Započela Međunarodna konferencija arhitekata u Puli|Opening of the International Conference of Architects
Vrijeme: 14. kolovoza 2009.
Mjesto: Centar udruga Karlo Rojc
Organizator: Udruga Metamedij
Time: the 14th of August, 2009
Place: Centre of Associations Karlo Rojc
Organization: Metamedij Association
— — — — — — — — — — — — — — — — — — —
Jučer je u bivšoj vojarni «Karlo Rojc» započela «Međunarodna konferencija arhitekata», koja se održava u sklopu «Media Mediterranea» Festivala.
Yesterday the Karlo Rojc Barracks hosted the opening of the International Conference of Architects, which is organized within the context of the Media Mediterranea Festival.
Nakon uvoda, izvršena je prezentacija zgrade «Karlo Rojc», a zatim su skupine «M.i.m.o. lab.» (Milano), «Multipicity.lab» (Milano) i «Salottobuono» (Venecija) predstavile okupljenima svoj rad.
Uslijedila je podnevna pauza nakon koje su prezentacije održali i ostali gosti: «Fram-menti» (Treviso), Dustin Tusnovich (Beč,Trst,Venecija), «Raumlabor» (Berlin) i «Exyzt» (Paris). U večernjim satima odvijala se rasprava na temu urbanizma («Grad post kapitalizma»), čime je završio prvi dan konferencije.
«M.i.m.o. lab» je «mreža» arhitekata i studenata sa zajedničkom željom da putem niza međusobno povezanih disciplina i na različitim mjerilima unutar područja arhitekture, dizajna i medija prošire i razviju platformu za istraživanja i diskusiju.
Nastaju kao intencija grupe studenata da se odmaknu od ustaljenog i krutog načina rada unutar sveučilišnih struktura, te osim «m.i.m.o laba» pokreću i pararlelne projekte kao što su «m.i.m.o nine» i «m.i.m.o. vide» kao prostor za publikaciju tekstova i videa iz područja arhitekture i dizajna.
Sudjeluju u mnogim istraživačkim projektima poput «Decolonizing architecture», kojim niz arhitekata i umjetnika istražuje moguću prenamjenu i moguće oblike korištenja bivših izraelskih vojnih zgrada.
Osim navedenog istraživanja, unutar diplomskog rada «Analizing Lima» istražuju rubno područje između pustinje i grada Lime te postojeće socijalne razlike koje se na niz načina manifestiraju uz navedenu granicu između grada i pustinje.
«Multiplicity.lab» istraživački je je laboratorij Odjela za arhitekturu i urbanizam na Fakultetu arhitekture i politehnike u Milanu. Mjesto je to gdje se susreću i rade, kako predavači i istraživači, tako i studenti. «Multiplicity.lab» provodi istraživanja, održava radionice i javne rasprave i događanja.
Proučava i predlaže strategije interveniranja vezanog uz suvremene uvjete urbanizacije te istražuje transformacije naseljenih područja kroz povezanost svih dionika.
Nadalje, razvija projekte u suradnji s interdisciplinarnom mrežom istraživača i promatrača s različitih polja djelovanja (arhitektura, urbanizam, geografija, sociologija, antropologija, umjetnost, komunikacija, i sl.)
Laboratorij je to eksperimentiranja u obrazovanju temeljen na multidisciplinarnom pristupu i širokom području djelovanja i interesa.
«Salottobuono» je studio arhitekata iz Venecije, nastao 2005. godine. Utemeljen je na intelektualnoj razmjeni i protoku ideja izgrađenima oko stabilne radne grupe.
Svoje iskustvo razvija putem sudjelovanja na natjecanjima i radionicama, objavljivanjem publikacija i radom na specifičnim zadacima.
Radove izlažu u časopisu «Abitare», gdje uređuju prilog koji se bavi analiziranjem arhitektonskih projekata raznih autora, objavljenih u tom istom broju časopisa.
Tim analizama razvijaju kritiku suvremene arhitekture koja nadilazi tekstualnu recenziju i produbljuje se u apstrahiranje rada, izvlačenja dijagrama i strukturiranje objekata. Na taj način od arhitektonskih realizacija stvaraju «priručnike», primjenjive u svakodnevnome radu.
Osim razvijanja arhitektonske kritike, grupa je sudjelovala u nekoliko međunarodnih kulturnih projekata, kojima su pokušavali primijeniti iskustva izrade «priručnika», u društvenom kontekstu.
Ti projekti jesu «N‑varijacija», viđen na radionici Katarina 06, «Domus paranoja» predstavljen u časopisu «Domus» (rad je anti-utopijski projekt kuće koja sadrži svu tehničku opremu za nadzor – kamere, alarme, razni anti-provalne i anti-terorističke sustave, i sl.),
projekt «Italija traži stan» predstavljen na Venecijanskom bijenalu i «De-kolonizacijski priručnik» koji se bavi izradom strategije naseljavanja i transformiranja napuštenih izraelskih kolonijalnih naselja unutar palestinskog područja.
«Fram-menti» se rađa iz kompetencije, volje i ljubavi mladih arhitekata, inženjera i urbanista iz Treviza, koji su iz svojih akademskih i radnih iskustava, kreirali supstance – inovativne i konkurentne u području suvremenog urbanizma.
Održiva arhitektura i sudioničko projektiranje dva su koncepta koja prožimaju aktivnosti ove grupe, naglašavajući izvrsne rezultate i komunikaciju sa svim interesnim dionicima njihovih projekata.
Razvijaju arhitektonske i urbanističke projekte prema ključu održivosti, interaktivne izložbe i instalacije, radionice i urbana događanja, projekte u kojima građanstvo sudjeluje u teritorijalnoj transformaciji određenog područja, edukativne aktivnosti i intervencije u prostoru.
Dustin Tusnovich je arhitekt koji se bavi pitanjima održive gradnje, a specijalizirao se u drvenim konstrukcijama. Autor je nekoliko projekata u Južnoj Africi u kojima pokušava primijeniti teze o održivosti, socijalnoj arhitekturi i neformalnom procesu gradnje.
Godine 2008. je organizirao otvorenu transdisciplinarnu mrežu «S.L.U.M.net» (Social/Sustainable living in Urban Metropolis) koja se bavi istraživanjem i djelovanjem na polju održivosti i neformalne gradnje.
Mreža istražuje širi društveno-znanstveni diskurs održivosti i eksperimentira sa primjenama tih teza u neposrednoj okolini gradova u kojima žive i borave.
«Raumlabor» iz Berlina svoj rad započinju pokušajima rješavanja pitanja koja otvaraju suvremena arhitektura i urbanizam još od 1999. godine. u raznolikim interdisciplinarnim radnim grupama gdje proučavaju strategije urbanog preporoda.
Bave se urbanim dizajnom, arhitektonskim dizajnom, gradnjom, interaktivnim okolinama te istraživanjima. Njihov je rad prezentiran putem triju publikacija. «Acting in Public» je neka vrsta gradskog vodiča putem kojega otkrivamo povijest grada, a uz to nam daje i mogućnost da vidimo i njegovu budućnost.
«Halle-Neustadt-Führer» je vodič koji kombinira povijesne činjenice s izvještajima vezanima uz neke trenutačne privremeno nastale objekte. To je komplet ruta kroz Neustadt koje su sastavili njegovi građani.
«Hotel Neustadt Buch» ilustrira primjere suradnje arhitekata i kazališta, koji dokazuju kako takve suradnje doprinose razvoju kolektivne vizije grada koji se neprestano smanjuje.
«Exyzt» je multidisciplinarna grupa iz Pariza, nastala 2002. godine s jednostavnom idejom – graditi i živjeti zajedno. Namjera im je vratiti korisnika na mjesto središnjeg aktera u procesu gradnje s ciljem poticanja kreativnosti i refleksije u društvenim međuodnosima.
Svojim radom šire domenu arhitekture kroz razna transdisciplinarna polja (gradnja, instalacije, gastronomija, video, glazba) te istražuju nove alate kroz koje koje mogu djelovati i omogućiti neformalnu interakciju pri stvaranju i korištenju.
Iako odbijaju standardnu arhitektonsku praksu, koja je pod stalnim ekonomskim i političkim ograničenjima, njihove su intervencije fizički prisutne i izgrađene u prostoru. Sami projektiraju, grade i žive u sagrađenim intervencijama u prostoru, ostavljajući posjetitelju slobodu da koristi i prisvoji njihov objekt.
Njihovi su projekti u konstantnoj izmjeni, dinamični procesi bazirani na interakciji ljudi i nihovog fizičkog okruženja. Nastoje osvijestiti korisnike (građane) kako bi razmišljali o vlastitom fizičkom okruženju.
Djeluju kako bi promicali arhitekturu koja je pluralistička, iskorištena, kompleksna, raznolika, stvarna i živa, arhitekturu koja je aktivna i interaktivna, formacija i deformacija, transformacija i prisvajanje prostora. (I. R.)
After the introductory speech, hosts presented the Karlo Rojc Building and then the groups «M.i.m.o. lab.» (Milan), «Multipicity.lab» (Milan) and «Salottobuono» (Venice) presented their work. After the break followed the presentations made by the rest of the participants: «Fram-menti» (Treviso), Dustin Tusnovich (Vienna, Trieste, Venice), «Raumlabor» (Berlin) and «Exyzt» (Paris).
In the evening the participants organized a discussion on the topic of urbanism («Town of Post-Capitalism»), which marked the end of the first day of the conference.
«M.i.m.o.lab» is a network of architects and students that share the whish to spread and develop the platform for studies and disscussion through mutually interconnected disciplines and applying different standards in the field of architecture, design and media. They were founded by the group of students who wanted to step back from the firm modes of working within the univesity structures. Besides the m.i.m.o.lab the same group developed some other projects, like «m.i.m.o. nine» and «m.i.m.o.vide» as a platform for publishing texts and releasing videos connected to architecture and design. «M.i.m.o.lab» is a member of many research projects, such as “Decolonizing architecture”, within the framework of which a number of architects and artists explore the possible conversion and usage of the former military buildings in Israel. Beside this project, as a part of the “Analizing Lima” thesis, «m.im.o. lab» is conducting researches in the peripheral region between the desert and the City of Lima. They are as well gathering data about social differences present in this area bordering with the desert.
«Multiplicity.lab» is a research laboratory of the Department of Architecture and Urban Planning of the Faculty of Architecture and Politechnics in Milan. It represents a place where the students, professors and researchers can meet and work. «Multiplicity.lab» conducts researches, organizes workshops, discussions and public events. It explores and proposes strategies of intervention related to contemporary urban conditions. They investigate transformations of inhabited territories through its relations to the protagonists of the change. «Multiplicity.lab» develops projects in collaboration with an interdisciplinary network of researchers from different fields (architecture, urbanism, geography, sociology, anthropology, art, communication, etc.). It is a laboratory of educational experimentation based on the multidisciplinary approach.
«Salottobuono» is an architecture studio, founded in 2005. It is based upon intellectual exchange and built around a stable work group. «Salottobuono» develops through participation in competitions, workshops, publications and work on specific assignments.
Their work is published as supplement to the “Abitare” magazine, where they analyze architectural works of many different authors, which are also presented in the same edition of the magazine. With those analyses they develop contemporary architectural criticism that surpasses the results of text-reviews and delivers an abstraction of the work itself. In this way they create «manuals», helpful in real life.
Beside the architectural criticism development, group took part in several international cultural projects, in which they tried to apply their experience in a social context. These projects are: “N‑variation” – presented at the Katarina 06 workshop, “Domus Paranoia” – presented in “Domus” magazine, project “Italia is looking for an apartment” – presented on Biennale in Venice and “De-colonisation manual”, which is developing population strategies and strategies for transformation of abandoned Israeli colonial settlements inside the Palestinian territory.
«Fram-menti» group was founded by the young architects, engineers and city-planners from Treviso, who created projects inspired by their own working experience – innovative and concurent in the field of contemporary urbanism. Sustainable architecture and cooperative planning are the two basic concepts which are perceptible in all activities of this group. They develop sustainable architectuaral and urbanistic projects, organize interactive exhibitions and installations, workshops and urban gatherings.
Dustin Tusnovich is an architect occupied with questions of sustainable development, specialized in wooden constructions. He implemented several projects in South Africa, where he tried to apply his theses about sustainability, social architecture and non-formal process of construction. In 2008 he founded a transdisciplinary network, called S.L.U.M.net (Social/Sustainable living in Urban Metropolis), which is conducting researches and organizing actual activities linked to the concepts of sustainability and non-formal construction fields. This network explores the broader social-scientific discourse of sustainability and experiments with implementation of those hypotheses in cities.
«Raumlaborberlin» group started its activities while working on the issues of contemporary architecture and urbanism in 1999. «Raumlabor» is engaged in urban design, architecture, constructing interactive environments and research. Their work has been presented through three publications. «Acting in Public» is a kind of a city guide through which we can discover the history of the town and get a glimpse into its future. «Halle-Neustadt-Führer» is an urban guide which combines historical knowledge with reports on currently existing projects. «Hotel Neustadt Buch» illustrates examples of collaboration between architects and theatres.
«Exzyt» multidisciplinary group was founded in 2002 with one simple idea – to build and to live together. Their intention is to promote the final user to the role of the central figure in the process of building. They are spreading the architectural domain into many transdisciplinary fields (building, installations, gastronomy, video, music). They strive to awake users (citizens) and make them think about their own physical environment.
-