Obilježavanje 150. godišnjice osnutka Istarskog pokrajinskog sabora
Tijekom ove godine planira se održati nekolicina projekata u sklopu programa obilježavanja 150. godišnjice osnutka Istarskog pokrajinskog sabora, najavili su prestavnici istarskih znanstvenih, kulturnih i obrazovnih institucija te Istarske županije, kao organizatora ovog projekta.
Digitalizacija službenih listova Zemaljskog sabora Markgrofovije Istre, studenti koji kreiraju Istrapediju, izložbe, zavičajni kviz i međunarodni znanstveni skup o životu na poluotoku od 1861. do 1918. godine, samo su neki od projekata koji će se održati u sklopu programa predstavljenog u Istarskoj sabornici u Poreču, gdje je i sam sabor za vrijeme svoga djelovanja zasjedao.
Programima će se javnosti nastojati približiti društvena, politička i gospodarska prošlost Istre, vezana uz djelovanje sabora u drugoj polovici 19. i početkom 20. stoljeća.
“Vjerujemo da ćemo kroz svakomjesečna događanja tijekom cijele godine među stanovnicima Istre pobuditi svijest o tome da je ovdje ne tako davno postojala jedna samouprava i jedna mogućnost da sami odlučuju o sebi”, rekao je Vladimir Torbica, pročelnik županijskog Upravnog odjela za kulturu.
Prvi projekt iz programa počinje već u travnju, kada će započeti digitalizacija, i kasnije putem internetskih stranica, pristup službenim listovima Zemaljskog sabora Markgrofovije Istre.
Uredništvo Istrapedije, internetske enciklopedije, sudjelovati će u obilježavanju probedbom akcije koja započinje 04. travnja,a tijekom koje će se studente motivirati da svojim radovima pridonesu njenom popunjavanju.
Zadatak studenata preddiplomskih i diplomskih studija je, prijaviti osobu, pojam, događaj ili činjenicu po vlastitom izboru, koja je posredno ii neposredno povezana s radom Istarskog sabora.
U zgradi Istarske sabornice u Poreču otvorit će se i jedan od šest info-centara predviđenih projektom Revitas – revitalizacija istarskog zaleđa i njegova turizma, koji se provodi u hrvatskoj i slovenskoj Istri. Također, u sklopu projekta primjereno će se urediti podrum Istarske sabornice koja će postati središnja istarska kušaonica vina.
Početak parlamentarnog života u Istri obilježit će se i u školama, a kako je najavio Daniel Bogešić iz Katoličkog društva prosvjetnih djelatnika Istre mons. Antuna Heka, tim povodom organizirat će se kviz “Krasna zemljo” s ciljem popularizacije zavičajne povijesti. Natjecanje će se održati u Poreču ujesen, a mogu mu prisustvovati parovi učenika osmih razreda i maturanti, koji će provjeravati svoje znanje iz povijesti Istre u 19. stoljeću, s naglaskom na vrijeme osnivanja Sabora.
Najavljeno je i održavanje međunarodnog znanstvenog skupa u listopadu, na kojem će hrvatski, talijanski, slovenski i austrijski povjesničari govoriti o političkom životu Istre u drugoj polovici 19. stoljeća.
Gracijano Kešac, ravnatelj Povijesnog muzeja Istre, najavio je i izložbu o životu u Istri u vrijeme djelovanja Sabora radnog naziva “Perom i šakama” te će posjetitelji moći pogledati izložbu raznovrsnih motiva, počevši od političke propagande, političara, službenika, preko glasačkog prava, školstva, javnih radova i izgradnje do zdravstva, socijalne skrbi te života u oštarijama.
Kraj programa zaključit će izdavanje publikacije o povijesti Istarskog sabora koja će biti predstavljena u prosincu.
Dvojezično izdanje na hrvatskom i talijanskom jeziku dočarat će široj publici društvenopolitičku povijest Istre usko vezanu uz osnivanje Istarskog sabora, istaknute ličnosti koje su obilježile njegov rad i promjene koje je pokrenuo u Istri.
Izvor: http://www.glasistre.hr/kultura/vijest/324240
Foto: http://istra.lzmk.hr/userfiles/image/slike_istra/he5_0829.jpg