Bogato porečko likovno ljeto donosi mnoga događanja
P. A.
U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Poreč bogato likovno ljeto započelo je otvorenjem 64. Annala naziva Živjele životinje! …a što bi životinje rekle o nama? Ovogodišnje izdanje pripremile su kustosice Jerica Ziherl i Suzana Marjanić. Izložba nudi široki spektar promišljanja o odnosu čovjeka i životinja, te naglašava suodnos etike i estetike u suvremenoj umjetnosti. Kroz audio i video zapise, skulpture i slike, fotografije i instalacije, postav izložbe daje nam osjećaj da su ostala živa bića oko nas aktivni sudionici u krojenju održivog načina života te da je umjetnost današnjem društvu prijeko potrebna.
Na ovogodišnjem Annaleu izlažu: Marina Abramović, Đanino Božić, Ines Matijević Cakić, Gundi Dietz, Rui Miguel Leitao Ferreira, Ivana Ožetski, Ivan Tripar, Hrvoje Cokarić, Tajči Čekada, Kruno Jošt, Šikuti Machine, Dan Oki, Davor Sanvincenti, Anna Spanlang, Bojan Šumonja, Saša Živković, Nikolina Butorac, Edgar Honetschläger, Ivana Filip, Igor Grubić, Bianca Kennedy i Zorana Unković.
Izložba se može pogledati u Istarskoj sabornici do kraja kolovoza od 10 do 12 sati i od 18 do 21 sat. Nedjeljom i praznikom galerija je zatvorena.
U sklopu 64. Annala u prostorijama POUP‑a održana je likovna radionica kaširanog papira pod vodstvom Valtera Černeke. Na radionici su sudjelovali osnovnoškolci i srednjoškolci: Cvita Deković, Laura Frankol, Chiara Mačinić, Sara Vajagić i Paolo Mačinić. Nakon posjeta izložbi u istarskoj sabornici napravili su jedan zajednički visoki reljef dimenzija 130cm x 200cm. Reljef predstavlja kompoziciju u kojoj se isprepliću vepar, čaplja, vatreni feniks i satir koji svira roženicu. Cilj radionice jačanje je sposobnosti opažanja te razvijanje individualnog i kolektivnog načina rada kroz likovno stvaralaštvo. Kroz edukativne aktivnosti likovnog odjela potiču se aktivnosti koje su usmjerene na veću mogućnost fokusiranja i zadržavanja pažnje, gdje se budi radoznalost i kreativnost težeći ka formiranju autentičnog svjetonazora.
Tjedan nakon Annala u Maloj galeriji otvorila se izložba Sabine Damiani naziva „Sve vode pripadaju Vodi“. Izložba se sastoji od fotografija, videa i crteža koje je autorica realizirala tijekom rezidencijalnog boravka u Val Verzaschi u Švicarskoj. Autorica je hodala od izvora rijeke Verzasca do ušća rijeke u Lago Maggiore. Na izložbi je izložen manji dio materijala koje je autorica proizvela na putovanju.
Lipanjski programi zaključeni su izložbom talijanskog umjetnika, rođenog u Opatiji, Paola Patellija u galeriji Zuccato. Izložba je organizirana u suradnji sa Kolekcijom Marinko Sudac, a obuhvaća Patellijeve minimalističke geometrijsko-analitičke radove nastale između 1964. i 1967. godine. Odličan postav slika prve Patellijeve izložbe u hrvatskoj potpisuje Dorotea Fotivec Očić dok je izložbu otvorio Marino Baldini.
Paolo Patelli izlagao je u prestižnim galerijama, uključujući devet puta u Galleria del Cavallino u Veneciji, te na značajnim grupnim izložbama u Italiji, Njemačkoj i SAD‑u. Njegov rad analizirali su povjesničari umjetnosti poput Umbra Apollonia, Achillea Bonita Olive i Filiberta Menne.
Ljetni program izložbi nastavlja se i u kolovozu predstavljanjem dviju autorica.
Prvog dana kolovoza u Maloj galeriji otvorena je izložba beogradsko-porečke slikarice Mie Kešelj naziva „Tragovi mora i vremena“.
Slike Mie Kešelj nastajale su tijekom posljednje dvije godine u Poreču, nadahnute istarskim krajolikom, vrlo su bogate materijom i bojom. Njezin rukopis, prepoznatljiv i autentičan, ohrabren kamenom, zemljom i morem predstavio se po prvi put porečkoj publici uz pokroviteljstvo vinarije Rossi 1. kolovoza u 21 sat u Maloj Galeriji.
Radno vrijeme galerije je od 10 do 12 i od 18 do 21 sat. Nedjeljom i praznikom zatvoreno. Izložba ostaje otvorena do 31.8.
U suradnji s Austrijskim kulturnim forumom iz Zagreba slijedi izložba austrijske umjetnice s briselskom adresom Silvie Bauer. Svestrana umjetnica ima za cilj unijeti novi život u odbačeni materijal današnjeg potrošačkog svijeta. Karton i rabljene gume pretvara u moderne skulpture dajući im novi život.
Iz kaosa stvara ljepotu u svojim instalacijama od komada guma koje transformira i postavlja ih u prostor. Umjetnica se već nekoliko godina bavi metamorfozom kartona i njegove kombinacije s fragmentima rabljene gume stvarajući iznenađujuće snažne i senzualne skulpture.
Silvia Bauer je rođena u Beču, a živi u Briselu. Diplomirala je na Academy of Fine Arts Watermael-Boitsfort u Briselu i sudjelovala je na radionicama u Minhenu i Illinoisu. Imala je više od dvadesetak samostalnih izložbi te je sudjelovala na velikom broju skupnih izložbi po Europi ali i Kini. Dobitnica je deset nagrada uključivši prvu nagradu na izložbi City of Brussels te nagradu publike na Biennale Rame & Trame u Briselu.
Otvorenje izložbe je 8. kolovoza u 21 sat u Galeriji Zuccato, a bit će otvorena za posjete do 31. kolovoza.
Radno vrijeme galerije je od 10 do 12 i od 18 – 21 sat. Nedjeljom i praznikom zatvoreno.
Porečko likovno ljeto samo je dio bogatog kulturnog programa koji se u ovome gradu održavaju pod kapom manifestacije Porečko ljeto. Obilježavaju ga, uz izložbe, i Koncerti u Eufrazijani, kao i Jazz u Lapidariju.