Javnom raspravom ni do čega?

08.07.2011.

Slika-440x292

Još počet­kom ruj­na proš­le godi­ne Vladin Ured za udru­ge odr­žao je jav­nu ras­pra­vu o nacr­tu Odluke o uvje­ti­ma i nači­nu finan­ci­ra­nja pro­je­ka­ta i pro­gra­ma od inte­re­sa za opće dobro. Prvenstveno udru­ge i dru­ge orga­ni­za­ci­je civil­nog druš­tva poža­li­le su se na kra­tak rok pri­ja­ve komen­ta­ra na pred­lo­že­ni nacrt Odluke. Obavijest o jav­noj ras­pra­vi objav­lje­na je 27. kolo­vo­za, a sla­nje komen­ta­ra i pri­jed­lo­ga omo­gu­će­no je do dana ras­pra­ve koja je odr­ža­na već 3. rujna.


Na jav­noj je ras­pra­vi bilo sve­ga pede­se­tak pred­stav­ni­ka orga­ni­za­ci­ja nev­la­di­nog sek­to­ra. Budući da je riječ o odlu­ci koja će utje­ca­ti na više od 40.000 orga­ni­za­ci­ja u Hrvatskoj, moglo bi se uči­ni­ti da je broj­ka od pede­se­tak sudi­oni­ka porazna.

Gdje je zapelo?
No, kako god bilo, jav­na je ras­pra­va odr­ža­na. Upućeni pred­stav­ni­ci orga­ni­za­ci­ja sudje­lo­va­li su na ras­pra­vi ili su pak pisa­nim putem pos­la­li svo­je komen­ta­re i pri­jed­lo­ge pobolj­ša­nja nacr­ta Odluke. Prošlo je više od pola godi­ne od jav­ne ras­pra­ve pa se pita­mo je li gdje što zape­lo i u kojem je pro­ce­su nacrt Odluke?

Vesna Lendic Kasalo

Odgovorila nam je Vesna Lendić Kasalo, načel­ni­ca Odjela za opće pro­gra­me i stra­te­gi­je u Uredu za udruge.
Kako kaže, u pri­pre­mu samog nacr­ta Odluke, kre­nu­lo se iz želje da se rije­ši manji seg­ment u dje­lo­va­nju za opće dobro, a sam zakon o tome nije se mogao doni­je­ti jer, veli, pre­du­vje­ti za to još nisu stvoreni.
– Međutim, nakon savje­to­va­nja o tom doku­men­tu, Savjet za razvoj civil­no­ga druš­tva, u kojem su u veći­ni zas­tup­lje­ni pred­stav­ni­ci orga­ni­za­ci­ja civil­no­ga druš­tva, zaklju­čio je da tre­ba poče­ti pro­ces har­mo­ni­za­ci­je dodje­le finan­cij­skih pot­po­ra orga­ni­za­ci­ja­ma civil­no­ga druš­tva iz jav­nih izvo­ra u Republici Hrvatskoj i fon­do­va Europske uni­je, te se u tom prav­cu radi na izra­di novog Kodeksa finan­ci­ra­nja kojim će biti ure­đe­no i finan­ci­ra­nje pro­gra­ma i pro­je­ka­ta od inte­re­sa za opće dobro, objaš­nja­va načelnica.

Dodaje i da će o nacr­tu Kodeksa biti pro­ve­de­no opšir­no savje­to­va­nje sa zain­te­re­si­ra­nom jav­noš­ću u skla­du s Kodeksu savje­to­va­nja sa zain­te­re­si­ra­nom jav­noš­ću u pos­tup­ci­ma dono­še­nja zako­na, dru­gih pro­pi­sa i akata.


Na gre­ška­ma se uči
Pitanje je hoće li i kako pro­ći savje­to­va­nje o Kodeksu jer su orga­ni­za­ci­je civil­nog druš­tva oštro komen­ti­ra­le nacrt Odluke o uvje­ti­ma i nači­nu finan­ci­ra­nja pro­je­ka­ta i pro­gra­ma od inte­re­sa za opće dobro. Kao što je već reče­no, orga­ni­za­ci­je civil­nog druš­tva bori­le su se s krat­kim rokom za pre­da­ju komentara.
Osim toga, na inter­net­skoj je stra­ni­ci Ureda za udru­ge, nakon ras­pra­ve, ostav­lje­na oba­vi­jest da će “Ured za udru­ge u naj­sko­ri­jem roku nas­to­ja­ti obja­vi­ti obraz­lo­že­nja svih pri­hva­će­nih, odnos­no, nepri­hva­će­nih pri­mjed­bi i komen­ta­ra“. Međutim, tak­va oba­vi­jest ipak nije osva­nu­la na nji­ho­voj inter­net­skoj stranici.


Upravo bi te bolj­ke tre­ba­lo ispra­vi­ti na budu­ćim savje­to­va­nji­ma s orga­ni­za­ci­ja­ma civil­nog druš­tva. Osim toga, doz­na­li smo glav­ne nedos­tat­ke nacr­ta Odluke, o koji­ma bi tre­ba­lo vodi­ti raču­na pri­li­kom dalj­njih ras­pra­va i time poku­ša­ti pobolj­ša­ti doku­ment, uva­ža­va­ju­ći pri­jed­lo­ge i komen­ta­re upu­će­nih pred­stav­ni­ka civil­nog sektora.

dvornik

Naš sugo­vor­nik ured­nik ZaMirzinea ujed­no kolum­nist Srđan Dvornik uka­zao je na glav­ne pro­ble­me koji se išči­ta­va­ju iz nacr­ta Odluke. Glavni je nedos­ta­tak, kako kaže, što se namjen­sko kori­šte­nje držav­nih dota­ci­ja za opće dobro nas­to­ji osi­gu­ra­ti veli­kom dozom for­ma­liz­ma (koji una­pri­jed isklju­ču­je), umjes­to da se otvo­ri širi pros­tor za uklju­či­va­nje i dje­lo­va­nje civil­nih akte­ra jer se raz­nim sank­ci­ja­ma i ogra­ni­če­nji­ma nas­to­ji spri­je­či­ti udru­ge da zlo­upo­treb­lja­va­ju finan­cij­sku potporu.

- Kao da je vode­ća ide­ja bila nega­tiv­na – strah od zlo­upo­tre­be civil­nih akte­ra, a ne pozi­tiv­na – pri­je sve­ga omo­gu­ći­ti što boga­ti­je mnoš­tvo aktiv­nos­ti i potom bri­nu­ti i za odgo­vor­nost, isti­če Dvornik.


Navodi i da je, s dru­ge stra­ne, u nacr­tu Odluke (koji ima sve­ga pet stra­ni­ca!) pre­sko­če­no pita­nje mogu­ćih zlo­upo­tre­ba držav­nih donatora.
Ističe da ovaj nacrt, kao pre­vi­še for­ma­li­zi­ran, favo­ri­zi­ra kom­pli­ci­ra­ne meha­niz­me unu­traš­nje kon­tro­le. Jednostavnije reče­no, kre­će se od pot­pu­no pogreš­ne pret­pos­tav­ke, s ciljem sprje­ča­va­nja zlo­upo­tre­ba finan­cij­skih sred­sta­va. Kako kaže Dvornik, civil­nim se akte­ri­ma name­ću kri­te­ri­ji i pra­vi­la koja više vri­je­de za podu­ze­ća ili pro­fe­si­onal­ne ustanove.
– To ne zna­či da tre­ba­ju biti oslo­bo­đe­ni odgo­vor­nos­ti za kori­šte­nje jav­nog nov­ca, ali to se ne čini tako da ih se drži veza­ne na krat­kom lan­cu i tra­ži od njih da una­pri­jed doka­žu da će sve biti po pre­dvi­đe­nom pro­gra­mu. Društveni život nije teh­no­lo­gi­ja i nuž­no uklju­ču­je neiz­vjes­nost i rizik, a pogo­to­vo kad je riječ o gra­đan­skom anga­žma­nu koji po defi­ni­ci­ji nije ogra­ni­čen na usta­lje­nu kolo­te­či­nu, upo­zo­ra­va Dvornik.
Prema tome, doda­je Dvornik, i sami dava­te­lji poti­ca­ja i pot­po­ra mora­ju biti svjes­ni tog rizi­ka. Programe i kri­te­ri­je mora­ju dono­si­ti na osno­vi jav­no usta­nov­lje­nih vri­jed­nos­ti i pri­ori­te­ta, potom pre­pus­ti­ti civil­nim akte­ri­ma da dje­lu­ju slo­bod­no, a zlo­upo­tre­be eli­mi­ni­ra­ti pro­vje­rom rezultata.


Sličnu zabri­nu­tost izra­zi­le su i pred­stav­ni­ce orga­ni­za­ci­ja civil­nog druš­tva – Katarina Pavić (Savez udru­ga Klubtura), Emina Bužinkić (Mreža mla­dih Hrvatske) i Miljenka Buljević (Savez udru­ga Operacija grad). Dostavili su nam svo­je komen­ta­re na nacrt Odluke iz kojih je jav­no vid­lji­vo da im je za „oko zapeo“ upra­vo taj odnos dona­to­ra i pri­ma­te­lja potpora.
– Smatramo da je iznim­no važ­no dava­te­lji­ma pot­po­re, na razi­ni držav­ne upra­ve, namet­nu­ti stan­dar­de dobrog uprav­lja­nja kako bi ta tije­la poka­za­la mogu li pro­vo­di­ti demo­krat­ska nače­la u prak­si te kako zais­ta shva­ća­ju prin­ci­pe aktiv­nog sudje­lo­va­nja jav­nos­ti u odlu­či­va­nji­ma, isti­ču predstavnice.


Emina Buzinkic -mmh
Navode i da nedos­ta­ju sank­ci­je za dava­te­lje pot­po­ra, da su nejas­no defi­ni­ra­ne odred­be o suko­bu inte­re­sa i nje­go­vom sprje­ča­va­nju te tvr­de da nije dobro defi­ni­ra­no kako se pri­ma­te­lji pot­po­re mogu žali­ti, a nedos­ta­ju i infor­ma­ci­je o prav­nim lije­ko­vi­ma koje pri­ma­te­lji pot­po­re mogu isko­ris­ti­ti krši li dona­tor ugovor.
Ističu kako dije­lo­vi tek­s­ta iznim­no res­trik­tiv­no i dis­kri­mi­na­tor­no gle­da­ju na udru­ge te da se tim nacr­tom ugro­ža­va auto­no­mi­ja vođe­nja orga­ni­za­ci­ja, a veli­ki je pro­blem, koji je istak­nuo i Dvornik, što ih se tre­ti­ra s nepo­vje­re­njem, dje­lo­mi­ce negi­ra­ju­ći i temelj­ne odred­be o pre­sum­p­ci­ji nevinosti.


Razlikovanje udru­ga koje dje­lu­ju za opće dobro
Ovo su samo neki od pro­ble­ma koji se prov­la­če kroz nacrt, a može se zaklju­či­ti da se s time uka­zu­je i na razi­nu nepo­vje­re­nja pre­ma civil­nom sektoru.
Ovaj nacrt, kao i pra­vi­la koja bi se pri­tom pri­mje­nji­va­la zais­ta su važ­ni, a da bi „proš­li“ u pro­ce­du­ru bez uzi­ma­nja u obzir argu­men­ti­ra­nih pri­jed­lo­ga pred­stav­ni­ka civil­nih orga­ni­za­ci­ja. Osim toga, ovim bi se doku­men­tom prvi put raz­li­ko­va­le udru­ge koje dje­lu­ju za „opće dobro“. I sam Dvornik isti­če da je tak­vo raz­li­ko­va­nje koris­no ako zais­ta dje­lu­ju za „opće dobro“.
– Među nepro­fit­nim orga­ni­za­ci­ja­ma tre­ba raz­li­ko­va­ti one koje dje­lu­ju u korist vlas­ti­tog člans­tva ili uske sku­pi­ne od onih koje una­pre­đu­ju neku poop­ći­vu vri­jed­nost kao što su ljud­ska pra­va jer samo poto­nji uop­će i tre­ba­ju dobi­va­ti pot­po­ru iz jav­nih fon­do­va, uži­va­ti porez­ne i admi­nis­tra­tiv­ne olak­ši­ce i sl., što je ovdje izos­tav­lje­no i ostav­lje­no za regu­li­ra­nje porez­nim i slič­nim pro­pi­si­ma, tvr­di Dvornik.


Upozorava i da rje­še­nje nika­da ne smi­je biti for­ma­li­zi­ra­no, a kao pri­mjer toga naveo je sindikate.
– Njih se sma­tra orga­ni­za­ci­ja­ma koje dje­lu­ju samo u korist vlas­ti­tog člans­tva, pa po tome ne bi tre­ba­li pri­pa­da­ti u krug orga­ni­za­ci­ja za opće dobro. Ali oni se – čine li ono što tvr­de da čine – bore za nešto što mora važi­ti kao opće dobro, pogo­to­vo u zem­lji koja je ustav­nim ure­đe­njem ne samo demo­krat­ska nego i soci­jal­na pa bi se tre­ba­li bori­ti za rad­na prava.

Zaključuje da kri­te­rij za defi­ni­ra­nje orga­ni­za­ci­ja koje dje­lu­ju za opće dobro u biti tre­ba biti vrlo jed­nos­ta­van, što u biti i jest ako ne čak i siro­ma­šan: vri­jed­nos­na poop­ći­vost cilje­va i prin­cip dava­nja “neče­ga za ništa”, tj. bez vlas­ti­te koris­ti. Javna pot­po­ra upra­vo i slu­ži tome kako se to ne bi pre­tvo­ri­lo u neo­dr­ži­vo samoeksploatiranje.


Iako izgle­da da jav­na ras­pra­va nije uro­di­la plo­dom, orga­ni­za­ci­je civil­nog druš­tva ovo iskus­tvo može potak­nu­ti na aktiv­ni­ji anga­žman u savje­to­va­nji­ma koja će usli­je­di­ti kako se iste gre­ške ne bi pono­vi­le, te ne bi li se spri­je­či­lo ula­že­nje u zakon­sku pro­ce­du­ru koja možda više odgo­va­ra dava­te­lji­ma pot­po­re, ali je nauš­trb nepro­fit­nih organizacija.

Napisala Vlasta VUJAČIĆ

Foto:

Vesna Lendić Kasalo

Srđan Dvornik

Emina Bužniković