(Ne)vidljivi – mladi u kulturi: 30-tak mladih snimili nisko budžetni film prikazan u glavnom programu 71. PFF‑a

Tekst Paola ALBERTINI • Fotografije iz arhiva PFF-a

26.07.2024.

Među mnoš­tvom fil­mo­va pri­ka­za­nih na 71. Pulskom film­skom fes­ti­va­lu, valja istak­nu­ti i film „Frka“ oko kojeg se sku­pi­la vrlo mla­da eki­pa od tri­de­se­tak čla­no­va. Unatoč mini­mal­nim finan­ci­ja­ma uz pomo­ću kojih je sni­man, ušao je u glav­ni pro­gram Festivala.

Svebor Mihael Jelić, 26-godiš­nji reda­telj, pet godi­na nakon fil­ma „Zagrebački ekvi­no­cij“, ponov­no se našao na Festivalu u Puli i to na isti datum, s novim fil­mom snim­lje­nim na osječ­kim ulicama.

Svebor zavr­ša­va stu­dij film­ske reži­je u Beču, a već je rani­je skre­nuo pozor­nost na sebe sa “Zagrebačkim ekvi­no­ci­jem”. U tom fil­mu, koji je 2020. godi­ne imao naj­ve­ću gle­da­nost u hrvat­skim kini­ma, reda­telj i sce­na­rist Svebor pra­ti gru­pi­cu mla­dih koji na pro­lje­će 2015. žele orga­ni­zi­ra­ti veli­ki tulum u Zagrebu i pri­tom ras­po­dje­lju­ju zadat­ke i sav­la­da­va­ju broj­ne probleme.

Sličnu nara­tiv­nu stra­te­gi­ju Jelić koris­ti i u novom fil­mu “Frka”, iako sce­na­rij ovdje pot­pi­su­je nje­gov surad­nik Sven Latinović, ujed­no pro­du­cent fil­ma i glav­ni muški glu­mac. Junaci fil­ma su mla­di­ći i dje­voj­ke iz Osijeka koji tije­kom noći luta­ju gra­dom i skup­lja­ju novac od duž­ni­ka lokal­nog dilera.

Film su sni­ma­li četi­ri godi­ne, a kako Svebor kaže, Sven je raz­log zašto film pos­to­ji. Naime, on je odlu­čio sni­ma­ti ga, glu­mi­ti u nje­mu i pro­du­ci­ra­ti ga. „Drago mi je da me uklju­čio u pro­jekt“, napo­me­nuo je Svebor pri­li­kom pred­stav­lja­nja fil­ma u Puli.

Najteža stvar oko fil­ma bila mu je kad se tre­bao javi­ti glu­mi­ci Kristini Jovanović iz Srbije koja je već igra­la u nizu fil­mo­va i seri­ja, a uz to je i pje­va­či­ca i pita­ti je želi li glu­mi­ti u bez budžet­nom fil­mu. „Ja sam je gle­dao u nje­nom debi­tant­skom fil­mu „Reži“ koji je igrao u Puli pri­je pet godi­na i to mi je bio naj­bo­lji film na Festivalu. Iako je ulo­ga pisa­na za mušku oso­bu sinu­lo mu je da bi to mogla biti ona no nisam znao kako doći do nje jer je slav­na. Poslao sam joj poru­ku u kojoj sam joj sve objas­nio i nisam se ni nadao odgo­vo­ru, no on je došao odmah“, ispri­čao je. Potom su se čuli video pozi­vom na što je Kristina pris­ta­la radi­ti na filmu.

„Snimali smo po noći jer je tako jed­nos­tav­ni­je napra­vi­ti bez budžet­ni film. Lakše je uprav­lja­ti ras­vje­tom i pos­ti­ći kon­zis­ten­ci­ju jer se osam sati ništa ne mije­nja“, objas­nio je Svebor.

Zahvalan je što mu je Akademija u Beču dala slo­bo­du da bude tamo kad želi, što je isko­ris­tio da napra­vi film.

„Tamo sam puno naučio i upoz­nao neko­li­ko lju­di koji su mi pos­ta­li bli­ski surad­ni­ci ali kroz četve­ro­go­diš­nji rad na fil­mu „Frka“ sam naučio više nego kroz Beč. No to nije toli­ko do fakul­te­ta nego do mog pris­tu­pa uče­nju – ja volim uči­ti kroz prak­su“, ispri­čao je.

Glumac Sven Latinović je sce­na­rist i glu­mac „Frke“ i kako je rekao, liko­ve je gra­dio ins­pi­ri­ran vlas­ti­tim poz­nans­tvi­ma, pro­živ­lje­nim doga­đa­ji­ma i aspi­ra­ci­ja­ma. „Znam neke lju­de iz sred­nje i osnov­ne ško­le koji su živje­li tak­ve živo­te, neki od njih su bili u ulo­zi Petra, neki u ulo­zi Nike. Moj lik Luka je sto­ma­to­log jer sam ja želio biti sto­ma­to­log u osnov­noj ško­li, a i sto­ma­to­log ostav­lja dojam pouz­da­ne i odgo­vor­ne oso­be“, rekao je.

Kultni film „Ratnici pod­zem­lja“ bili su mu veli­ka ins­pi­ra­ci­ja: „Taj film funk­ci­oni­ra samo za New York, ban­da bje­ži s jed­nog na dru­gi kraj gra­da. Osijek je povr­šin­ski jako mali grad i ti se u 15 minu­ta možeš doves­ti s jed­nog dije­la gra­da na dru­gi, ali na tom putu ima toli­ko raz­li­či­tih kvar­to­va i sva­ki ima svo­ju ban­du i neku svo­ju zanim­lji­vost i poseb­nost pa mi je to bila ins­pi­ra­ci­ja za ovu priču“.

Uz to, zna lju­de iz ško­le koji su živje­li takav život i koji­ma su se neke tak­ve stva­ri doga­đa­le tako da u cije­loj pri­či ima i dodir­nih toča­ka sa stvarnošću.

To mu je dru­gi dugo­me­traž­ni sce­na­rij koji je napi­sao. „Tu zimu, počet­kom 2020. godi­ne zavr­šio sam s jed­nim film­skim pro­jek­tom na kojem sam radio na pro­duk­ci­ji, taman sam imao vre­me­na izme­đu toga i fak­sa koji je tre­bao poče­ti opet na jesen, pa sam kre­nuo pisa­ti sce­na­rij.“ Potom se javio Sveboru pa su još radi­li na sce­na­ri­ju i u konač­ni­ci je osma ver­zi­ja bila ona po kojoj su sni­ma­li fil­mu i tokom sni­ma­nja je mijenjali.

Na cije­lom setu potro­ši­li su 9.000 eura, za pred pro­duk­ci­ju i pro­duk­ci­ju, a 12.000 – 13.000 eura od HAVC‑a za post pro­duk­ci­ju. „Napravili smo dobar film bez love, a to je znak koli­ko tru­da je u to ulo­že­no“, nagla­sio je Svebor.

Zanimljivo je da je Svebor prvi doti­cao s Festivalom imao pri­je sko­ro deset godi­na kad je radio kao volon­ter što je, kako kaže, za nje­ga je to bilo for­ma­tiv­no iskus­tvo: „Bilo mi je jako dra­go biti volon­ter na fes­ti­va­lu u Puli, bilo mi je zabav­no, imao sam eki­pu, baš sam uži­vao. Radio sam u press cen­tru Kina Valli i uži­vao u fil­mo­vi­ma koje sam gle­dao. Usput sam dobio uvid u to kako to sve izgle­da i činje­ni­ca da sad pos­ta­jem aktiv­ni­ji član toga je jako lijep osje­ćaj“, rekao nam je Svebor koji je tada tek poči­njao film­skim razvi­ja­njem i bio je gdje god mu se uka­za­la pri­li­ka, samo da bude bli­že tom film­skom svijetu.

„Sad kad sam ovdje kao autor fil­ma dosi­ta mi je pre­kras­no i osje­ćam se kao da sam kod kuće“, priz­nao je na kraju.

„Sad mi je jako lije­po ovdje, naime, pri­je kad sam pri­je pet godi­na gos­to­vao s fil­mom malo sam se osje­ćao kao under­dog, nisam nikog poz­na­vao, a sad sam ipak rav­no­pra­van. Osjećam se sta­bil­ni­je i mir­ni­je jer sam odras­li­ji i imam tu neku svo­ju eki­pu, znam lju­de i Festival i lije­po je biti tu kao autor, it feels like home“, zaklju­čio je.

Glavna glu­mi­ca Kristina Jovanović kaže da joj je na prvu poziv zazvu­čao zanim­ljiv te je pris­ta­la na ulo­gu Nike, a poseb­no zbog muško-žen­skog pri­ja­telj­stva koji je, sma­tra, nedo­volj­no obra­đen u doma­ćim fil­mo­vi­ma u koji­ma „uvi­jek pos­to­ji doza romantike“.

„Jako mi se svi­dio sce­na­rij, pri­ča o tome što se dogo­di kad se tako bli­ski pri­ja­te­lji odvo­je i odu raz­li­či­tim pute­vi­ma pa se susret­nu. Onda jedan bude uvu­čen u svi­jet čiji nisi dio, pa pris­ta­ješ na to zbog griž­nje savjes­ti jer mis­liš da si ti tu oso­bu svo­je­dob­no napus­tio. Mislim da je poru­ka važ­na za ovaj film, ne može­mo pomo­ći niko­me tko to ne želi i sva­ki naš poku­šaj da ga izvu­če­mo vuče nas na dno“, kaže Kristina.

Smatra kako je ta mla­da eki­pa fil­mom pos­la­la jed­nu dobru poru­ku. Tome je pri­do­ni­je­lo pet mla­dih glu­ma­ca, sva­ki od njih uspio je odglu­mi­ti auten­tič­nu oso­bu, ima­li su dobru ener­gi­ju i puno lju­di se tru­di­lo da to uspije.

Posebno je pohva­li­la reda­te­lja i sce­na­ris­ta za koje kaže da „rade za pro­jekt i pri­ču, a ne za sebe i da pri­ča igra“.

Pored toga što su izvan­red­ni pro­fe­si­onal­ci svi su i div­ni lju­di, a puno je nauči­la od kole­ga jer raz­miš­lja­ju na film­ski način, iako ima­ju manje iskus­tva od nje. Ta vrsta komu­ni­ka­ci­je van ega je veli­ka stvar, sma­tra Kristina.

Kao dokaz da ono što su vri­jed­no napra­vi­li ovim fil­mom ima smis­la, poseb­no je priz­na­nje koje su dobi­li na Festivalu. Kako je obraz­lo­žio žiri, dava­njem poseb­nog priz­na­nja ovom žele iska­za­ti pošto­va­nje toj mla­doj eki­pi uz fas­ci­na­ci­ju nji­ho­vim entu­zi­jaz­mom zbog kojeg su uz mini­mal­no finan­ci­ra­nje uspje­li izni­je­ti u veći­ni seg­me­na­ta pri­lič­no soli­dan žan­rov­ski film, čija reda­telj­ska i pro­duk­cij­ska rje­še­nja poka­zu­ju talent za pro­fe­si­onal­ni pris­tup u stva­ra­nju filma.

Ovaj tekst sufi­nan­ci­ran je sred­stvi­ma Fonda za poti­ca­nje raz­no­vr­s­nos­ti i plu­ra­liz­ma elek­tro­nič­kih medija.