Izložba Dorijana Šiška „Pandemonij inspiriran oazama mreže“ u HUIU galeriji
B. V.
Izložba Dorijana Šiška naziva „Pandemonij inspiriran oazama mreže“ bit će otvorena u četvrtak, 20. ožujka u 19 sati, u pulskoj HUIU galeriji.

Njegovu praksu obilježava eksperimentiranje s medijima videoigara, digitalne animacije, instalacije, scenografije i VJ-anja, zbog čega se granice između intermedijske umjetnosti i grafičkog dizajna često preklapaju. Izložba iz perspektive grafičkog dizajna predstavlja praksu koja vizualno i konceptualno uporište nalazi u digitalnoj kulturi i istovremeno reagira na fenomene naše tehnološke stvarnosti. Iz fascinacije drugačijim i nepredvidivim proizlazi imaginacija alternativnih “virtualnih” svjetova koja se očituje kroz korištenje popularnih medija poput videoigara, karata za razmjenu, ili dekonstruiranih akcijskih figurica. Mediji “zabave” poput videoigre tako postaju metaironičan način gledanja na svijet, ideologiju i estetiku uinternetskoj distopiji dvostrukih značenja, te komercijalnih i političkih previranja. Kreativni pristup Dorijana Šiška stoga ne treba shvatiti samo kao pandemonij proturječja, gdje nas suočavanje s vizualnim, prostornim i ludičkim iskušenjima zbunjuje i plaši, već ga možemo promatrati kao post-intermedijsko zabavište. Izložba ostaje otvorena do 8. travnja, a kurirala ju je Irena Borić. Izložba je bila producirana za HDD galeriju 2023. godine.

“Izložba Dorijan Šiško: Pandemonij inspiriran oazama mreže iz perspektive grafičkog dizajna predstavlja praksu koja vizualno i konceptualno uporište nalazi u digitalnoj kulturi i istovremeno reagira na fenomene naše tehno stvarnosti. Unatoč tome što se odnos prema vizualnoj kulturi mijenja zahvaljujući ogromnim količinama uploadanih slika, korištenju socialnih mreža, ciljanom oglašavanju, i/ili algoritamski uvjetovanim kompozicijama, Dorijan Šiško neprestano traži moguće oblike alternativnih “virtualnih” svjetova.

„Stoga ne preza od korištenja popularnih medija poput videoigara, karata za razmjenu, ili dekonstruiranih akcijskih figurica čak i za dekonstrukciju tamne strane mreže. Takvi mediji “zabave” ga zanimaju i na primarnoj razini zbog čega propituje njihovu bit. Videoigra postaje metaironičan način gledanja na svijet, ideologiju i estetiku u internetskoj distopiji dvostrukih značenja, te komercijalnih i političkih previranja.
„Kreativni pristup Dorijana Šiška stoga ne treba shvatiti samo kao pandemonij proturječja, gdje nas suočavanje s vizualnim, prostornim i ludičkim iskušenjima zbunjuje i plaši, već ga možemo promatrati kao post-intermedijsko zabavište”, piše kustosica Borić.

Dorijan Šiško je multimedijski umjetnik i grafički dizajner, a njegova praksa seže na područja videoigara, animacije, instalacija i VJ-anja. U svojoj praksi ga zanimaju spekulativni, kritički, eksperimentalni i transmedijski aspekti oblikovanja i umjetnosti. Stvarajući vizualno-teorijske svjetove, u svojim radovima istražuje rubne digitalne kulture, tamne strane interneta, budućnosti čovječanstva, tribalizam, post-istinu, virtualne svjetove, znanstvenu fantastiku i popularnu kulturu.
Za projekt spekulativnog dizajna TRIBE je 2019. godine s pohvalom zaključio magisterij iz grafičkog oblikovanja na Akademiji za likovnu umjetnost i oblikovanje na kojoj povremeno predaje. Koordinator je i jedan od osnivača kolektiva Freštreš te je član i vizualni koordinator grupe Nimaš izbire. Sa svojim radom se predstavio 34. Grafičkom bijenalu Ljubljana – Iskra Delta, za koji je oblikovao i ko-kurirao glazbeni program, te na međunarodnom festivalu KIBLIX 2020 – 2021, za koji je oblikovao čitav vizualni identitet. Dobitnik je dviju Nagrada Brumen i nagrade Tresk.

Izlagao je u institucijama kao što su Moderna galerija Ljubljana, MGLC, Galerija Cukrarna, Jakopičeva galerija, Cankarjev dom, Aksioma, Osmoza, Kino Šiška, UGM Studio, Center sodobnih umetnosti Celje, Kibla PORTAL, Slovenski narodni muzej, NRW-forum u Düsseldorfu, festival Out to See u New Yorku i dr.
Izložba je financirana sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba. Izložbeni i diskurzivni program HDD galerije sufinanciran je sredstvima Zaklade Kultura nova. HUiU izložba – međugalerijska razmjena programa financirana je sredstvima Odjela za kulturu Grada Pule, Odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije, Ministarstva kulture i medija RH i Zaklade Kultura nova.