ODRŽIVOST CIVILNOG SEKTORA IZ DRUGAČIJEG KUTA

08.07.2011.

bbb

Kada govo­ri­mo o odr­ži­vos­ti orga­ni­za­ci­ja civil­nog sek­to­ra, svi se ponaj­pri­je sje­te pote­ško­ća s finan­ci­ra­njem, pois­to­vje­ću­ju­ći odr­ži­vost civil­nog sek­to­ra s (ne)mogućnošću finan­cij­ske pot­po­re. Međutim, osim nov­ča­nih pro­ble­ma, u koji­ma su više-manje sve orga­ni­za­ci­je civil­nog sek­to­ra, odr­ži­vost civil­nog sek­to­ra tre­ba sagle­da­ti iz raz­li­či­tih kutova.

Gorući pro­ble­mi
Razgovarajući s beograd­skom pro­fe­so­ri­com Milenom Dragičević Šešić, poku­ša­li smo odgo­net­nu­ti upra­vo te aspek­te odr­ži­vos­ti orga­ni­za­ci­ja civil­nog sek­to­ra. Osvrćući se prvens­tve­no na finan­cij­ske pro­ble­me, Dragičević Šešić veli da je u našoj regi­ji spek­tar nev­la­di­nih orga­ni­za­ci­ja ogro­man, ali je nji­ho­va odr­ži­vost upit­na jer kod nas nije kao pri­mje­ri­ce u Nizozemskoj rije­še­no financiranje.

Naš je civil­ni sek­tor, naime, nepres­ta­no na gra­ni­ci ops­tan­ka, živi od pro­jek­ta do pro­jek­ta, dok je u Nizozemskoj taj pro­blem donek­le rije­šen četve­ro­go­diš­njim finan­ci­ra­njem odre­đe­ne organizacije.
No isto tako, to nije jedi­ni pro­blem s koji­ma se civil­ni sek­tor susre­će. Kako bi dobi­li pri­li­ku za finan­ci­ra­nje, orga­ni­za­ci­je se mora­ju pri­la­go­đa­va­ti pri­ori­te­ti­ma ins­ti­tu­ci­ja i dona­to­ri­ma zbog čega u biti ne mogu radi­ti ono što ih dois­ta zani­ma, već ono što će „pro­ći“ kod finan­ci­ra­nja pro­je­ka­ta. Ističe da su po tom pita­nju nev­la­di­ne orga­ni­za­ci­je u neza­hval­ni­jem polo­ža­ju nego ins­ti­tu­ci­je u koji­ma pos­to­ji veća slo­bo­da odlučivanja.

Svoju tvrd­nju ilus­tri­ra­la je pri­mje­rom Narodnog muze­ja u Beogradu koji je pri bira­nju izlož­ba koje želi pred­sta­vi­ti jav­nos­ti slo­bod­ni­ji nego neke dru­ge kul­tur­ne orga­ni­za­ci­je iz nev­la­di­nog sek­to­ra koje su pri­mo­ra­ne pri­la­go­đa­va­ti se pri­ori­te­ti­ma financijera.
– Mora se stal­no pris­ta­ja­ti na kom­pro­mi­se te je teško biti odr­živ ne pris­ta­je­te li na kom­pro­mi­se, upo­zo­ra­va Dragičević Šešić.

bbbb

Udruge ima­ju „rok trajanja“?
Međutim, grče­vi­to se bori­ti da orga­ni­za­ci­ja ops­ta­ne, iako se sve više poka­zu­je da gubi svo­ju misi­ju ili funk­ci­ju u druš­tvu, nije potrebno.
– Nevladine orga­ni­za­ci­je ne tre­ba­ju biti odr­ži­ve pod sva­ku cije­nu. Onog tre­nut­ka kada pres­ta­je pos­to­ja­ti raz­log pos­to­ja­nja za tu orga­ni­za­ci­ju, onda je možda i bolje da se ona zatvo­ri i kre­ne u novo, tvr­di Dragičević Šešić.

Slično iskus­tvo proš­la je upra­vo 90-ih godi­na kad je s kole­ga­ma osno­va­la neko­li­ko orga­ni­za­ci­ja, a jed­na od njih bila je Uniforum.

Taj je forum okup­ljao lju­de raz­li­či­tih pro­fi­la i inte­re­sa koje su, kako veli Dragičević Šešić, pove­zi­va­le tri rije­či: grad, kaza­li­šte i spektakl.
Budući da oni, kao orga­ni­za­to­ri, tada nisu bili na zna­čaj­ni­jim pozi­ci­ja­ma u kul­tur­nim ins­ti­tu­ci­ja­ma, taj su pro­jekt poku­ša­li pro­vo­di­ti kroz nev­la­din sek­tor što se tada se poka­zao kao uspje­šan „pro­izvod“.
– To je uspi­je­va­lo još nakon 2000. godi­ne, i onda smo shva­ti­li da je pos­ta­lo besmis­le­no! Postala sam rek­to­ri­ca Sveučilišta, kole­ga direk­tor muze­ja, tre­ći kole­ga direk­tor kaza­li­šta, pa više nije bilo potreb­no radi­ti kroz nev­la­di­nu orga­ni­za­ci­ju, već smo htje­li napra­vi­ti ozbi­ljan pro­jekt gdje ćemo anga­ži­ra­ti sve­uči­li­šte, kaza­li­šte itd.
Više nije bilo raz­lo­ga da tak­ve mani­fes­ta­ci­je ne orga­ni­zi­ra­ju ins­ti­tu­ci­je koje su po tom pita­nju bolje oprem­lje­ne, objaš­nja­va Dragičević Šešić.

Slično sta­ja­li­šte o odr­ži­vos­ti civil­nog sek­to­ra izno­si i koor­di­na­to­ri­ca Saveza udru­ga Clubture, Katarina Pavić, koja prvens­tve­no sma­tra da se druš­tvo nepres­ta­no razvi­ja te se uvi­jek stva­ra­ju nove potre­be, pa iz te per­s­pek­ti­ve ne može pos­to­ja­ti „rok tra­ja­nja“ slo­bod­nog udru­ži­va­nja građana.
– Civilno druš­tvo gene­ra­tor je razvo­ja zajed­ni­ce te ne može pres­ta­ti biti funk­ci­onal­no kao tak­vo. Moguće je da se mali krug zatvo­ri u smis­lu zado­vo­lje­nja potre­be, ali u sva­kom tre­nut­ku nas­ta­je niz novih potre­ba i iza­zo­va zbog kojih se gra­đa­ni udru­žu­ju kako bi dopri­ni­je­li kons­truk­tiv­nim rje­še­nji­ma, navo­di Pavić.

Clubture forum o odr­ži­vos­ti civil­nog sektora
Upravo se o tak­vim i slič­nim pro­ble­mi­ma i iskus­tvi­ma ras­prav­lja­lo na nedav­nom (16. – 19. lip­nja) čet­vr­tom Clubture foru­mu u Puli u pros­to­ri­ja­ma Karla Rojca koji je oku­pio tri­de­se­tak orga­ni­za­ci­ja, ujed­no čla­ni­ce Saveza udru­ga Clubture.
– Razmatrali su se raz­li­či­ti aspek­ti nji­ho­vog dje­lo­va­nja koje je uvi­jek obi­lje­že­no pro­mje­na­ma u kon­tek­s­tu u kojem one obi­ta­va­ju. Forum s foku­som na odr­ži­vost orga­ni­za­ci­ja neza­vis­ne kul­tu­re u naj­bit­ni­jem je seg­men­tu zapra­vo bio usre­do­to­čen na odr­ži­vost kul­tur­nog živo­ta broj­nih sre­di­na, čija sud­bi­na podjed­na­ko ovi­si o dos­tup­nos­ti resur­sa, moguć­nos­ti­ma reali­za­ci­je pro­gra­ma i publi­ci kojoj su pro­gra­mi usmje­re­ni te o ten­den­ci­ja­ma u razvo­ju unu­tar šireg druš­tve­nog polja – kojem kul­tu­ra pri­pa­da, objaš­nja­va Pavić.

bbbbb

Na Forumu su se oku­pi­li pred­stav­ni­ci iz cije­le Hrvatske, a kako kaže Pavić, u ta su tri dana dije­li­li iskus­tva o raz­li­či­tim aspek­ti­ma odr­ži­vos­ti neza­vis­ne kul­tur­ne sce­ne u svje­tlu pos­lje­di­ca kri­ze koja se zna­čaj­no odra­zi­la na pro­gra­me neza­vis­ne kul­tur­ne pro­duk­ci­je, ali i u svje­tlu pro­mje­na koje su se dogo­di­le otka­ko su mno­ge orga­ni­za­ci­je osno­va­ne i kon­ti­nu­ira­no djeluju.
– Forum je pos­lu­žio kao izvr­s­na pri­li­ka da se mno­ga od tih iskus­ta­va sabe­ru na jed­nom mjes­tu, te da se još jed­nom, iznu­tra, raz­mo­tri kak­vo je tre­nut­no sta­nje stva­ri, isti­če Pavić.
Jedan od naj­važ­ni­jih zaklju­ča­ka pro­iza­šao iz Foruma, veli Pavić, jest kako je za ops­ta­nak kul­tu­re podjed­na­ko važan anga­žman na podru­čju razvo­ja pro­gra­ma i razvo­ja samih orga­ni­za­ci­ja – kao i širi pogled u kon­tekst te aktiv­no dje­lo­va­nje u druš­tve­noj zajednici.

Želeći odgo­net­nu­ti „čarob­nu for­mu­lu“ po kojoj orga­ni­za­ci­ja civil­nog sek­to­ra može biti zdra­va i odr­ži­va, Pavić nas upo­zo­ra­va da ne pos­to­ji set kri­te­ri­ja koji bi zna­či­li tu uspješ­nu for­mu­lu. Organizacije civil­nog sek­to­ra mora­ju pro­na­ći vlas­ti­te uspješ­ne mode­le, što može pro­iza­ći iz uspješ­ne surad­nje. Kao odli­čan pri­mjer odr­ži­ve orga­ni­za­ci­je može pos­lu­ži­ti Clubture za koji Pavić kaže da je uspio osi­gu­ra­ti među­so­ban pri­je­nos dobrih iskus­ta­va u funk­ci­oni­ra­nju i održivosti.

Napisala Vlasta VUJAČIĆ