Konferencija za medije povodom netransparentne dodjele javnih sredstava kroz poziv za javne potrebe u kulturi RH

16.05.2024.

Savez udru­ga Klubtura orga­ni­zi­rao je 15. svib­nja kon­fe­ren­ci­ju za medi­je povo­dom netran­s­pa­rent­nog pos­tu­pa­nja Ministarstva kul­tu­re i medi­ja pod vod­stvom minis­tri­ce Nine Obuljen Koržinek. Povod kon­fe­ren­ci­je su rezul­ta­ti natje­ča­ja za finan­ci­ra­nje jav­nih potre­ba u kul­tu­ri Republike Hrvatske, u podru­čju inter­dis­ci­pli­nar­nih i novih kul­tur­nih i umjet­nič­kih prak­si za 2024. godinu.

Domagoj Šavor, koor­di­na­tor Saveza udru­ga Klubtura, uvod­no je istak­nuo da upra­vo rezul­ta­ti tog natje­ča­ja reflek­ti­ra­ju ono na što upo­zo­ra­va­ju godi­na­ma, a tiče se neo­dr­ži­vih kul­tur­nih poli­ti­ka, neadek­vat­nog zakon­skog ure­đe­nja i lošeg uprav­lja­nja kul­tur­nim sus­ta­vom. Isto tako, te su odlu­ke Ministarstva kul­tu­re i medi­ja sta­vi­le u nerav­no­pra­van polo­žaj sve one koji ima­ju pra­vo pri­ja­vi­ti se na natje­čaj čime je Ministarstvo pre­kr­ši­lo odred­be Zakona o suz­bi­ja­nju diskriminacije.

Ključni zakon u podru­čju kul­tu­re, Zakon o kul­tur­nim vije­ći­ma i finan­ci­ra­nju jav­nih potre­ba u kul­tu­ri, jas­no je pro­pi­sao ulo­gu Kulturnih vije­ća koja struč­no vred­nu­ju i ocje­nju­ju pro­gra­me i pro­jek­te pri­jav­lje­ne na jav­ni poziv te pred­la­žu kri­te­ri­je nji­ho­va vred­no­va­nja. No, s obzi­rom da je nji­ho­va ulo­ga samo savje­to­dav­na, Vijeća izra­đu­ju pri­jed­log finan­ci­ra­nja, a konač­nu odlu­ku na teme­lju pri­jed­lo­ga Vijeća dono­si minis­tri­ca kulture.

“Iako to ne obve­zu­je minis­tri­cu da poštu­je miš­lje­nja Vijeća, ipak sma­tra­mo da nepo­šti­va­nje nji­ho­vih odlu­ka dovo­di u pita­nje legi­ti­mi­tet odlu­ka Ministarstva. Očekivalo bi se da se ta odlu­ka, osim na teme­lju pri­jed­lo­ga Vijeća, dono­si i na teme­lju kri­te­ri­ja i uvje­ta s koji­ma su upoz­na­ti svi pri­ja­vi­te­lji. Zahvaljujući ins­ti­tu­tu Zahtjeva za ostva­ri­va­nje pra­va na pris­tup infor­ma­ci­ja­ma kojeg smo pod­ni­je­li u ožuj­ku 2024., sada je posve jas­no da se te odlu­ke dono­se pro­izvolj­no i da su u svo­joj sušti­ni dis­kri­mi­na­tor­ne jer uvje­ti i kri­te­ri­ji u prak­si nisu jed­na­ki za sve”, istak­nuo je Šavor.

Iako Vijeće nije uop­će raz­ma­tra­lo pro­gra­me koji nisu pri­hvat­lji­vi za finan­ci­ra­nje, minis­tri­ca kul­tu­re je ipak neki­ma od tih pro­gra­ma dodi­je­li­la sred­stva, dok je iz finan­ci­ra­nja u pot­pu­nos­ti izba­ci­la pro­gra­me koji­ma je Vijeće sred­stva dodijelilo.

Ana Kutleša ispred udru­ge BLOK – Lokalna baza za osvje­ža­va­nje kul­tu­re, kojoj je Ministarstvo kul­tu­re i medi­ja ove godi­ne u pot­pu­nos­ti uskra­ti­lo finan­ci­ra­nje za nagra­đi­va­ni te lokal­no i među­na­rod­no pre­poz­na­ti pro­gram Muzej susjed­stva Trešnjevka, istak­nu­la je da su prvo bili izne­na­đe­ni što im je Kulturno vije­će nakon što im je pro­tek­le dvi­je godi­ne dodje­lji­va­lo sred­stva za pro­gram, odjed­nom odlu­či­lo ne finan­ci­ra­ti ga, iako se radi o istom pro­gra­mu, s istim meto­do­lo­gi­ja­ma i istim nači­nom rada.

“Međutim, dobiv­ši tabli­cu koja je jas­no uspo­re­di­la odlu­ke Vijeća i odlu­ke minis­tri­ce, pos­ta­lo je jas­no da se ne radi o odlu­ci Vijeća koja bi odjed­nom dis­kre­di­ti­ra­la naš pro­gram već se isklju­či­vo radi o odlu­ci minis­tri­ce. Uslijedio je niz žal­bi i istu­pa pre­ma Ministarstvu koji nisu rezul­ti­ra­li suvis­lim objaš­nje­njem”, istak­nu­la je Kutleša te nagla­si­la: “Odluke se pre­ma Zakonu dono­se na teme­lju odlu­ka Vijeća, pa ovim putem pozi­vam minis­tri­cu Ninu Obuljen Koržinek da objas­ni ima­ju li nje­ne odlu­ke legi­ti­mi­tet koji nadi­la­zi odred­bu Zakona koja kaže da ona dono­si odlu­ke, kao što pozi­vam i čla­no­ve Vijeća Branku Benčić, Ninu Križan, Martinu Miholić, Martinu Silić i Zlatka Vidačkovića da komen­ti­ra­ju činje­ni­cu da se nji­ho­ve odlu­ke oči­to ne poštuju.”

Iako je Kutleša pri­mar­no govo­ri­la o uki­da­nju sred­sta­va odlu­kom minis­tri­ce, istak­nu­la je i činje­ni­cu da se izno­si koje dodje­lju­je Ministarstvo kul­tu­re iz godi­ne u godi­nu sma­nju­ju. “Čak i oni koji dobi­ju sred­stva ne mogu adek­vat­no reali­zi­ra­ti pro­gra­me, pla­ti­ti surad­ni­ke, pla­ti­ti sav rad, odr­ža­ti razi­nu pro­duk­cij­ske kva­li­te­te. Govorimo o godi­na­ma infla­ci­je, poras­tu cije­na rada, poras­tu cije­na uslu­ga, uslož­nja­va­nju pro­duk­cij­skih uvje­ta i to, poka­zu­je se, Ministarstvo ne može pratiti”.

U 2024. godi­ni za inter­dis­ci­pli­nar­ne kul­tur­ne i umjet­nič­ke prak­se Ministarstvo je dodi­je­li­lo tek 18% ukup­no zatra­že­nih sred­sta­va. Potrebe tog dije­la sek­to­ra izno­se pre­ko 4 mili­ju­na eura, a Ministarstvo mu je nami­je­ni­lo manje od 750 tisu­ća. Na to upu­ću­je i dio koji se odno­si na zatra­že­na sred­stva. Iako je pro­sje­čan iznos dodi­je­ljen pro­gra­mi­ma pre­ma rezul­ta­ti­ma pozi­va za inter­dis­ci­pli­nar­ne kul­tur­ne i umjet­nič­ke prak­se oko 3.000 EUR, sred­stva koja su za te pro­gra­me tra­ži­li pri­ja­vi­te­lji u pro­sje­ku su tros­tru­ko ili četve­ros­tru­ko veća.

“Unatoč tome što se minis­tri­ca kul­tu­re hva­li pove­ća­njem udje­la kul­tu­re u ukup­nom držav­nom budže­tu ili pove­ća­njem budže­ta za jav­ne potre­be u kul­tu­ri, vidi­mo da na tere­nu nešto ne šti­ma, da ta sred­stva ne odla­ze u ruke kul­tur­nih rad­ni­ka i rad­ni­ca koji pro­izvo­de naj­ve­ći broj suvre­me­nih kul­tur­nih pro­gra­ma koji su u pot­pu­nos­ti bes­plat­ni, onih koji zais­ta sva­kod­nev­no dono­se naj­ši­roj publi­ci kri­tič­ke, zanim­lji­ve, inter­dis­ci­pli­nar­ne, eks­pe­ri­men­tal­ne pro­gra­me i pomi­ču gra­ni­ce”, rek­la je Kutleša te zaklju­či­la: “U tom smis­lu nije slu­čaj­no da su odbi­je­ni baš pro­gra­mi koji su tak­vi, pro­gra­mi poput naše­ga. BLOK je ujed­no jed­na od udru­ga koja kon­ti­nu­ira­no upo­zo­ra­va na neo­dr­ži­ve rad­ne uvje­te u kul­tu­ri, na poli­ti­ke Ministarstva koje nisu razvoj­ne. U 2021. smo kroz kam­pa­nju Za pošte­nu pla­ću uka­za­li na nele­gi­tim­nu prak­su Ministarstva da ne dozvo­lja­va prav­da­nje pla­ća kroz pro­gra­me što nije bilo u skla­du s pos­to­je­ćim zakon­skim akti­ma. Ministrica je tada pod pri­ti­skom jav­nos­ti to bila pri­si­lje­na pro­mi­je­ni­ti, tako da nam se čini da smo sada dove­de­ni u situ­aci­ju da trpi­mo neki tip odmazde”.

U tom smis­lu, važ­no je nagla­si­ti da sred­stva jedi­ni­ca lokal­ne i regi­onal­ne samo­upra­ve za podru­čje kul­tu­re, kao ni sred­stva koja dola­ze iz dru­gih izvo­ra, poput Europskog soci­jal­nog fon­da ili dru­gih EU sred­sta­va, ne mogu i ne smi­ju zami­je­ni­ti sred­stva koja bi Ministarstvo kul­tu­re tre­ba­lo osi­gu­ra­ti za temelj­ne kul­tur­ne i umjet­nič­ke aktiv­nos­ti udru­ga i poje­di­na­ca u kulturi.

Tonči Kranjčević Batalić iz Platforme Doma mla­dih, krov­ne orga­ni­za­ci­je koja dje­lu­je u Domu mla­dih, cen­tru neza­vis­ne kul­tu­re u Splitu, ali i šire, rekao je da su oni u kon­tek­s­tu ovog natje­ča­ja jed­na od orga­ni­za­ci­ja koja bi se tre­ba­la sma­tra­ti sret­nom jer je upa­la u gru­pu koja je dobi­la pove­ća­nje sred­sta­va u odno­su na ono što je Vijeće odre­di­lo. “Međutim, sma­tra­mo da bi rezul­ta­ti tre­ba­li biti teme­lje­ni na tran­s­pa­rent­nim kri­te­ri­ji­ma i na eva­lu­aci­ji koje bi Vijeće tre­ba­lo pro­vo­di­ti i uči­ni­ti jav­no dos­tup­nom, pa da se pri­go­vo­ri i žal­be ima­ju teme­lji­ti na nečem opip­lji­vom i doka­zi­vom, a tako i odgo­vo­ri Ministarstva na te žal­be”, istak­nuo je.

U kon­tek­s­tu kon­kret­nog natje­ča­ja zbog kojeg je orga­ni­zi­ra­na kon­fe­ren­ci­ja za medi­je, Kranjčević Batalić se osvr­nuo na podat­ke koji pro­iz­la­ze iz tabli­ce koju je Klubtura dobi­la teme­ljem Zahtjeva za ostva­ri­va­nje pra­va na pris­tup informacijama.

Na natje­čaj je pri­jav­lje­no oko 500 pro­gra­ma. Prema jav­no dos­tup­nom zapis­ni­ku, Vijeće nije uop­će raz­ma­tra­lo pro­gra­me koji nisu pri­hvat­lji­vi za finan­ci­ra­nje: one koji pri­pa­da­ju dru­gim pro­gram­skim dje­lat­nos­ti­ma, za čiju su reali­za­ci­ju tra­že­na sred­stva samo od Ministarstva kul­tu­re i medi­ja, koji nisu pri­jav­lje­ni u skla­du s uvje­ti­ma natje­ča­ja. Ministrica kul­tu­re je ipak neki­ma od tih pro­gra­ma dodi­je­li­la sredstva.

Od oko 200 pro­gra­ma odbi­je­nih zbog toga što nema­ju sufi­nan­ci­ra­nje, za sedam pro­gra­ma finan­ci­ra­nje je ipak odo­bre­no. Od 16 pro­gra­ma koje je Vijeće struč­nom pro­cje­nom odbi­lo jer ne pri­pa­da­ju pro­gram­skoj dje­lat­nos­ti, dva su pro­gra­ma odlu­kom minis­tri­ce ipak odo­bre­na za financiranje.

S dru­ge stra­ne, una­toč odlu­ci Vijeća o finan­ci­ra­nju i pri­jed­lo­gu izno­sa za finan­ci­ra­nje, 13 pro­gra­ma udru­ga je iz finan­ci­ra­nja u pot­pu­nos­ti izba­če­no. Minimalno je pove­ćan iznos koji je Vijeće odre­di­lo za finan­ci­ra­nje 49 pro­gra­ma. Radi se o mini­mal­nom pove­ća­nju od oko 500 do 1.000 eura. Za tri pro­gra­ma sma­njen je iznos koji je Vijeće predložilo.

“Naglašavamo da ne sma­tra­mo pro­ble­ma­tič­nim što su neki pro­gra­mi finan­ci­ra­ni, a dru­gi ne, niti što je neki­ma pove­ćan iznos koji je dodi­je­li­lo Kulturno vije­će, a neki­ma sma­njen ili je pro­gram u pot­pu­nos­ti izba­čen iz finan­ci­ra­nja. Problem je u tome što se ne zna na teme­lju čega se sve to doga­đa, što nema­mo uvid u rad Vijeća, u nji­hov način eva­lu­aci­je pro­gra­ma niti pro­ces dono­še­nja odlu­ka pa onda ni odlu­ke koji­ma je minis­tri­ca pre­ina­či­la odlu­ke Vijeća nema­ju ute­me­lje­nje. Ispada da se radi vrlo arbi­trar­no što ostav­lja pros­tor za pret­pos­tav­ke – može­mo naga­đa­ti zašto su odlu­ke tak­ve kak­ve jesu, no to ne bi tre­ba­lo biti pod­lož­no inter­pre­ta­ci­ja­ma”, istak­nuo je Kranjčević Batalić.

Ovo je Vijeće važ­no zato što u broj­nim gra­do­vi­ma i opći­na­ma ne pos­to­ji vije­će koje je nami­je­nje­no pro­gra­mi­ma neza­vis­ne kul­tur­ne sce­ne, koja stva­ra broj­ne bes­plat­ne i nove kul­tur­ne i umjet­nič­ke pro­gra­me za zajed­ni­cu. Naprimjer, u Splitu tak­vo Vijeće nije osno­va­no pa Platforma Doma mla­dih ovi­si upra­vo o finan­ci­ra­nju na Vijeću Ministarstva kul­tu­re. “Pozvao bih Vijeće za inter­dis­ci­pli­nar­ne i nove umjet­nič­ke i kul­tur­ne prak­se da se pri­klju­či našoj ini­ci­ja­ti­vi, da Vijeće samo pro­zo­ve Ministarstvo zbog mije­nja­nja odlu­ka i da oni sami potak­nu da se uve­du pro­mje­ne u sus­tav odlu­či­va­nja”, zaklju­čio je Kranjčević Batalić.

Upravo ovak­vo netran­s­pa­rent­no pos­tu­pa­nje i samo­vo­lja točan su opis uprav­lja­nja kul­tur­nim sek­to­rom pos­ljed­njih godi­na od stra­ne Ministarstva kul­tu­re i medi­ja, istak­nuo je Domagoj Šavor. “Od dono­še­nja temelj­nih stra­te­ških doku­me­na­ta i ana­li­za bez sudje­lo­va­nja i uklju­či­va­nja širo­kog kru­ga rad­ni­ca i rad­ni­ka u kul­tu­ri, do nebri­ge za razvoj sek­to­ra koji nije usmje­ren komer­ci­ja­li­za­ci­ji i turis­ti­fi­ka­ci­ji, sma­tra­mo da je ovo Ministarstvo uči­ni­lo sve da zato­mi razvoj kul­tu­re, a onda i druš­tva koje kri­tič­ki pro­pi­tu­je svi­jet oko sebe”.

Zakon o kul­tur­nim vije­ći­ma i finan­ci­ra­nju jav­nih potre­ba u kul­tu­ri, done­sen 2022. uz veli­ko pro­tiv­lje­nje kul­tur­ne jav­nos­ti, samo je pot­vr­dio dosa­daš­nju prak­su kojom minis­tri­ca kul­tu­re može na ova­kav način doni­je­ti odlu­ke, bez uva­ža­va­nja pri­jed­lo­ga Vijeća. “Dok je Zakon bio u jav­nom savje­to­va­nju, tra­ži­li smo da se dava­telj finan­cij­skih sred­sta­va zakon­ski obve­že na obraz­lo­že­nje svo­jih odlu­ka koje se ne pok­la­pa­ju s odlu­ka­ma vije­ća, no Ministarstvo kul­tu­re i medi­ja to je eks­pli­cit­no odbi­lo. Stoga ponav­lja­mo svoj zah­tjev. Zakon o kul­tur­nim vije­ći­ma i finan­ci­ra­nju jav­nih potre­ba u kul­tu­ri potreb­no je dora­di­ti tako da se Pravilnikom odnos­no pod­za­kon­skim aktom jas­no pro­pi­še pod kojim uvje­ti­ma i na koji način minis­tri­ca kul­tu­re može zaobi­ći pri­jed­log Vijeća. Također zah­ti­je­va­mo da se u taj pro­ces kre­ne uz puno sudje­lo­va­nje zain­te­re­si­ra­ne jav­nos­ti, teme­ljem jav­nog pozi­va za rad­nu sku­pi­nu, a suk­lad­no dobrim prak­sa­ma uprav­lja­nja kul­tur­nim sus­ta­vom. Vjerujemo da se jedi­no na taj način mogu osi­gu­ra­ti bolje, kva­li­tet­ni­je, tran­s­pa­rent­ni­je i odr­ži­vi­je poli­ti­ke finan­ci­ra­nja sek­to­ra”, zaklju­čio je Šavor.

Izvor