Izložba „Social Condensers in Uljanik, Pula“ u galeriji DAI-SAI
B. V.
Izložba studenata arhitekture i urbanizma na Politehnici u Milanu naziva „Social Condensers in Uljanik, Pula“ bit će otvorena u petak, 16. svibnja u 19 sati u galeriji Društva arhitekata Istre (Smareglina 1, Pula).

Profesori uključeni u sad su: Pierre-Alain Croset, Leonardo Zuccaro Marchi i Luca Capacci, a njihovi suradnici su: Yi Xing (Sean) Chow, Erika Sezzi, Alberto Geuna, Amir Adelfar i Maria Chiara Giangregorio. Izložba ostaje otvorena do 6. lipnja, a moguće ju je razgledati radnim danima od 17 do 20 sati.
Izložba predstavlja izbor projekata i istraživanja koje su razvili studenti arhitekture Politehnike iz Milana u vezi s otokom brodogradilišta Uljanik u Puli. Projektantska radionica potaknula je razmišljanje o rastućoj potražnji za prostorima koji potiču društvena okupljanja u svjetlu postpandemijskog stanja. Cilj je omogućiti međugeneracijske aktivnosti i poboljšati integraciju kulturnih aktivnosti s aktivnostima za dobrobit, istovremeno reinterpretirajući nove proizvodne funkcije. Studenti su osmislili novi urbanistički plan za otok Uljanik i gradsku obalu, istovremeno projektirajući vertikalni toranj, “društveni kondenzator” koji bi komunicirao sa složenošću grada.

Odabrana lokacija, otok brodogradilišta Uljanik, značajna je zbog svoje složene funkcionalne baštine, sociopolitičke vrijednosti te teritorijalne i povijesne stratifikacije. Njegova složenost i ekološka krhkost čine ga bitnim mjestom za promišljanje o mogućnostima suvremenog urbanog dizajna i arhitekture, kao i o ulogama novog produktivnog grada u Europi.
Projektantska radionica aktivno je poticala suradnju s lokalnim institucijama i arhitektima kako bi se projektantski prijedlozi što više utemeljili na stvarnim sociopolitičkim i urbanim uvjetima Pule. Studenti su posjetili lokaciju te sudjelovali u raspravama i radionicama, s preliminarnom urbanističkom analizom i socijalnom anketom koja je uključivala intervjue. Suočeni s urbanim, povijesnim i krajobraznim uvjetima i izazovima Uljanika, studenti PoliMI-ja istražili su nekoliko strategija za razvoj Uljanika i postavili vertikalni “društveni kondenzator” u sinergiji s postojećim strukturama, istovremeno spajajući baštinu prošlosti s inovacijom progresivne društvene revitalizacije lokacije.

Radikalna odluka o vertikalnom razvoju dijela grada i podizanju novog obilježja uključuje se u dijalog sa snažnom vertikalnom prisutnošću dizalica i brodskih elemenata. Uspostavlja novi odnos s topografskom visinom gradskog brda i njegovih spomenika. U konačnici, potiče mješoviti, trodimenzionalni sastav urbanih funkcija koje odgovaraju novoj budućnosti grada i njegovoj izvanrednoj ulozi u razvoju jadranskog teritorija, uravnotežujući kopno i vodu, baštinu i napredak.