SAMO VJETAR
Večeras (25. travnja) se na 3. programu HTV-a prikazuje odličan mađarski film „Samo vjetar“ (redatelj Benedek Fliegauf), potaknut stvarnim nasiljem nad Romima u Mađarskoj.
Fliegauf u svojem filmu prati članove romske obitelji u čijem su susjedstvu nepoznati počinitelji ubili više ljudi, što stvara ozračje iznimne neizvjesnosti i rasne netrpeljivosti. Iako nastoje živjeti relativno normalno, ljudi su pod stalnim pritiskom jer nitko ne zna tko će biti sljedeća žrtva, a organi vlasti ne pokazuju veliku ažurnost u pronalaženju zločinaca.
Fliegaufov redateljski stil briljantno je podređen priči, budući da rijetko snima šire planove, uglavnom se fokusira na krupnjake i detalje pomoću iznimno mobilne kamere. Na taj način stvara stalni osjećaj neizvjesnosti, praćenja i nemogućnosti bijega od tragične sudbine. A odgovor na pitanje je li ta opasnost za glavne likove ipak fiktivna, kako to sam naslov filma sugerira, ili je pak riječ o turobnoj realnosti, zaobići ćemo zbog onih koji nisu gledali ovo odlično ostvarenje.
Elvis Lenić
Adresar |
Foto izvještaji |
Uskoro počinje
|
Leave a Reply