Drugi dan Monte Librića počeo promocijom knjige „Traže se cirkusanti“
Tekst i fotografije Paola ALBERTINI
Unatoč kiši, drugi dan 17. Festivala dječje knjige Monte Librić počeo je veselo i šareno. Naime, 21. svibnja mnoštvo djece uživalo je u prvom jutarnjem programu „Piknik s autorom“ i predstavljanju knjige Ines Marciuš Kruljac i Jasmine Kosanović, „Traže se cirkusanti“.
Pod voditeljskom palicom Librice Sedine promocija ove maštovite slikovnice bila je sve samo ne obična. Autorica i ilustratorica priče o cirkusantima živo i aktivno djeci su nastojale približiti zanimljivu priču o buhama u cirkusu.

Kroz priču se provlači i poruka o zaštiti životinja koja se često ponavljala tijekom promocije, a kako se u priči o cirkusu traže životinje koje dolaze na audiciju, tako su i one na predstavljanju Cirkusanata, uključile djecu i davale im za zadatak da glume životinje koje se žele priključiti cirkusu, što su ona spremno prihvatila.
Cika i vika iz velike dvorane Circola bili su dobar pokazatelj da su se djeca zainteresirala za priču i da im se svidjela interaktivna promocija neobične slikovnice.
Neobičan početak pisanja za djecu
Nakon Piknika smo razgovarali s autoricom čija je priča oko početka pisanja za djecu doista neobična. Kako nam je rekla, prvu je priču napisala sasvim slučajno, na nagovor ilustratorice Jasmine Kosanović koja je inače i lutkarica.

„Zamolila me da napišem priču za jednu njenu lutku i tako je krenula naša suradnja. Sad već radimo šestu zajedničku slikovnicu“, rekla nam je Ines Marciuš Kruljac.
Nikad prije nije to radila, no bilo joj je smiješno i zabavno to što je pokušala napisati priču o Jasmininom lutku kojom je bila zadovoljna.
Tako je Jasmina počela ilustrirati, a Ines pisati i od onda rade u tandemu, a „Traže se cirkusanti“ im je već peta zajednička slikovnica.
A već ta njihova prva slikovnica objavljena prije četiri godine ušla je u uži izbor natječaja „Ovca u kutiji“ što je za početnike strahoviti uspjeh, a prošle je godine Ines dobila nagradu Grigor Vitez za najbolji tekst u priči „Djed i vještica“.

Promocijom na Libriću bila je doista ugodno iznenađena: „Klinci su tako divni, to je baš pravo veselje. I inače radimo takve kazališne promocije. Uvijek se kao pisac trudim priču interpretirati na neki njima prihvatljiv način
i volim te neke forme polu kazališta, a ova tema cirkus je za to jako zahvalna“, rekla nam je.
Tako može djecu zvati na pozornicu, predstavljati likove, a u isto im vrijeme pokušava usaditi tu ljubav prema životinjama: „Znamo da su cirkusi vrlo negativna stvar i da ih zbog životinja više ne smijemo imati. Zbog toga je ovaj cirkus sasvim drugačiji – u njemu su životinje buhe i same rade svoje akrobacije. Priča nam dozvoljava da budemo kreativni s djecom. Cirkus je zahvalna tema za ovakav način prezentacije“.
Ideja za buhe u cirkusu je došla na temelju istinite priče, naime, u Minhenu se doista održava cirkus s buhama, jedini takav u svijetu. „Jednu noć sam se probudila, bila je tišina, čula sam samo vlak u daljini i jednog komarca i na pamet mi je pala jedna rečenica kojom je počela ova priča u rimi“, ispričala je.

Ines je priznala kako je priča u rimi zahtjevna kategorija pisanja.
Inače je ovaj tandem na Libriću već drugu godinu, Ines i Jasmina rade zajedno i kad god dođu na Librić, kažu, to im je kao godišnji odmor. „Organizacija, prostor, djeca, knjige, ja sam svime oduševljena. Tu je toliko stvari koje i ja kao odrasla osoba želim vidjeti i doživjeti. Nadam se da ću biti ovdje i druge godine“, ističe i najavljuje kako im je iduća slikovnica već u tisku.
Na kraju nas je zanimalo njeno iskustvo kad su djeca i čitanje u pitanju: „Ovo je zaista izazovno vrijeme i nije lako djeci uvaliti neku knjigu. Ali oni manji, u vrtiću i osnovnoj školi ipak imaju doticaja s knjigom, problem nastaje poslije kad zbog nametnute lektire izgube interes“.
Smatra kako im se mora ponuditi neki drugi način da zavole knjigu i čitanje, a ovakve polu predstave su pravi medij za to, kao i održavanje Monte Librića.

„Stvari se mijenjaju i mi se moramo promijeniti u odnosu na djecu. Djeca puno znaju i ne treba ih podcjenjivati nego im se otvoriti. Zato su meni ovakvi susreti doista inspirativni. Neka su djeca već pročitala slikovnicu i znala o čemu se radi, a to je pokazatelj da vole knjige i pisanu riječ“, zaključila je.