Objavljeno multimedijalno izdanje 20 Let Zlatele

Nedavno je objavljeno multimedijalno izdanje 20 Let Zlatele, koji je nastao tijekom 2017. i 2018. godine povodom obilježavanja 20 godina postojanja i djelovanja Kulturno umjetničkog društva Ivan Fonović Zlatela iz Kršana. U sklopu multimedijalnog izdanja objavljeni su najizvođeniji plesovi KUD-a kroz 20 godina djelovanja, kao i dokumentarac „Dvajset koraki“ koji je nastao kao plod istraživanja i snimanja istaknutih članova Zlatele tijekom 2016. i 2017. godine.

„Tendencija ovog projekta je dostojanstveno obilježavanje 20 godina djelovanja našeg kulturno umjetničkog društva, a video snimkama zabilježiti postojeće stanje plesova koji se njeguju u našem društvu, kao i dokumentirati brojnu građu govornika o dugogodišnjem djelovanju KUD-a. Valja naglasiti kako su zabilježeni sljedeći plesovi: kršonski balon, šumberski balon, istarska polka, šete paši, polka spašo, valcer, pritilica, rašpa, cambia donne, mafrina, starinski ples, te fragmenti rekonstrukcije tzv. „mrtvog balona“. Ovo su najizvođeniji plesovi našeg društva, no ipak, izvode se još brojni plesovi koje tek treba zabilježiti. zabilježeni plesovi spadaju u baštinu šireg područja kršanštine – labinštine (kršonski balon, šumberski balon, mrtvi balon, istarska polka, šete paši, polka spašo), odnosno šireg istarskog područja (pritilica, valcer, rašpa, cambia donne, mafrina, starinski ples). Budući da je Kršanština prepoznatljiva po nekadašnjim izrađivačima narodnih instrumenata (Ivan Fonović Zlatela, Valter Primožić) te vrsnim tradicijskim glazbenicima i plesačima, netemperirana tradicija je nezaobilazna, kao i noviji oblik plesova (europski) koji se zbog migracija nastanio na ovim područjima, a koji je uz pomoć kazivača revitaliziran“, javljaju iz KUD-a.

osim plesova, izdanje sadrži dokumentarac „Dvajset koraki“ koji govori o ljubavi prema tradiciji, rodnom kraju, plesu i svirci, organiziranim počecima Zlatele sve do današnjih dana.

„Ponosni na godine organiziranog stvaralaštva, iskreno zahvaljujemo svima koji su dali doprinos i koji podržavaju naše djelovanje. oni su svojim radom doprinijeli napretku Zlatele, a posebno mjesto u našim mislima zauzimaju naši pokojni članovi“, zaključuju iz KUD-a.

Priredio B. V.

Leave a Reply


8 − 1 =

KULTURISTRA – Sito internet culturale della Regione Istriana


Kulturistra.hr è un progetto della Regione Istriana e dell’Associazione Metamedij avviato e finalizzato allo sviluppo della rete informatica culturale nella Regione Istriana. Il progetto mira ad offrire informazioni sulle attualità culturali e nello stesso tempo offrire l’accesso a varie basi di dati che conterranno informazioni su tutte le persone attive nella scena culturale, sulle attività culturali, sui concorsi internazionali e sui potenziali partner internazionali. Con questo progetto vogliamo migliorare la comunicazione a livello orizzontale e verticale, che significa la comunicazione tra differenti enti culturali Istriani, tra gli enti culturali e gli artisti, ed in fine tra gli enti culturali, gli artisti ed il pubblico.
Il progetto è finanziato dalla Regione Istriana.

CONTATTACI

captcha

Copyright © kulturistra.hr 2021 | Impressum