Pulska premijera filma „Fiume o morte!“ u Kinu Valli

Tekst Daniela KNAPIĆ • Fotografije iz arhiva Kiba Valli

17.03.2025.

U okvi­ru pro­gra­ma pod nazi­vom „Kino 15+“ pro­tek­le je subo­te, 15. ožuj­ka u Kinu Valli pul­sku pre­mi­je­ru doži­vio „Fiume o mor­te!“ – novi film cije­nje­nog i nagra­đi­va­nog riječ­kog reda­te­lja Igora Bezinovića. U ovom inven­tiv­nom i duho­vi­tom fil­mu gra­đa­ni Rijeke, koju Talijani zovu Fiume, rekons­tru­ira­ju i na fiuman­skom dija­lek­tu rein­ter­pre­ti­ra­ju bizar­nu pri­ču o oku­pa­ci­ji nji­ho­vog gra­da 1919. godi­ne. Uz pomoć para-voj­nih jedi­ni­ca koje je oko sebe oku­pio oku­pa­ci­ju je izveo i 16 mje­se­ci pro­vo­dio tali­jan­ski pjes­nik, bonvi­van i pro­po­vjed­nik rata Gabriele D’Annunzio. Film na počet­ku ima uklop­lje­nu i anke­tu među Fiumanima, iz koje je razvid­no kako veći­na goto­vo da za D’Anunzia nikad nije ni čula. Netom nakon pre­mi­je­re u Rijeci, 7. velja­če je film imao i svo­ju svjet­sku pre­mi­je­ru te osvo­jio glav­nu nagra­du Tiger i nagra­du kri­ti­ča­ra FIPRESCI na 54. Međunarodnom film­skom fes­ti­va­lu u Rotterdamu.

Pred samu pro­jek­ci­ju autor se publi­ci pred­sta­vio zajed­no s neko­li­ci­nom kole­ga iz broj­ne eki­pe koja je na fil­mu radi­la – glum­cem Albanom Vučetićem, nara­to­ri­ma i glum­ci­ma Lovrom Mirthom i  Sarom Marsanich, te cas­ting direk­to­ri­com Sarom Jakupec. Također, večer je svo­jim nas­tu­pom uve­li­čao i pul­ski žen­ski zbor Praksa. Izvele su pje­smu „Insieme res­te­rem“, koja na istro-venet­skom veli­ča zajed­niš­tvo svih anti­fa­šis­ta, neo­vis­no o narje­čji­ma koji­ma govo­re. Prije same izved­be diri­gen­ti­ca zbo­ra Edna Strenja Jurcan posve­ti­la je taj nas­tup srp­skim stu­den­ti­ma koji su u isto to vri­je­me sudje­lo­va­li na veli­kom pro­tes­t­nom sku­pu u Beogradu.

Nakon pro­jek­ci­je usli­je­dio je raz­go­vor s Bezinovićem, a vodio ga je nje­gov stu­dent na zagre­bač­koj Akademiji dram­ske umjet­nos­ti, Jakov Benčić. Nakon što mu je uru­čio i pok­lon – maji­cu s logom pro­gra­ma „Kino 15+“, nami­je­nje­nog prvens­tve­no mla­đim gle­da­te­lji­ma, Benčić je pojas­nio kako je u sklo­pu tog pro­gra­ma već namje­ra­vao pozva­ti Bezinovića s nje­go­vim fil­mom “Kratki izlet” (nagra­đen 2017. Velikom Zlatnom Arenom), ali je onda sti­gla vijest o nagra­da­ma novom fil­mu, pa je izbor pao na „Fiume o morte!“.

„Premijera u Rijeci bila je počet­kom velja­če i čini mi se da je od tada proš­lo dvi­je godi­ne, a ne tek mje­sec i pol. Dojmovi se još nisu sle­gli i na sve to još ne uspi­je­vam gle­da­ti s odma­kom“, kazao je Bezinović, a Benčić ga je upi­tao koji je moment bio klju­čan da se upus­ti u ovaj pro­jekt, koji je dugo stva­ran i za koji je na natje­čaj HAVC  razvoj sce­na­ri­ja pri­ja­vio još 2015. godine…

„Ne mogu se sje­ti­ti toč­nog momen­ta, ali ima ih neko­li­ko – jedan je kad sam čitao knji­gu „Privremene auto­nom­ne zone“, zbir­ku tek­s­to­va ame­rič­kog anar­his­ta Hakima Beya u kojem je o Rijeci govo­rio kao o pirat­skoj repu­bli­ci. Ta mi je ide­ja bila pri­mam­lji­va i želio sam radi­ti film o neče­mu što zvu­či tako sek­si kao pirat­ska repu­bli­ka Rijeka, među­tim kada se uđe u mate­ri­ja­le vidi se da ta pri­ča nije bila toli­ko uzbud­lji­va kao što je Hakim Bey pret­pos­ta­vio. Odnosno, shva­tio sam da on nije oba­vio neko ozbilj­ni­je povi­jes­no istra­ži­va­nje. Osim toga mi je važ­na bila i knji­ga „Alla fes­ta del­la revo­lu­zi­one“ tali­jan­ske povjes­ni­čar­ke umjet­nos­ti Claudie Salaris u kojoj su nagla­še­ni avan­gard­ni aspek­ti D’Anunzijeve vla­da­vi­ne. Osim te dvi­je knji­ge, ime D’Anunzio osta­lo mi je odne­kud u pod­svi­jes­ti i sje­ćam se jed­ne situ­aci­je iz 2017. godi­ne kad mi je sad pokoj­na baka rek­la da ima pri­ja­te­lja koji je sa šest godi­na na riječ­kom Korzu sreo D’Anunzia koji mu se obra­tio, ali se dje­čak pre­pla­šio i od nje­ga pobje­gao. Tako sam još 2011. sni­mio inter­v­ju s tim čovje­kom, valj­da pod­s­vjes­no nas­lu­ću­ju­ći da bih od toga mogao napra­vi­ti nešto ambi­ci­oz­ni­je“, odgo­vo­rio je Bezinović.

„Ovaj film rekons­tru­ira povi­jest i s njom se poigra­va, ali je i bru­tal­no točan u smis­lu da je taj mate­ri­jal cje­lo­vi­to istra­žen“, oci­je­nio je Benčić, što je Bezinović pot­vr­dio: „Bilo mi je jako bit­no da nema fak­to­graf­skih gre­ša­ka. Izluđivao sam surad­ni­ke svo­jom opsjed­nu­toš­ću činje­ni­ca­ma. Za kon­zul­tan­te sam imao tali­jan­skog povjes­ni­ča­ra Federica Carla Simonellia zapos­le­nog u D’Anunzievoj fon­da­ci­ji „Il vit­to­ri­ale degli Italiani“, te hrvat­skog povjes­ni­ča­ra Ivana Jeličića iz Rijeke. To mi je bio temelj, a važ­no je nagla­si­ti da – s istim tim poda­ci­ma koji­ma sam bara­tao – da ste ih dali nekom dru­go­me s nekom dru­gom umjet­nič­ko-znans­tve­no-inter­pre­ta­cij­skom vizi­jom, dobi­li bis­te pot­pu­no dru­ga­či­ji film. Ovo je samo jedan mogu­ći način da se svi ti poda­ci sta­ve u neki red, jer se o tom doga­đa­ju može ispri­ča­ti jako puno priča.“

Benčić je pod­sje­tio da je film naj­av­ljen kao „hibrid­ni“ i namjer­no spa­ja ele­men­te doku­men­tar­nog i igra­nog fil­ma s meta-film­skim deta­lji­ma, te upi­tao kako je upra­vo ta for­ma oda­bra­na za film..

„Moj direk­tor foto­gra­fi­je Gregor Božić iz Nove Gorice na ovom je pro­jek­tu bio od 2019. godi­ne kada smo bili u Warszawi na jed­noj radi­oni­ci i sni­mi­li dva krat­ka fil­ma na koji­ma smo tes­ti­ra­li tu for­mu. Čak smo s polj­skim sta­tis­ti­ma sni­mi­li jed­nu sce­nu uklop­lje­nu u film – prvi D’Anunzijev govor pred Guvernerovom pala­čom s polj­skim sta­tis­ti­ma. S nji­ma smo radi­li i neke od rekons­truk­ci­ja foto­gra­fi­ja koje se nala­ze u filmu.“

„Kroz cije­lu kari­je­ru eks­pe­ri­men­ti­raš. Čini mi se da si u ovom fil­mu dobro spo­jio momen­te igra­nog fil­ma s raz­nim inter­ven­ci­ja­ma i poigra­va­nji­ma“, komen­ti­rao je dalje Benčić, upi­tav­ši i o mjes­tu glaz­be u ovom filmu.

„Film ima reper­to­ar­nu glaz­bu – onu koju otku­pi­te (npr. isko­ris­ti­li smo tri Vivaldijeve sklad­be), kao i autor­sku, čiji su auto­ri Hrvoje Nikšić i Giovani Meier s trš­ćan­skog glaz­be­nog kon­zer­va­to­ri­ja. Kako je riječ o kopro­duk­ci­ji s Italijom i Slovenijom, to mi je bilo vrlo vri­jed­no jer sam tako upoz­nao vrs­ne surad­ni­ke koje u suprot­nom ne bih: sound design je odlič­no odra­dio Eric Guerrino Nardin iz Palmanove, kole­ge iz Slovenije radi­li su sni­ma­nje i mik­sa­nje i opće­ni­to sam jako zado­vo­ljan sa svim surad­ni­ci­ma“, odgo­vo­rio je Bezinović.

Pričalo se dalje o ukla­pa­nju poje­di­nih sce­na u sva­kod­ne­vi­cu današ­nje Rijeke – npr. u sce­na­ma koje pri­ka­zu­ju D’Anunzijevu voj­sku na Korzu vide se i šeta­či koji su i ina­če tamo kao i raz­ne reak­ci­je zna­ti­želj­nih gra­đa­na, a isko­ri­šten je i pri­zor pro­la­za mase navi­ja­ča riječ­ke Armade koji su buč­no i s obil­nom piro­teh­ni­kom išli na utak­mi­cu s Hajdukom. “Sredstva su nam bila ogra­ni­če­na i bilo bi jako sku­po pla­ti­ti toli­ko sta­tis­ta a da izgle­da auten­tič­no, prem­da smo uspje­li pla­ti­ti kolo­nu kami­ona. Tako je isko­ri­šten i niz situ­aci­ja po gra­du, poput utak­mi­ce na Kantridi ili riječ­kog kar­ne­va­la i dru­gih sce­na iz nor­mal­nog živo­ta“, rekao je Bezinović.

U kons­truk­ci­ji fil­ma vre­men­ski sli­jed nije stro­go pra­ćen, nego je sve sas­tav­lje­no od „vinje­ti­ca“ kako ih je nazvao Benčić, upi­tav­ši je li bilo sce­na kojih se reda­telj morao odre­ći u montaži.

„Želio sam sve ima­ti u tom fil­mu i taj moment frus­tra­ci­je kad zavr­šiš film s ovo­li­ko sadr­ža­ja, a u isto vri­je­me imaš dojam da nisi sta­vio dovolj­no i da će ti net­ko zamje­ri­ti da nešto nisi spo­me­nuo, to je dos­ta zez­nu­ta pri­ča. Okružio sam se lju­di­ma jako spe­ci­ja­li­zi­ra­nim u svo­jim zna­nji­ma i onda mi se sve čini­lo da fali i nisam vje­ro­vao ni da će lju­di uspjet pra­tit tako slo­že­nu pri­ču. Na kon­cu nismo pre­vi­še toga vadi­li, neke smo sce­ne kra­ti­li, a neke u pot­pu­nos­ti izba­ci­li, kao i jed­nog manje bit­nog lika… Izbačen je npr. i spro­vod pogi­nu­lih legi­ona­ra na grob­lju Kozala, što je bila jako lije­pa sce­na, ali u mon­ta­ži se to zove „Kill your dar­lin­gs – prin­cip“ kad neke sce­ne koje su i dobre i moć­ne moraš izdvo­ji­ti iz cje­li­ne da bi ona prodisala.“

Benčić je oci­je­nio da film nije tek stu­di­ja D’Anunzijevog karak­te­ra, već i pogled na tadaš­nje, ali i ovo današ­nje društvo…

„Stvarno to nije stu­di­ja karak­te­ra“, pot­vr­dio je Bezinović: „Mislim da tak­vih fil­mo­va i tek­s­to­va iz nje­go­ve per­s­pek­ti­ve već ima puno, a meni nisu oso­bi­to zanim­lji­vi jer su uglav­nom ido­la­trij­ski. Možda bi bilo zanim­lji­vo napra­vi­ti tako da ga pro­ma­traš kao vrlo spe­ci­fič­nog čovje­ka, ali ne i hero­ja. U ovom je fil­mu D’Anunzio isko­ri­šten kao pijun, nekak­va figu­ra u pri­ča­nju riječ­ke povi­jes­ti tog peri­oda. Nije mi bilo toli­ko važ­no ula­zi­ti u nje­go­vu psi­ho­lo­gi­ju, bilo mi je dra­go što smo uze­li više glu­ma­ca koji su ga glu­mi­li, čis­to da nema samo jedan veli­ku odgo­vor­nost glu­mi­ti ga, a i da poka­žem da ga se može pro­ma­tra­ti raz­li­či­tim oči­ma i da ga raz­ni lju­di dru­ga­či­je vide, ali defi­ni­tiv­no mi nije bila ambi­ci­ja ula­zi­ti u nje­go­vu psihologiju.“

„Čak mi se čini da su neki ele­men­ti, poput nje­go­ve koka­ino­ma­ni­je, gla­si­na o orgi­ja­ma i dru­gi, namjer­no gur­nu­ti u stra­nu, kao da od toga nisi htio radi­ti neki spek­takl?“, pitao je dalje Benčić.

„Konkretno za orgi­je u arhi­va­ma nije bilo pot­vr­de. Općenito nisam htio radi­ti neke mito­ve, iako sam even­tu­al­no mogao napra­vi­ti neku fan­ta­zij­sku ili šalji­vu sce­nu orgi­ja, ali nisam želio da lju­di iza­đu iz kina raz­miš­lja­ju­ći o tome da je D’Anunzio volio seks i šmr­kao puno koka­ina. To su stva­ri koje sam morao spo­me­nu­ti, jer nisu za odba­ci­ti u cije­loj pri­či, ali defi­ni­tiv­no to nije per­s­pek­ti­va iz koje ja gle­dam svi­jet, to je kao da npr. Trumpa gle­dam po tome što voli Playboy zeči­ce ili koka­in. Mislim da su odno­si koji­ma se želim bavi­ti puno kompleksniji.“

O samoj surad­nji s riječ­kim gra­đa­ni­ma i Gradom Rijeka koja je mak­si­mal­no izaš­la u susret ustu­piv­ši za sni­ma­nje raz­ne zgra­de u koji­ma je D’Anunzio bora­vio, Bezinović je odgo­vor pre­pus­tio direk­to­ri­ci cas­tin­ga Sari Jakupec: „Radili smo taj cas­ting tako da smo htje­li pozva­ti sve gra­đa­ne Rijeke i kre­nu­li smo s gene­ral­nim pozi­vom na audi­ci­ju pre­ko medi­ja, čije smo dije­lo­ve tako­đer uklo­pi­li u film. Kasnije se to pre­tvo­ri­lo i u stre­et cas­ting, gdje smo dos­lov­no izvla­či­li lju­de s uli­ca. Kako je Rijeka mali grad brzo se pro­ču­lo i kako smo to radi­lo godi­nu dana lju­di su se cije­lo vri­je­me uklju­či­va­li na raz­li­či­te nači­ne. Mislim da dos­lov­no u jed­nom tre­nut­ku nije bilo oso­be koja na ovaj ili onaj način nije sudje­lo­va­la u fil­mu, pa sam raz­miš­lja­la da smo možda obo­ri­li i neki rekord uklju­če­nos­ti. Također, i gle­da­nost je vrlo dobra, do sad je samo u Rijeci ras­pro­da­no 19 pro­jek­ci­ja i još se tra­ži kar­ta više, a isto se doga­đa i na ino­zem­nim projekcijama.“

„U Trstu je bio velik inte­res i pri­jem i kako se ubr­zo pro­ču­lo da je film dobar pre­mi­je­ra je iz jed­nog manjeg kina pre­ba­čen u naj­ve­će trš­ćan­ske kino dvo­ra­ne“, nado­ve­zao se Bezinović, doda­ju­ći da čuje od kole­ga da su i u dru­gim tali­jan­skim gra­do­vi­ma pro­jek­ci­je ras­pro­da­ne, a npr. i u Opatiji je neki dan ras­pro­da­na dvo­ra­na s 500 mjes­ta. Općenito, film iza­zi­va velik inte­res kako kod nas tako i u Italiji, s time da – usli­jed tre­nut­ne poli­tič­ke situ­aci­je u Italiji – nije imao puno odje­ka u tamoš­njim mains­tre­am medijima.

„Fiume o mor­te“ se u kinu Valli može pogle­da­ti i u uto­rak, 18. ožuj­ka, s počet­kom u 18.50 sati, a naj­vje­ro­jat­ni­je će biti pri­ka­zan i na ovo­go­diš­njem Pula film festivalu.