna u Rijeci (APURI). Bavi se videom, izradom glazbenih spotova i radi kao neovisna dizajnerica. U suradnji s glazbenom institucijom Putokazi ostvaruje glazbeno-eksperimentalni „Omnibus Meandri“, koji osvaja „The Grand Prix Golden Violette“, prestižnu nagradu Parma International Music Film Festivala. Na Europskoj prijestolnici kulture u Rijeci sudjeluje kao autorica u projektu Lungomare Art. Krajem 2021. godine osniva udrugu Forma čija je aktivna članica. Surađuje sa Međunarodnim studentskim filmskim festivalom (STIFF) kao dizajner i bavi se dizajnom za razne projekte i događanja Studentskog kulturnog centra u Rijeci.
Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.