Radionica Elektromagnetsko mapiranje grada i interaktivni performans “Ogrtač za nevidljivo i nečujno”
B. V.
Hrvatsko udruženje interdisciplinarnih umjetnika HUiU poziva učenike/ice pulskih srednjih škola na sudjelovanje u radionici elektromagnetskog mapiranja grada Pule i interaktivnom performansu »Ogrtač za nevidljivo i nečujno«. Radionica se održava od 26. do 29. veljače 2024. godine.

Radionicu su osmislili i provode interdisciplinarni umjetnici Lavoslava Benčić i Simon Macuh iz Slovenije.
Na radionici elektromagnetsko mapiranje grada polaznicima će biti predstavljen koncept i važnost prisustva elektromagnetskog sijevanja u urbanoj sredini te ciljevi, metode i alati za provedbu radionice. U praktičnom dijelu radionice polaznici izrađuju svoj elektromagnetski detektor (EM). Potom s voditeljima radionice odlaze u centar grada Pule i svojim EM detektorom istražuju izvore elektromagnetnih sijevanja te ih snimaju. Uobičajeni izvori elektromagnetskih valova u gradu su elektro ormarići, antene, automobili, parkirni automati… U završnom dijelu radionice polaznici uz pomoć voditelja obrađuju snimljene zvučne zapise. Potom na kartu Pule dodaju fotografije i opise lokacija na kojima su snimili te ih povezuju sa snimljenim i obrađenim zvučnim zapisima. Posljednjeg dana radionice polaznici sudjeluju u osmišljavanju i izvedbi performansa “Ogrtač za nevidljivo i nečujno” kroz koji predstavljaju javnosti rezultate svojeg rada.
Prijave i dodatna pitanja: info@huiu.hr, huiu@huiu.hr ili slanjem poruke na Facebook stranici HUiU‑a.
Program radionice:
Prvi dan (26. 02.): od 16 do 20 sati; HUiU BLOK, Laginjina 7, Pula
Opis: uvodno predavanje i predstavljanje primjera dobre prakse; izrada elektromagnetskih detektora za elektromagnetsko mapiranje grada Pule
Drugi Dan (27. 02.): od 16 do 20 sati; HUIU BLOK, Laginjina 7, Pula i centar grada Pule;
Opis: nastavak rada na izradi elektromagnetskih detektora; odlazak u centar Pule i snimanje elektromagnetskih zvukova/isijavanja
Treći dan (28. 02.): od 16 do 20 sati; HUiU BLOK, Laginjina 7, Pula
Opis: obrada zvukova snimljenih tijekom elektromagnetskog mapiranja; izrada interaktivne karte grada Pule i označavanje mjesta (fotografije, opis i sl.) na kojima su
Četvrti dan (29. 02.): od 16 do 20 sati; Društveni centar Rojc, Gajeva 3, Pula
Opis: osmišljavanje i izvedba performansa »Ogrtač za nevidljivo i nečujno te predstavljanje postignutih rezultata tijekom sudjelovanja u radionici.
Više o radionici:
Integrirane prakse u umjetnosti i elektronici
Elektromagnetsko mapiranje grada
(radionica i interaktivni performans)
Radionica istražuje na presjeku znanosti i umjetnosti prirodne i društvene pojave kroz kontekst ekologije prostora. Njen cilj je znatiželjno otkrivanje i jasno prikazivanje djelovanja prirodnih sila u području koje je skriveno našim osjetilima, ali nas potpuno okružuje. Ekološki aspekt radionice sastoji se u tome da zajedno razmišljamo i podižemo svijest o postojanju nevidljivih i nečujnih slojeva svijeta kroz tehnološke i umjetničke procese, koji imaju velik utjecaj na naše živote i još uvijek nepotpuno predvidljive posljedice na kvalitetu života budućih generacija. Prethodno znanje ili posebne vještine nisu potrebni za sudjelovanje na radionici.
Elektromagnetika je grana fizike koja se bavi proučavanjem elektromagnetskih polja, elektromagnetskih sila i elektromagnetskih pojava. Ima mnoge praktične primjene u svakodnevnom životu, uključujući generiranje električne energije, elektromagnetske uređaje kao što su elektromagneti, transformatori i motori, bežične komunikacije (kao što su radiovalovi, mikrovalovi i elektromagnetski spektar), optiku i mnoge druge tehnologije. Elektromagnetika je temeljni koncept u modernoj fizici i igra ključnu ulogu u razumijevanju prirode svjetlosti, elektriciteta i magnetizma.
Izvori elektromagnetskih pojava mogu biti prirodni i umjetni. Svi električni uređaji koje koristimo emitiraju umjetne EM valove, i čak oko svakog kabla koji te uređaje napaja, možemo detektirati elektromagnetske valove. Umjetni elektomagnetski valovi su u našoj okolini više milijuna puta jači od prirodnog (Sunce), pa ovaj fenomen također nazivamo elektrosmog.
Elektromagnetsko mapiranje je geofizička tehnika za detekciju elektromagnetskih valova ili zračenja u unutarnjem ili vanjskom prostoru. Pomoću relativno jednostavnog elektroničkog uređaja poput “elektrosluha”, možemo pronaći elektromagnetska polja, koja se u uređaju pretvaraju u zvučne signale koji postaju čujni u području ljudskog sluha.
Na radionici Elektromagnetsko mapiranje grada, u uvodnom dijelu, predstavljamo koncept i važnost prisustva elektromagnetskog sijevanja, ciljeve, metodu i alate istraživanja. U praktičnom dijelu radionice, sudionici izrade svoj EM detektor. Hodajući gradskim ulicama, tim EM detektorom istražuju izvore elektromagnetnih sijevanja i snimaju ih. Uobičajeni izvori elektromagnetskih valova u gradu su elektro ormarići, antene, automobili, parkirni automati … Posebna pozornost može se posvetiti uređajima koji se koriste u specifične svrhe ako je to usklađeno sa specifičnom publikom (npr. za invalide: liftovi, defibrilatori, električna kolica …). U završnom dijelu radionice obrađujemo rezultate – zvučne zapise. Potom na kartu grada dodajemo fotografije i opise lokacija te ih povezujemo sa zvučnim zapisom. Potičemo sudionike radionice da svoje rezultate predstave javnosti i sudjeluju u drugom dijelu projekta – performansu “Ogrtač za nevidljivo i nečujno”.
Ogrtač je u interaktivnoj intermedijskoj izvedbi – performansu “Ogrtač za nevidljivo i nečujno” metafora druge kože koja nas razdvaja i istovremeno štiti od utjecaja sunca, najvećeg prirodnog izvora elektromagnetskih zračenja. Centralni element izvedbe je e‑tekstilni ogrtač koji okružuje tijelo performera. Djeluje u živo, kao prijemnik valova iz EM izvora i prenosi ih u područje ljudskog slušnog i vizualnog opažanja. U zvučnu sliku su uključeni i snimci mapiranih elektromagnetskih valova, koji su sakupljeni tokom radionice, a oni se usklađuju sa zvukom u živo i zvučno-reaktivnom slikom kako bi se pretvorili u novo cjelovito ostvarenje. Događaj podrazumijeva aktivno učešće sudionika radionice i/ili publike.
Izvedba istovremeno odaje počast Suncu, koje se ove godine približava vrhuncu jedanaestogodišnjeg ciklusa elektromagnetskih aktivnosti tijekom kojeg se polovi Sunca mijenjaju, a tada Sunce ima najveći utjecaj na naš planet, pa kroz taj vidik možemo špekulirati npr. o (ne)predvidljivosti prirodnih pojava na Zemlji, o utjecaju na zdravlje.
Izvedba radionice:
Trajanje: 40 min (uvodno predavanje) + 4 – 5 sati izrada EM detektora + 90 min (praktični rad u gradu) + 3 sata (obrada zvuka i mapiranje rezultata) + 40 min (uvježbavanje performansa)
Prilikom izvođenja radionice važno je osigurati tehničke uvjete za kvalitetno izvođenje uvodnog predavanja, praktičnog rada (izrade EM detektora, obradu zvuka i mapiranja rezultata). Radionica je namijenjena manjoj skupini sudionika, što omogućava interaktivni pristup i individualnu pažnju.