Svatko treba izaći iz ormara kad je spreman – nije u redu „outati“ druge
Proces 2023. – Espi Tomičić gostovao u Circolu
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
Udruga Proces 2024. godinu započela je posljednjim događanjem iz manifestacije „Proces 2023“, programom „Do ciacole con Espi Tomičić“ koji je 22. siječnja u pulski Circolo doveo pisca i dramaturga Espija Tomičića.
Kako je rekla Ana Bačić iz udruge Proces koja je moderirala razgovor, Tomičić je autor dramskih tekstova, kratkih priča i eseja. Član je feminističkog kolektiva fAKTIV i Arbajt kolektiva. Dobitnik je dvije Nagrade za dramsko djelo Marin Držić koju dodjeljuje Ministarstvo kulture Republike Hrvatske u svrhu poticanja hrvatskog dramskog i kazališnog stvaralaštva. Djela su mu postavljana u Gradskom kazalištu Gavella i u Zagrebačkom kazalištu mladih, a sudjeluje i u projektima postavljenima u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu.
Tomičić je ispričao kako je oduvijek htio pisati, ali nije mislio da mu to može biti posao. Razmišljajući o studiju saznao je za dramaturgiju i to ga je privuklo, iako nije znao da će se na studiju, osim pisanja, baviti i glumom, kazalištem…
Najteže mu je, rekao je, pisati dramske tekstove s puno likova. Stoga se više bavio pisanjem scenarija za koji prvo razradi likove i temu. S obzirom na to da sad piše uglavnom po narudžbi, naviknuo se na tempo i dinamiku rada. Rekao je kako tekst i kazalište odvaja, a dramski tekst kad napiše i ono se postvi na scenu, više ne smatra svojim, stoga kaže da nije posesivan kad su njegovi tekstovi u pitanju.
Na pitanje je li za njega pisanje terapija, odgovorio je kako mu je više ples terapija.
Tomičić je i aktivist no sada, za razliku od ranijih godina, bira bitke koje će voditi i stvari za koje će se boriti. Na rezidenciji u Savičenti radio je na predstavi „Boys, boys, boys“ i ispričao je kako je dramaturgija za plesnu predstavu za njega je bila nešto sasvim novo.
„Mislim da nisam napravio baš dobar posao. Za plesni proces treba imati neko vrijeme. Tema mi je bila zanimljiva, ali nisam se snašao dramaturški“, priznao je.
Ne smatra se trans ili queer piscem, mnogi, kako kaže, danas stvaraju queer likove, to je in, iako mnogi to ne rade dobro.
Boriti se valja, ističe, za nezavisnu umjetničku scenu, teško je živjeti od umjetnosti, priznaje.
„Kad napišem knjigu odlazim na tribine i od toga živim, ne od pisanja. Isto kao što nakon predstave održavam radionice pa se tu nešto može zaraditi, ne nužno samom predstavom“, rekao je.
Tomičić je od 2020. član Arbajt kolektiva čiji su članovi i plesači, povjesničarka umjetnosti, producent zvuka, koreograf… U kolektivu rade u kazalištu, galerijama, postavljaju instalacije. Putem jednog projekta gostovali su u HNK‑u i skvotirali ga na 24 sata tijekom kojih su izvodili. Inače, najvećim problemom nezavisne scene smatra manjak prostora i mali broj izvedbi predstava i performansa.
Govoreći o slučaju Zambija rekao je kako ljude treba educirati jer mnogi misle da će im djeca odlučiti postati transrodne osobe, što, naravno, nije istina.
„Proces je promijeniti spol, roditeljima je to teško prihvatiti, što je razumljivo“, kaže.
Smatra kako svatko treba izaći iz ormara kad je spreman i da nije u redu „outati“ druge.
Na kraju je Tomičić rekao kako čita Noru Verde, Ivanu Bodrožič, Jasnu Žmak, Moniku Herceg i Tomislava Zajca te preporuča i poeziju koja je pomalo zanemarena, a kaže kako treba ići na izložbe i gledati predstave.
U sklopu cjelogodišnje manifestacije „Proces 2023“ u Puli su organizirane izložbe „Odlučna“ Nine Đurđević, „Plivati kao ti ne može svatko“ Josipa Kresovića i „Desire Paths“ Lare Varat. Održao se razgovor s nagrađivanom slovenskom pjesnikinjom, novinarkom i urednicom Anjom Zag Golob, projekcija filma „Čopor pičića“ i veliki nastup House of Flamingo. Vizualni identitet manifestacije i promotivne materijale za sva događanja osmislio je i izradio mladi pulski dizajner Erik Burić.
Događanja je posjetio veliki broj mladih, čime se podcrtala važnost organiziranja programa koji za cilj imaju kroz umjetnost otvoriti pitanja diskriminacije, jednakopravnosti i prihvaćanja.
Program „Proces 2023“ realiziran je sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Istarske županije, Grada Pule i Turističke zajednice grada Pule.