Otvorenje izložbe „VIOL AZIONI“ u Muzeju Lapidarium i Zajednici Talijana
Tekst i fotografije Marko ŠORGO
U Novigradu, gradu koji s obzirom na svoju veličinu puno ulaže u umjetnost, početkom ožujka je otvorena peformativna izložba nazvana Viol azioni. Postav je nastao na poticaj talijanske mreže nevladinih udruga nazvane Espansioni koja je nastala 2012. godine, okuplja uglavnom žene, ne samo umjetnice i promiče ravnopravnost među spolovima. Izložba je većinom amaterskog karaktera, a autori su na temu nasilja nad ženama i akcija za suprotstavljanju istome pristupili na kreativan način s ljubičastom bojom kao zajedničkim nazivnikom, a sve te poveznice objedinjuje i sam naziv Viol azioni. Posrijedi je treća etapa ove putujuće izložbe s podnaslovom “Putovima ženskog stvaralaštva”.

Umjetnici iz školskih klupa
Tvorci ovog postava su većinom učenici koji pohađaju srednju umjetničku školu “Enrico e Umberto Nordio” u Trstu, od kojih su mnogi prisustvovali predstavljanju. Odgovorili su na ovu temu poezijom, fotografijom, skulpturom, performansom i modnim dizajnom, a tekstovi nekih od pjesama također su dio ovog postava. Za svoj rad su nagrađeni medaljom od strane predsjednika Republike Italije,
Ovaj događaj kojeg je osmislila dugogodišnja talijanska aktivistica za ženska prava i koordinatorica mreže Espansioni Ester Pacor priređen je na dvije lokacije i uz potporu dvije ustanove, ZT Novigrad i Muzeja Lapidarium, a u svakoj je izloženo po 19 likovnih djela.

U prostorijama Zajednice Talijana Novigrad postav je otvorila njena predsjednica Cristina Fattori dok je podpredsjednica Istarske Županije Jessica Acquavita istakla da se nedovoljno priča o ženama i o njihovoj kreativnoj snazi koja je značajna. Istina je da je između prikrivene i otvorene agresije često mala razlika i na to moramo posebno obratiti pozornost, te biti senzibilni i senzibilizirati druge, zaključila je.
Drugi dio ovog događaja održan u Muzeju Lapidarium predstavila je arheologinja Anika Mijanović.

Prenijeti poruku borbe mladim generacijama
Prisjećajući se o ideji nastanka izložbe, Ester Pacor je napomenula da je važno prenijeti ideje borbe za jednakost mladim generacijama, zato se i obratila Manueli Cerebuch, ravnateljici umjetničke škole koja je prihvatila suradnju.
Učenici su izveli performans koji su sami osmislili, a sastojao se od čitanja poezija, uz istovremeno vješanje obojenih tkanina na sušilo za rublje, te svojevrsnom modnom revijom na kojoj je predstavljen po jedan, tematski ukrašen, odjevni predmet vezan za svaku poeziju.

Izloženi radovi su većinom izvedeni slikarskom i fotografskom tehnikom, a najčešće predočuju implicitno i eksplicitno teške posljedice nasilja nad ženama i njihove boli.
Između ostalih, pročitana je pjesma i pjesma nazvana “Ako se sutra ne vratim” Peruvijanke Cristine Torres Cáseres koja je postala svojevrsna himna protiv nasilja nad ženama u Italiji.
Tri domaće umjetnice doprinijele su ovom projektu, to su pjesnikinje Martina Dagostini i Natali Paoletić koje su pročitale svoje stihove, dok je konceptualna umjetnica Dragana Sapanjoš sudjelovala sa svojom skulpturom u Lapidariumu.

Umjetnost zasigurno nije dovoljna da bi se riješio problem nasilja nad ženama, to je nažalost naša realnost, no svaki javni nastup koji o tom problemu govori je važan jer ga stavlja u središte pozornosti. Izložbu je moguće posjetiti do 30. ožujka.