Pulski fokus: Iskra stvaranja – predstavljena knjiga „Jato i druge pripovjetke“ Gordana Poropata

Tekst i fotografije Daniela KNAPIĆ

18.04.2024.

U Gradskoj knjiž­ni­ci i čita­oni­ci Pula proš­log je pet­ka odr­ža­na pro­mo­ci­ja knji­ge jed­nog novog istar­skog auto­ra, Puležana Gordana Poropata. Riječ je nje­go­voj prvoj zbir­ci krat­kih pri­ča nas­lov­lje­noj „Jato i dru­ge pri­po­vjet­ke“. Objavljena je kon­cem proš­le godi­ne u nak­la­di Izvori, uz finan­cij­sku pot­po­ru Grada Pule. O knji­zi su govo­ri­li knji­žev­ni­ca Natalija Gregorinić i Nenad Popović, knji­žev­nik i publi­cist, mode­ra­to­ri­ca je bila Iva Lanča Joldić, a ugo­dan glaz­be­ni inter­me­zzo pri­re­dio je gita­rist Boro Lukić.

Tijekom veče­ri pro­či­ta­no je neko­li­ko pri­ča iz zbir­ke, a Nenad Popović je oci­je­nio da Poropat piše jedan pre­kras­ni, ugla­đen što­kav­ski jezik (na što je Natalija Gregorinić doda­la „I pre­kras­nu čaka­vi­cu!, budu­ći je u zbir­ku uvr­šte­na i jed­na pri­ča na dija­lek­tu.): „Lijepo u knji­zi je nje­go­vo maj­stor­stvo. Gotovo nevje­ro­jat­no je da net­ko, tko više nije dije­te, pro­pi­še sa 100 pos­tot­nom stil­skom sigur­noš­ću, da piše saže­to, plas­tič­no i bez i jed­ne reče­ni­ce viška. Nigdje ne pod­li­je­že onom zavod­lji­vom tre­nut­ku pisa­nja kad se želi nešto doda­ti, nekak­ve efek­te, lite­rar­ne figu­re i sl. Od kud Gordanu Poropatu to maj­stor­stvo, ne znam. Poznajem jako puno hrvat­skih i dru­gih pisa­ca i moram reći da rijet­ko koji od njih uspi­je napi­sa­ti ova­ko čis­tu, lije­pu i sadr­žaj­nu knji­gu“, kazao je Popović, doda­ju­ći kako to nije knji­ga reto­ri­ke ili nekak­vo pri­zi­va­nje aso­ci­ja­ci­ja, već jed­no vrhun­sko novi­nar­stvo una­trag, jed­na kon­kret­na evo­ka­ci­ja deta­lja od kojih sva­ka pri­ča sto­ji apso­lut­no, a cje­li­na se čita kao roman ili album koji listate.

Naglasio je da nije iz Pule, ne zna gdje je bila pro­da­va­oni­ca Kluz, res­to­ran Istra, sta­ra bol­ni­ca i dru­ge loka­ci­je koje se pojav­lju­ju u knji­zi i što je danas tamo, ali sma­tra da je riječ o iznim­no dobro napi­sa­nom šti­vu koje se upi­su­je u sada već jedan vid knji­žev­nos­ti o Puli (naveo je Ugussijev „Podijeljeni grad“, Rakovca, Velikića, Bertošu i dru­ge kod kojih je nala­zio deta­lje o ovom gra­du o kojem, čini se, nije lako pisa­ti). „Poropatovo pisa­nje dola­zi kao kon­tra­pun­kt, on je savr­šen pro­ma­trač koji piše bez pre­ten­zi­ja tuma­če­nja, mani­pu­li­ra­nja, pre­obra­ća­nja… Čestitam vam na Gordanu Poropat!“, poru­čio je publi­ci Popović.

„Gordan Poropat ( rođen u Puli 1955.) nepoz­na­to je ime u hrvat­skoj knji­žev­nos­ti, no već ovom prvom zbir­kom od 44 krat­ke pri­če zas­lu­žu­je da ga lju­bi­te­lji dobre pri­po­vjed­ne pro­ze upoz­na­ju i zavo­le“, pisa­lo je u naj­a­vi doga­đa­ja. Naš knji­žev­ni „late blo­omer“ pojas­nio je kako u knji­zi bilje­ži svo­ja sje­ća­nja i aneg­do­te koje je obič­no pre­pri­ča­vao pri­ja­te­lji­ma i, budu­ći je uvi­jek imao veli­ko druš­tvo, to mu je bilo dovolj­no (broj­na publi­ka te veče­ri, mahom sas­tav­lje­na od Gordanovih pri­ja­te­lja i poz­na­ni­ka „iz gra­da“, mogla je tome pos­vje­do­či­ti). Međutim, pos­ljed­njih je godi­na osje­tio poriv da sve to i zabi­lje­ži. Napomenuo je da mu je i glaz­ba puno pomo­gla u pisa­nju, pogo­to­vo svir­ke s nje­go­vim blu­es-rock ban­dom, te kako nala­zi puno slič­nos­ti u kre­ativ­nim pro­ce­si­ma pisa­nja i muzi­ci­ra­nja. „Većina mis­li da se vje­šti­na pisa­nja sti­če čita­ju­ći kla­si­ke, a ja sam svi­ra­ju­ći u ban­du naučio pisa­ti, jer su neki prin­ci­pi u umjet­nos­ti isti.“

„Možemo o ovoj knji­zi pri­ča­ti pre­ko iskre stva­ra­nja“, zapo­če­la je svoj krat­ki osvrt Natalija Gregorinić. „Stvoreni stva­ra­mo i ta iskra neko­ga užge u ranom raz­dob­lju živo­ta, a neko­ga u sred­njoj dobi, ali je rezul­tat uvi­jek isti – u počet­ku je to opi­ra­nje, izne­na­đe­nje, a kas­ni­je povi­no­va­nje i, kroz pro­ces stva­ra­nja, veli­ka zahval­nost. Svaka knji­ga je dar poje­din­ca svim lju­di­ma koji su bili u nje­go­vom živo­tu, ona je uvi­jek dar zajed­ni­ci, izraz zahval­nos­ti za ono što smo pri­mi­li, za ono što dobi­va­mo i za ono što ćemo dati. U svi­je­tu knji­žev­nos­ti danas ima i puno mrgod­nos­ti, grče­vi­tos­ti, ciniz­ma, pred­ba­ci­va­nja, zbog sus­ta­va vri­jed­nos­ti u kojem živi­mo. Živimo u svi­je­tu plas­ti­ke, koja pli­va na povr­ši­ni po svu­da, u kul­tu­ri, poli­ti­ci, druš­tve­nom sek­to­ru, duhov­nom… uvi­jek je plas­ti­ka ono prvo što vidi­mo, bez oku­sa i miri­sa, nešto što zaga­đu­je, ne da nam disa­ti, pre­kri­va nam pra­vu per­s­pek­ti­vu… a da bi se otkri­lo ono vri­jed­no, da bi se pro­na­šao biser, tre­ba si dati tru­da. Treba zaro­ni­ti ispod povr­ši­ne, odmak­nu­ti zavje­su, doći na knji­žev­nu večer kad nam se možda i ne da i sigur­no ima­mo dru­gih oba­ve­za i pri­ori­te­ta. Ipak, doš­li smo potra­ži­ti biser koji se zove „Jato“. Gordan je možda mogao napi­sa­ti služ­be­nu auto­bi­ogra­fi­ju, jer ima mate­ri­ja­la za to, nešto mega­lo­man­ski­je, veće. Možda nešto što je u skla­du s našim mega­lo­man­skim vre­me­nom, koje se voli hva­li­ti ispraz­nim rije­či­ma, no ovdje nema ispraz­nih rije­či. To je mala, ljup­ka, knji­ga, ali veli­kog dose­ga. Te 44 pri­če govo­re o lju­di­ma koje neće­te naći na nas­lov­ni­ca­ma novi­na ili inter­net por­ta­la. To su lju­di koje ćemo susres­ti ako si damo pri­li­ku, ako otvo­ri­mo srce, susrest ćemo ih svug­dje po gra­du. To je baki­ca koja hra­ni golu­bo­ve, mla­dić i dje­voj­ka koji se upoz­na­ju šeta­ju­ći svo­je kuć­ne lju­bim­ce, naći ćemo pen­zi­one­re stis­nu­te svo­jim egzis­ten­ci­jal­nim pro­ble­mi­ma za koje se čini da se na njih nit­ko ne osvr­će. Naći ćemo lju­de koji smo mi sami, o tome Gordan govo­ri. Piše o sebi, svo­joj obi­te­lji, na jedan nepo­sre­dan, iskren način, ali bez jakog „ja“. Kad smo mla­di ima­mo potre­bu to „ja“ nagla­ša­va­ti, jer mora­mo ras­ti. Kad dođe­mo u zre­le godi­ne shva­ti­mo da je „ja“ to snaž­ni­je što se više dru­gi­ma daje i to Gordan ovom zbir­kom i čini.

„Ona je por­tret gra­da, naše­ga gra­da Pule, od šez­de­se­tih do danas. Tu ćemo naći kako je nakon Drugog svjet­skog rata Pula bila podi­je­lje­na na zone, Vargarolu – nesret­ni doga­đaj na rubu naše svi­jes­ti, naći ćemo 90-te godi­ne – pri­va­ti­za­ci­ju, pljač­ku, lju­de koji su osta­li na uli­ci, ali sve ispri­ča­no bez dog­ma­ti­zi­ra­nja, bez pom­poz­nos­ti, kroz indi­vi­du­al­ne lir­ske pri­če. Sad dola­zi lipo vri­me, uzmi­te si knji­gu, sjed­ni­te na tera­cu i sva­ki dan pro­či­taj­te po jed­nu pri­ču, poma­lo, njež­no, da vam dopre do srca“, potak­nu­la je tako Natalija publi­ku, koja je njen savjet pos­lu­ša­la i na kra­ju pre­zen­ta­ci­je strp­lji­vo sta­ja­la u  podu­ljem redu za auto­rov potpis.